Przejdź do treści

Niesamowite aparaty słuchowe

02/03/2017
Aparaty słuchowe

W okresie rozwoju mowy dziecka (od narodzin do 7 roku życia) bardzo ważne jest dobre rozpoznawanie i rozumienie dźwięków, za które odpowiedzialny jest narząd słuchu.

Stąd też, jeśli dziecko jest niedosłyszące od urodzenia lub ubytek słuchu wystąpił u niego w trakcie okresu rozwoju mowy, niezwykle ważne jest, aby regularnie korzystało ze swoich aparatów słuchowych.Oczywiście to nie wystarczy – potrzeba także ciężkiej i systematycznej pracy rodziców, logopedów i terapeutów, którzy wspólnie z maluchem będą pracować nad nauką odbierania i nadawania mowy. Stosowanie pomocy słuchowych to warunek konieczny do dalszego rozwoju i zarazem pierwszy krok rehabilitacji słuchu.

Wstydu spowodowanego koniecznością noszenia aparatów słuchowy doświadcza wiele osób – są wśród nich zarówno dorośli, jak i dzieci. Jednak to dzieciom, które szczególnie boją się odrzucenia przez rówieśników, znacznie trudniej wytłumaczyć, że dla ich dobra i że tak naprawdę nie mają żadnego powodu do wstydu… Dzieci, które cierpią na niedosłuch często mają problem z noszeniem aparatów słuchowych. Narzekają, że jest im niewygodnie, że urządzenia są brzydkie, że inne dzieci nie muszą takich nosić… Rodzicie stają wówczas przed trudnym zadaniem przekonania swoich pociech, że powinny korzystać z pomocy słuchowych dla swojego dobra – że nie ma się czego wstydzić. Jednak nie zawsze takie tłumaczenie działa.

A co gdyby aparat słuchowy przypominał ukochaną postać z bajki? Albo ulubionego superbohatera?

Źródło: marvel.com

Sarah Invermee zaprojektowała nakładkę na aparat dla swojego syna, dzięki której chłopiec zaczął nosić go z dumą. Pomysł bardzo szybko zyskał uznanie wielu innych rodziców dlatego Sarah postanowiła produkować nakładki na szerszą skalę i wprowadzić je do sprzedaży. Dziś każde dziecko może nosić taki niezwykły aparat słuchowy!

„Największą nagrodą za pracę nad tym projektem jest świadomość, że dzieci nie tylko cieszą się z tego, iż noszą aparaty słuchowe, ale wręcz lubią się nimi chwalić” – mówi Ivermee. „Mamy nadzieję, że uda nam się pomóc jak największej liczbie dzieci i dorosłych dotkniętych niedosłuchem. Chcielibyśmy, aby każda osoba nosząca aparaty słuchowe mogła być z nich dumna”.

           1_zrodlo_mylugs.co.uk_0.jpgNakładki na aparaty można zakupić w sklepie internetowym: mylugs.co.uk

Niedosłuch nie przeszkadza w byciu prawdziwym bohaterem

„Superbohaterowie nie noszą aparatów słuchowych. Ja też nie będę!” – Christine D’Allesandro usłyszała takie wyjaśnienie od syna, który ciągle zdejmował swoje aparaty. Postanowiła zwrócić się z prośbą o pomoc do firmy Marvel, która tworzy filmy i komiksy z superbohaterami. Nie musiała długo czekać na odpowiedź.

depositphotos_32575779_original_1.jpg

„Jeśli Anthony będzie nosił swoje niebieskie uszy (ang. Blue Ears – od koloru aparatów słuchowych), to stanie się jednym z superbohaterów” – tak odpisali przedstawiciele firmy Marvel. Wkrótce w świecie superbohaterów pojawiła się nowa postać – Blue Ear, heros z aparatami słuchowymi. Później dołączyła do niego także wojownicza Sapheara nosząca implant ślimakowy. 

Ta niezwykła postawa pracowników komiksowego uniwersum nie tylko sprawiła, że dzieci cierpiące na niedosłuch chętniej korzystają z aparatów. Firma Marvel pokazała jednocześnie, że niedosłuch to problem, z którym zmaga się wiele dzieci i dorosłych. Nie jest on jednak przeszkodą w drodze do zastania prawdziwym bohaterem!

Źródło: mnn.com

Artykuł opublikowany w kwartalniku "Słuch" (nr 1/2017)

Zapisz się do newslettera