Przejdź do treści

Zaskakujące powikłania po przeziębieniu i grypie

09/03/2017

Ból gardła, katar, kaszel, gorączką… – wszyscy znamy te nieprzyjemne dolegliwości towarzyszące grypie i przeziębieniu. Zwykle jesteśmy w stanie bez problemu wyleczyć tę sezonową chorobę, jednak zdarzają się także przypadki ciężkich pogrypowych powikłań, o czym często zapominamy. Dlatego postanowiliśmy przypomnieć o tych najbardziej zaskakujących konsekwencjach, na które jesteśmy narażeni po przebytej grypie.

Niedosłuch

Przytłumiony słuch to dosyć częsty objaw, kiedy zmagasz się z przeziębieniem lub grypą, jednak warto pamiętać, że niekiedy problemy słuchowe, które pojawiły się w trakcie infekcji wirusowej mogą stać się bardziej poważne.

Jeśli po wyleczeniu infekcji nadal mamy uczucie obrzęku w uszach i nasz słuch jest przytłumiony, może to oznaczać wystąpienie niedosłuchu poinfekcyjnego, dlatego nie należy bagatelizować przeziębienia oraz grypy. Przy występowaniu problemów ze słuchem w trakcie choroby sezonowej trzeba koniecznie udać się na konsultację do lekarza.

Zapalenie płuc

Zapalenie płuc to groźna choroba układu oddechowego, która ma zwykle ostry przebieg. Objawami są przede wszystkim kaszel, gorączka, ból w klatce piersiowej i świszczący oddech, jednak w niektórych przypadkach oznaki zapalenia płuc mogą nie być tak jednoznaczne i występowanie choroby może potwierdzić tylko prześwietlenie płuc.

Zapalenie mięśnia sercowego

Gdy wirus grypy nie zostanie zatrzymany przez górne drogi oddechowe może on dotrzeć do serca i spowodować zapalenie mięśnia sercowego. Do osób szczególnie narażonych na to niebezpieczne powikłanie grypy i przeziębienia możemy zaliczyć dzieci, seniorów oraz osoby z obniżoną odpornością.  

Zespół Guillaina-Barrégo

Jest to rzadkie powikłanie przeziębienia i grypy, które występuję średnio u 1–4 osób na 100 000 w ciągu roku. Jest to schorzenie o podłożu autoimmunologicznym, które prowadzi do osłabienia mięśni i uczucia mrowienia w różnych częściach ciała. Rozpoznanie choroby bywa trudne, a leczenie długie i uciążliwe. Aż w 66% przypadków wystąpienie tego schorzenia poprzedzone jest łagodną infekcją wirusową!

Zespół Reye'a

Zespół Reye'a to poważna choroba, która może okazać się śmiertelna. Prowadzi do niewydolności wątroby i obrzęku mózgu. Nie są znane dokładne przyczyny tej choroby. Najczęściej cierpią dzieci, które w trakcie infekcji wirusowej przyjmowały kwas acetylosalicylowy (aspiryna), jednak mogą zachorować także osoby dorosłe.

Zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych

Zapalenie opon mózgowych (mózgowo-rdzeniowych) to choroba infekcyjna, podczas której występuje proces zapalny w tkankach opon mózgowo-rdzeniowych. Bardzo często choroba ta jest powikłaniem po infekcjach wirusowych, także po grypie. Do najczęstszych objawów choroby należą gorączka, ból głowy, nudności i wymioty oraz sztywność karku. Leczenie powirusowego zapalenia opon mózgowych opiera się głównie na leczeniu objawowym. Wymagana jest hospitalizacja.

 

To tylko część z możliwych powikłań po przeziębieniu i grypie. Nie można zapominać o tym, że  niektóre z nich mogą wystąpić dopiero po pewnym czasie od zakończenia infekcji wirusowej, dlatego bardzo ważne jest, abyśmy pamiętali o wizycie u lekarza nie tylko, kiedy zachorujemy, ale także po przebytej chorobie – zawsze warto upewnić się, czy nie jesteśmy narażeni na pogrypowe komplikacje.

Źródło: pordanikzdrowie.pl; http://www.everydayhealth.com/

Artykuł opublikowany w kwartalniku "Słuch" (nr 4/2016)

 

Zapisz się do newslettera