Przejdź do treści

Niedosłuch a rozmowa w grupie

02/03/2017
grand

Wiosna to czas spotkań i rozmów z najbliższymi. Takie spotkania są zwykle źródłem radości, ale dla osób z niedosłuchem mogą one stanowić nie lada wyzwanie... Dlaczego?

 

Pozostawanie w kontakcie ze wszystkimi rozmówcami podczas żywej konwersacji w kilkuosobowej grupie jest trudne nawet dla kogoś, kto cieszy się idealnym słuchem, a co dopiero dla osób niedosłyszących? Rozmowa z kilkoma osobami naraz stwarza bardzo trudne warunki akustyczne – problemem może być np. zbyt duża odległość od mówiącego, sytuacja w której kilku rozmówców mówi w tym samym czasie, czy kiedy dźwięki otocznia przytłumiają mowę. W takich okolicznościach osoba z niedosłuchem może szybko się pogubić, stracić wątek i w efekcie zostać wykluczona z dyskusji.

Według raportu TNS „Słuch polskich seniorów 2014” problemy ze słyszeniem rozmowy z kilkoma osobami zgłosiła aż 1/3 seniorów w Polsce!

Czy mówię odpowiednio? A może robi się zbyt głośno?

Kiedy konwersacja się rozwija często staje się coraz głośniejsza, czasami rozmówcy mówią jeden przez drugiego, co może utrudnić zrozumienie wypowiadanych przez nich komunikatów. W takiej sytuacji osoba z niedosłuchem powinna skupić swoją uwagę na „głównym” mówcy, aby nie stracić wątku. Z kolei inni powinni pilnować, aby wzajemnie się nie przekrzykiwać i nie mówić z pełnymi ustami. Jeśli jednak zdarzy nam się czegoś nie dosłyszeć – pytajmy! Nie pozwalajmy, aby niedosłuch wykluczał nas z życia społecznego.

Śledzenie przebiegu rozmowy

Czy zdarzyło Ci się nie usłyszeć części rozmowy? Później najpewniej spędzałeś kilka minut próbując rozgryźć, o czym teraz jest mowa? Pamiętaj, kiedy siedzisz i głowisz się nad tym, czego nie usłyszałeś omija cię kolejny fragment dyskusji i w efekcie wpadasz w wir gubienia informacji. Postaraj się śledzić przebieg rozmowy. Zamiast dopytywać, co ktoś przed chwilą powiedział spróbuj opisać, co usłyszałeś – dzięki temu pozostaniesz zaangażowany w dialog, a rozmówca uzupełni jedynie ewentualne brakujące wątki i nie będzie musiał przywoływać jeszcze raz całej wypowiedzi.

Co czwarta osoba, która brała udział w badaniu TNS „Słuch polskich seniorów 2014” przyznała, że problemy ze słuchem powodują, że często rezygnuje z rozmów w głośniejszym otoczeniu, np. w sklepie czy podczas uroczystości rodzinnych.

Kontakt wzrokowy, gestykulacja – to wszystko ma znaczenie

Wykorzystuj wszystkie swoje zmysły! Pamiętaj, że utrzymywanie kontaktu wzrokowego z rozmówcą to świetny sposób na łatwiejsze słyszenie – jeśli patrzysz na osobę, z którą rozmawiasz lepiej docierają do Ciebie jej słowa. Rozmowa z kimś, kto jest na drugim końcu pokoju lub w innym pomieszczeniu może prowadzić do niedosłyszenia pewnych treści, a w efekcie do nieporozumień. Zawsze należy pamiętać, aby podczas rozmowy nie zasłaniać ust i twarzy – może to znacząco utrudnić zrozumienie naszych wypowiedzi.

Myśl pozytywnie

Jedna z najważniejszych porad dotyczących komunikacji, której można udzielić osobom z niedosłuchem to: nie zniechęcaj się! Zrezygnowanie i zdenerwowanie wywołane trudnościami w zrozumieniu mowy mogą prowadzić do zmniejszenia koncentracji i częstszego „wypadania z tematu”. Z perfekcyjnym słuchem czy bez – najważniejsze jest przecież to, żeby spędzić czas z naszymi najbliższymi!

Jeśli podejrzewasz, że ktoś z Twojej rodziny lub przyjaciół może cierpieć na niedosłuch, postaraj się pomóc. Testy słuchu są bezpłatne i trwają tylko 15 minut. Więcej informacji na temat znajdziesz na stronie Fundacji GEERS Dobry Słuch: fundacjageers.org.pl.

Na podstawie: esteemhearing.com

Artykuł opublikowany w kwartalniku "Słuch" (nr 1/2017)

Zapisz się do newslettera