Przejdź do treści

Jak możemy chronić nasz słuch przed hałasem?

02/02/2017
Źródło hałasu

Życie w dzisiejszym świecie rzuca nam wiele wyzwań. Nawet zwykłe czynności w domu czy w pracy mogą być związane z wielogodzinnym narażaniem naszego organizmu i słuchu na hałas. Warto zatem pamiętać, że natężenie hałasu w przedziale 85–130 dB i więcej może powodować trwały uszczerbek na naszym zdrowiu i może wpłynąć na powstawanie niedosłuchu. Poniższa ilustracja zestawia różne dźwięki, z którymi mamy do czynienia w życiu i pokazuje, natężenie hałasu związane z tymi odgłosami:

Źródło: BHP – ochrona słuchu, http://www.figel.pl/

Najprostszym i najszybszym sposobem ochrony naszego narządu słuchu, poza zastosowaniem odpowiednich czynności technicznych (np. wytłumienie pomieszczeń, w których przebywamy w hałasie), jest używanie ochronników słuchu.

Zależnie od ich budowy możemy podzielić je na dwie grupy: ​
> nauszniki przeciwhałasowe
> wkładki przeciwhałasowe, uniwersalne oraz indywidualne

W niniejszym artykule zajmiemy się indywidualnymi wkładkami przeciwhałasowymi. Za przykład posłużą nam ochronniki słuchu holenderskiej firmy ALPINE (lidera na rynku w tej branży).

Indywidualne ochronniki słuchu wykonywane są podobnie jak wkładki do aparatów słuchowych zausznych. Najpierw uprawniona do tego osoba (protetyk słuchu) musi pobrać formę z ucha, na podstawie której wykonuje się wkładkę odpowiadającą budowie anatomicznej przewodu słuchowego i małżowiny usznej osoby zamawiającej. Ochronniki produkuje się najczęściej z miękkich materiałów silikonowych, aby poprawić komfort noszenia oraz zapewnić największą możliwą szczelność wkładki w przewodzie słuchowym. 

Indywidualne ochronniki słuchu– źródło: uniform.pl

Aby zagwarantować właściwe tłumienie hałasu w tak przygotowanej wkładce umieszcza się filtr. Rozróżniane są dwa podstawowe rodzaje filtrów: pasywne i aktywne (elektroniczne), w omawianym przypadku Alpine stosuje filtry pasywne. W ofercie jest 5 filtrów o różnej charakterystyce tłumienia, które dobierane są według potrzeb klienta lub według pomiarów natężenia hałasu wykonanych na przykład w miejscu pracy.

                                  Wartości tłumienia dla filtrów Alpine do różnorodnej ochrony słuchu.Źródło własne. 

Charakterystyczną cechą  wszystkich  filtrów Alpine jest modulowana siła tłumienia hałasu. Filtry tłumią najsilniej hałas w niskich i wysokich zakresach częstotliwości, tam gdzie jest on najbardziej szkodliwy dla naszego słuchu. Odpowiednia modulacja tłumienia pozwala na swobodne komunikowanie się  użytkownika z otoczeniem, co na przykład często nie jest możliwe przy korzystaniu z klasycznych nauszników z filtrami pasywnymi. Swoboda w komunikacji jest dużą zaletą tego rozwiązania. Z jednej strony ułatwia rozpoznanie ewentualnego zagrożenia (np. awaria maszyny będącej narzędziem pracy), z drugiej poprawia współpracę z innymi osobami.

Zależnie od zastosowania wkładki mogą być dostosowane do noszenia pod kaskiem (motocykliści), mogą być łączone ze sobą za pomocą sznureczka (dogodne użytkowanie w pracy) czy też mogą być dostosowane do spania (mieszkanie przy ruchliwej ulicy). Wszystkie typy wkładek wraz filtrami posiadają certyfikaty CE, dopuszczające do je do użytkowania.

Nie warto zatem narażać się na hałas, który może spowodować trwałe uszkodzenie słuchu. Dostępna na rynku oferta ochronników słuchu jest bardzo bogata, dlatego bez problemu jesteśmy w stanie dobrać produkty dopasowane do naszych potrzeb. Co więcej, indywidualne ochronniki słuchu są wygodne w użytkowaniu – dają większy komfort noszenia niż klasyczne nauszniki i dzięki swojej budowie są dużo mniej widoczne. 

Autor: Jarosław Dębski Kierownik Produkcji i Serwisu w Ogólnopolskim Laboratorium GEERS

Artykuł opublikowany w kwartalniku "Słuch" (nr 4/2016)

Zapisz się do newslettera