Przejdź do treści

Objawy uszkodzeń słuchu wywołanych lekami

02/06/2017
objawy uszkodzeń wywołanych lekami

Przestrzegam przed pochopnym stosowaniem niektórych leków – mogą być szkodliwe dla słuchu! Poniżej zajmę się odbiorczymi uszkodzeniami słuchu będącymi następstwem stosowania bardzo wielu leków, takich jak: antybiotyki aminoglikozydowe, diuretyki, salicylaty, leki cytostatyczne i leki przeciwgruźlicze.

 

zdjecie-objawy_uszkodzen_wywolanych_lekami.jpg

 

Raz byłem przypadkowym świadkiem rozmowy dwóch pań w sklepie. Młodsza powiedziała do starszej: – Pani Stasiu, Witek przyszedł ze szkoły z gorączką, silnym katarem, taki jakiś senny, wyraźnie przeziębiony. Położyłam go do łóżka, przygotowałam herbatę z cytryną i chyba trzeba podać mu antybiotyk... Wtrąciłem się: – Antybiotyk w takim stanie? Nigdy! Chłopiec ma infekcję wirusową, w tym także katar, a wirusy różnego typu nie reagują na antybiotyki. Powinien otrzymać jeden z następujących leków: Paracetamol, Gripex lub Strepsils. Do nosa natomiast należy zakroplić mu Thymazen, Afrin lub inny lek działający obkurczająco na błonę śluzową. Ponieważ obie panie spojrzały na mnie lekceważąco, więc nic więcej nie powiedziałem, tylko kupiłem gazetę z programem telewizyjnym i wyszedłem ze sklepu. Lekarzom jest wiadome, że antybiotyki poza swoim działaniem leczniczym mogą również dawać efekty szkodliwe, w tym szkodzić słuchowi. Działanie ototoksyczne mają również inne leki. Warto mieć świadomość tego faktu. 

Antybiotyki aminoglikozydowe

Do antybiotyków aminoglikozydowych należą: Gentamycyna, Gramicydyna, Kanamycyna, Neomycyna i inne. Dawka ototoksyczna od 50 mg/kg/mc do 75 mg/kg/mc. Ich stosowanie może dawać nastę- pujące objawy uszkodzenia słuchu. Nagłe, odbiorcze upośledzenie słuchu dotyczące wszystkich częstotliwości. Występowanie trudności z rozumieniem mowy, zwłaszcza podczas rozmów kilku osób (tzw. cocktail party noise). Uszkodzenie ma miejsce po kilku dniach lub tygodniach od chwili przyjęcia leku (zależy to od dawki). Występuje szum oraz objawy „pełności” w uchu. Czasem zawroty głowy. Szczególnie wrażliwe są na te specyfiki dzieci i kobiety w ciąży. 

Diuretyki

Dla słuchu mogą być szkodliwe również diuretyki (leki moczopędne) jak Hydromedin i Lasix. Nawet już przy dawkach terapeutycznych. Uszkodzenia słuchu nimi spowodowane mogą przejawiać się w obustronnym upośledzeniu słuchu w obrębie wysokich tonów, występującym łącznie z uporczywym szumem. Objawy te są odwracalne po odstawieniu leków. Dla tych uszkodzeń charakterystyczny jest płytki załamek audiogramu na poziomie 2KHz i 3KHz. Natomiast szum daje się łatwo maskować. 

Autor: Prof. zw. med. J. Bożydar Latkowski

Zapisz się do newslettera