Przejdź do treści

Na czym polega test słuchu?

15/03/2017

W jaki sposób przeprowadzany jest tego typu test słuchu? To pytanie najczęściej zadawane nam przez zainteresowanych. Co mnie wtedy właściwie czeka? Czy test będzie nieprzyjemny? Lub nawet bolesny? Zawsze, gdy nie wiemy, co nas czeka, stajemy się niepewni i pełni obaw. Najchętniej zrezygnowalibyśmy z badania… Z tego względu większość zainteresowanych próbuje skompensować przytępiony słuch bardzo zwlekając z wizytą u lekarza lub przeprowadzeniem testu słuchu. Takie działanie jednak nigdy nikomu nie służy!

Nawet jeśli są Państwo w stanie jako tako funkcjonować na co dzień bez aparatów słuchowych, o wiele bardziej skorzystają Państwo, jeśli będą się Państwo obchodzili ze swoim pogorszeniem słuchu otwarcie i szczerze. Państwa codzienne życie stanie się prostsze i będą Państwo znów odczuwali większą radość – przede wszystkim z kontaktów ze swoim otoczeniem.

Aby zatem pomóc Państwu w pokonaniu lęku przed przeprowadzeniem testu słuchu, chcielibyśmy w tym miejscu bardzo dokładnie objaśnić, czego będą mogli Państwo się spodziewać podczas testu słuchu.

Przebieg testu słuchu

Wystarczy usiąść, nałożyć słuchawki i słuchać. Oto, jak prosty jest test słuchu. Państwa słuch zostanie szybko i bezboleśnie sprawdzony u lekarza lub protetyka słuchu. Mogą Państwo przyjść na takie badanie do każdego sklepu specjalistycznego Geers w Polsce – bezpłatnie i bez zobowiązań.

Podczas badania słuchu na podstawie przeprowadzonych pomiarów określana jest zdolność słyszenia dźwięków o różnej głośności i częstotliwości (niskie i wysokie dźwięki). W celu przeprowadzenia badania zajmujemy miejsce w wytłumionej kabinie akustycznej i zakładamy na głowę słuchawki, w których technik akustyk będzie odtwarzał różne dźwięki. Jeżeli badany usłyszy dźwięk, sygnalizuje to pracownikom GEERS. Na podstawie pomiarów technik akustyk sporządza indywidualny profil słuchu i przechowuje wyniki badania w postaci tak zwanej karty słuchu. Wyniki badania pozwalają określić, czy doszło do utraty słuchu. W przypadku ubytku słuchu przeprowadzane są dalsze badania, na przykład test zrozumienia mowy.

Najczęstsze pytania dotyczące testu słuchu

Czy mogę przyjść do punktu protetycznego bez skierowania od lekarza?

Tak. Aby wykonać badanie słuchu w oddziale firmy GEERS nie jest wymagane skierowania od lekarza. Zalecane jest wykonywanie badań słuchu nie rzadziej niż raz na dwa lata. W firmie GEERS zrobią Państwo bezpłatne badanie słuchu.

Czy trzeba się umawiać na badanie słuchu w punkcie protetycznym?

Tak, sugerujemy umówienie się na określony termin, ponieważ możemy wówczas zagwarantować rozpoczęcie badania o wyznaczonej godzinie, bez konieczności oczekiwania w kolejce. Możemy wtedy zaplanować czas pracy tak, aby poświecić Państwu tyle uwagi ile to będzie konieczne, bez zbędnego pośpiechu.

W jakim celu przeprowadza się badanie słuchu?

Badanie słuchu ma za zadanie określić stopień ubytku słuchu. Tego rodzaju ubytki powstają u większości osób stopniowo i w sposób niezauważalny. Im wcześniej ubytek słuchu zostanie rozpoznany, tym mniej trudności wystąpi podczas wyboru najlepszej możliwej pomocy w postaci aparatu słuchowego. Z tego powodu bardzo ważnym jest, aby w ramach corocznej profilaktyki słuchu przeprowadzać badanie słuchu.

Od jakiego wieku powinno się badać słuch?

Ubytki słuchu zaczynają się pojawiać najczęściej od 50 roku życia, niemniej jednak również dzieci mogą cierpieć na tego rodzaju zaburzenia słuchu. Dlatego też ważnym jest, aby zbadać swój słuch tak wcześnie, jak to tylko możliwe.

Jak często należy przeprowadzać badanie słuchu?

Zaleca się przeprowadzanie badania słuchu raz w roku, w ramach profilaktyki. Regularnie powtarzane badanie słuchu umożliwia stwierdzenie, w jaki sposób oraz czy w ogóle doszło do zmiany zdolności słyszenia.

Czy badanie słuchu jest elementem corocznych badań profilaktycznych?

Tak, badanie słuchu jest elementem profilaktyki i może być powtarzane bezpłatnie co roku. Przy każdym badaniu sporządzany jest indywidualny profil słuchu, a wynik badania jest przechowywany pod postacią tak zwanej karty słuchu. Regularnie powtarzane badanie słuchu umożliwia stwierdzenie, w jaki sposób oraz czy w ogóle doszło do zmiany zdolności słyszenia.

Gdzie mogę poddać się badaniu słuchu?

Badanie słuchu można odbyć w każdym oddziale firmy GEERS lub u wybranego lekarza laryngologa. Dodatkowe badanie słuchu oparte na dźwiękach dnia codziennego można wykonać tylko w naszej firmie. Wystarczy przyjść do jednego z prawie 180 oddziałów specjalistycznych GEERS na terenie całej Polski.

Czy badanie słuchu jest płatne?

Firma GEERS przeprowadza profilaktyczne bezpłatne badania słuchu.

Zapisz się do newslettera