5 kroków do lepszego słyszenia

Zaledwie 5 kroków do lepszego słyszenia.

Krok pierwszy - akceptacja faktu, że gorzej słyszę

test słuchu

Wyniki badania słuchu wskazują na występujący ubytek słuchu.
Przyznanie się przed samym sobą do faktu, że gorzej słyszę, nie jest łatwe, jednak to ponad połowa drogi do lepszego słyszenia. Problemów ze słuchem nie da się ukryć. W wielu przypadkach, zanim sama osoba niedosłysząca to sobie uświadomi, najbliźsi już dawno o tym wiedzą. Częste prośby o powtórzenie, zbyt głośne ustawianie telewizora, zdezorientowany wyraz twarzy podczas rozmowy, "niepasujące" odpowiedzi do zadawanych przez rozmówców pytań, wszystko to mówi samo za siebie. Jednak bez uświadomienia sobie i akceptacji faktu, że słuch nie jest już tak dobry jak kiedyś, trudno będzie zrobic kolejny krok.

» Umów się na wizytę

 


Krok drugi - podjęcie decyzji o konieczności konsultacji z lekarzem lub protetykiem słuchu

krok drugi diagnoza Podstawową sprawą na tym etapie jest pozytywne nastawienie psychiczne oraz osobista determinacja do pomyślnego rozwiązania problemu ze słyszeniem. Bez tego sam zakup aparatów słuchowych nie przyniesie natychmiastowego zadowolenia. Założenie aparatów słuchowych niestety nie daje natychmiastowej poprawy słyszenia, tak jak to się dzieje ze wzrokiem, po założeniu okularów. Aby lepiej słyszeć konieczna jest codzienna praca nad tym, aby na nowo nauczyć się dźwięków, które najczęściej przez lata nie były w ogóle słyszane.

Krok trzeci - samokształcenie, czyli im więcej wiem na temat moich problemów ze słuchem, tym szybciej osiągnę poprawę w słyszeniu

Krok 3 wybranie aparatu słuchowego Jaki mam rodzaj niedosłuchu? Jak duży jest mój niedosłuch? Jak dużej poprawy w słyszeniu mogę spodziewć się nosząc aparaty słuchowe?
Co mogę zrobić, aby polepszyć swój słuch?
Gdy po 20 latach wracamy z zagranicy mija jakiś czas, zanim nasz język ojczysty stanie się dla nas na powrót tak oczywisty i znany, jak wcześniej. Nasz mózg musi się na nowo nauczyć rozpoznawania słów bez wysiłku. Tak samo dzieje się w przypadku ubytku słuchu, gdy po wielu latach niesłyszenia pewnych dźwięków zakładamy aparaty słuchowe i zaczynamy słyszeć je na nowo.

Krok czwarty: wyznaczenie realnych do osiągnięcia celów słyszenia

krok 4 wyznaczenie realnych celów Zawsze należy pamiętać o tym, że nawet najdoskonalsza proteza będzie tylko niedoskonałym naśladownictwem natury, nigdy aparat słuchowy nie przywróci naturalnego słyszenia. Mając zbyt wygórowane oczekiwania co do słyszenia w aparacie słuchowym, trudno będzie czynić postępy w nauce słyszenia i rozumienia mowy.
Aparat słuchowy jest tylko namiastką oryginału, z aparatem słuchowym można prowadzic prawie normalne życie, ale bez niego dobre komunikowanie się i rozumienie mowy jest prawie niemożliwe.

Krok piąty - trening słuchowy, czas i cierpliwość kluczem do sukcesu

krok 5 trening słuchowy Użytkowanie aparatu słuchowego nie od razu zostanie zwieńczone sukcesem. To, jak wiele można oczekiwać od aparatu słuchowego zależy w dużej mierze od samej osoby niedosłyszącej. Im intensywniejszy będzie trening słuchowy, tym większy sukces. Najlepiej zacząć od prostych ćwiczeń słyszenia. Zawsze należy pamiętać, że podczas treningu słuchowego bardzo ważna jest cierpliwość!