Przejdź do treści

Parametry hałasu – sprzęt AGD i opony

16/05/2017

Na co dzień korzystamy z wielu urządzeń technicznych, mniej lub bardziej głośnych. Coraz więcej z nich ma fabryczne oznakowania informujące o hałaśliwości.

Etykiety umieszczone przez producentów m.in. na lodówkach, pralkach i na oponach pozwalają nam wybierać produkty najbardziej bezpieczne dla naszego słuchu.

parametry_halasu_agd.jpgIlustracja 1 Etykieta energetyczna (źródło: ecogator.fewe.pl)

Cichsze sprzęty ładowane z przodu

Z tzw. etykiety energetycznej pralki można, m.in. wyczytać poziom emitowanego przez pralkę hałasu, powstającego podczas prania i wirowania w przypadku standardowego programu prania przy pełnym załadowaniu bębna, wyrażony w decybelach – dB. Na etykiecie informacja ta wpisana jest w dolnym prawym rogu w dwa osobne pola (na fot. z wartościami 58 dB i 76 dB). Natężenie hałasu w pralkach zależy nie tylko od silnika, ale też od konstrukcji danego modelu. Np. uważa się, że pralki ładowane od frontu są cichsze niż ładowane od góry.

Lodówki nie tylko hałasują

Nowoczesne lodówki są coraz cichsze. Obecnie standardem jest poziom 40 dB. Należy zauważyć, że w przypadku wszystkich urządzeń ważne jest nie tylko natężenie dźwięku, ale również jego czę- stotliwość. Przykre a nawet szkodliwe mogą być również dźwięki niesłyszalne (infradźwięki i ultradźwięki). Etykieta na lodówkę w dolnym prawym rogu zawiera informację na temat głośności (na fot. wpisana wartość 38 dB).

Cichy spacer po ulicy

Hałas ruchu drogowego to główna przykrość bytowa dla tych, co mieszkają w miastach lub w pobliżu ruchliwych dróg. Zwykle zwracamy uwagę na hałas pochodzący z silników, ale hałasują też opony samochodowe. Producenci mają obowiązek informować o głośności wytwarzanych opon. Etykieta na oponie ma w prawym dolnym rogu wyrysowaną oponę z trąbką i z 3 falami (na fot.). Liczba (np. 72 dB) oznacza maksymalny hałas opony. Jedna czarna fala oznacza poziom hałasu niższy niż 3 dB od dozwolonego poziomu. Dwie czarne fale – hałas niższy od dozwolonego poziomu niż 3 dB. Natomiast trzy czarne fale – oznaczają, że opona przekracza dozwolony poziom hałasu.

Artykuł opublikowany w kwartalniku "Słuch" (nr 2/2015)

Zapisz się do newslettera