Przejdź do treści

Jak skutecznie zabezpieczyć uszy podczas pływania?

15/05/2017
zatyczki do pływania Geers

Kilka lat temu do oddziału, w którym pracowałam przyszła mama z 8 letnim chłopcem. Dziecko w wyniku przewlekłego perlakowego zapalenia ucha środkowego przeszło operację radykalną ucha. Chłopiec bardzo lubił pływać. Niestety z powodu operacji nie mógł oddawać się ulubionemu zajęciu, ponieważ po każdej wizycie na basenie miał bardzo silny ból ucha, wyciek i musiał przyjmować kolejny antybiotyk. Mama wypróbowała wszystkie dostępne metody zabezpieczenia ucha przed dostaniem się do niego wody, niestety żadne rozwiązanie nie chroniło w dostateczny sposób. Zaproponowałam wtedy wykonanie indywidualnej zatyczki do ucha, przeznaczonej specjalnie do pływania. Po miesiącu zadzwoniła mama chłopca z informacją, że od kiedy syn korzysta z zatyczki nie ma już żadnych kłopotów z uchem!

Historia tego chłopca jest jednym z wielu przypadków, kiedy to problemy z uszami uniemożliwiają uprawianie sportów wodnych. Mamy kilka czynników, które się do tego przyczyniają:

  • - ucho pływaka – schorzenie spowodowane zapaleniem przewodu słuchowego zewnętrznego. Dotyczyć może ono każdego. Najczęściej objawy dokuczają w okresie wakacyjnym. Ucho pływaka  spowodowane jest zazwyczaj drażniącym wpływem wody na skórę wewnątrz ucha, która następnie zostaje zainfekowana bakteriami (pałeczką ropy błękitnej Pseudomonas aeruginosa czy      gronkowcem złocistym  Staphylococcus aureus) lub (rzadziej) grzybami;
  •  
  • - perforacja błony bębenkowej – uszkodzenie błony bębenkowej, polegające na wytworzeniu ziejącej dziury na jej obszarze;
  •  
  • - drenaż błony bębenkowej – zabieg, którego celem jest przywrócenie prawidłowej wentylacji ucha, a co za tym idzie – poprawa słuchu. Drenaż ucha najczęściej jest wykonywany w przypadku  przewlekłego wysiękowego zapalenia ucha środkowego u dzieci;
  •  
  • - perlakowe zapalenie ucha środkowego – jest jedną z form przewlekłego procesu zapalnego toczącego się w  uchu środkowym. Cechą charakterystyczną tego schorzenia jest tworzenie się      zapalnego guzopodobnego tworu zwanego perlakiem oraz niszczenie kości z dużą skłonnością do powikłań.
  •  

W tych stanach najistotniejsza jest profilaktyka i ochrona przed przedostawaniem się wody do ucha. Dziś możemy korzystać z różnych ochronników zapobiegających dostaniu się wody do ucha. Firma GEERS w swojej ofercie posiada:

Alpine SwimSafe – uniwersalne rozwiązanie dla osób uprawiających sporty wodne, skutecznie utrzymuje wodę z dala od błony bębenkowej. Odpowiednie dla osób dorosłych i dzieci powyżej 8 roku życia. W skład zestawu wchodzi praktyczne i bezpieczne opakowanie do przechowywania ochronników.

zatyczki_1.jpgZatyczki Alpine SwimSafe

Indywidualne zatyczki do uszu do pływania i kąpieli – są to zatyczki wykonywane z miękkiego silikonu na indywidualne zamówienie z pobranej wcześniej formy z ucha. Gwarantują idealne umiejscowienie w uchu i optymalną ochronę przed wodą. Takie rozwiązanie zapewnia komfort noszenia i wysoką szczelność. Zatyczki można wykonać w wielu kolorach.

zatyczki_2.jpgIndywidualne zatyczki do pływania GEERS

Przez okres 24 lat pracy w zawodzie niejednokrotnie spotykałam się z osobami muszącymi chronić swoje uszy przed wodą. Na szczęście możemy oferować naszym Klientom rozwiązania, które nie ograniczają pasji, a równocześnie chronią uszy przed dostaniem się do nich wody w trakcie pływania i uprawiania sportów wodnych.

 

Autor: Dorota Nowak (Kierownik Regionalny GEERS)

Zapisz się do newslettera