Pon. - Pt.: 9-17 800 13 33 77

Chcesz poprawić swój słuch i szukasz odpowiedniego aparatu słuchowego? Jeśli tak, to dobrze trafiłeś. Poniżej zestawiliśmy najważniejsze typy aparatów słuchowych oraz ich wady i zalety. Oczywiście chętnie udzielimy Ci również indywidualnej porady.

To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.

Jakie rodzaje aparatów słuchowych są dostępne?

Na rynku dostępne są najróżniejsze typy aparatów słuchowych do każdego rodzaju ubytku słuchu, produkowane przez wielu producentów. Ta różnorodność umożliwia dobranie aparatu słuchowego odpowiedniego do indywidualnych potrzeb i preferencji, dzięki czemu możliwe jest idealne słyszenie.

Poniżej znajduje się krótkie zestawienie cech, którymi różnią się aparaty słuchowe.
Dostępne są różne rodzaje aparatów słuchowych

Czym różnią się aparaty cyfrowe od analogowych?

Nowe aparaty słuchowe w większości są cyfrowe. Różnica między aparatami analogowymi i cyfrowymi polega na sposobie przetwarzanie sygnału.

Analogowe aparaty słuchowe odbierają sygnały z otoczenia. Po wzmocnieniu są one odtwarzane przez głośnik. Aparaty takie nie mogą filtrować ani redukować hałasów.
Cyfrowe aparaty słuchowe przekształcają dźwięk w informacje elektroniczne. Tylko istotne sygnały są wzmacniane i przekazywane dalej. Hałas otoczenia jest redukowany. Dzięki temu możliwe jest dobre słyszenie nawet w hałaśliwym otoczeniu. Aparat można dostosować do indywidualnych potrzeb. Co więcej, jest on mniejszy niż modele analogowe. Poza tym cyfrowe aparaty słuchowe zapewniają lepszą jakość dźwięku i wyraźne rozumienie mowy. Dodatkowo ułatwia to słyszenie.

Czym różnią się aparaty na dopasowanie otwarte i zamknięte?

Pod względem typu konstrukcji aparaty słuchowe dzieli się na aparaty na dopasowanie otwarte i zamknięte. Dopasowanie otwarte oznacza, że fale dźwiękowe nadal mogą w naturalny sposób docierać do błony bębenkowej. Dopasowanie otwarte występuje w aparatach zausznych. W ich przypadku dźwiękowód i słuchawkę mocuje się w zewnętrznym przewodzie słuchowym. Ponieważ słyszalne dźwięki nie zostają dodatkowo wzmocnione, możliwe jest naturalne słyszenie. Aparaty na dopasowanie otwarte dodatkowo umożliwiają lepszą wentylacje przewodu słuchowego. 
 
W przypadku dopasowania zamkniętego zewnętrzny przewód słuchowy jest w znacznym stopniu zamknięty przez wkładkę uszną albo aparat wewnątrzuszny. Oznacza to, że wentylacja ucha nie jest możliwa. Dzięki indywidualnemu dopasowaniu wkładka uszna lepiej leży w uchu i zapewnia bardziej bezpośrednią transmisję dźwięku. Pozwala to lepiej wykorzystać spektrum możliwości aparatu słuchowego. Aparaty na dopasowanie zamknięte są ponadto bardziej uniwersalne i mogą być stosowane w różnych rodzajach problemów ze słuchem.

Czym są aparaty zauszne (BTE)?

Te aparaty słuchowe nosi się za uchem, nieco powyżej małżowiny usznej. Ważne elementy oraz głośnik są umieszczone w obudowie. Przez rożek oraz mały plastikowy przewód dźwięk jest kierowany do wkładki usznej. Jest ona osadzona w zewnętrznym przewodzie słuchowym. Zapewnia ona utrzymanie aparatu słuchowego we właściwej pozycji i przekazuje fale dźwiękowe do błony bębenkowej.

Forma aparatów zausznych

Obecne aparaty słuchowe są małe i filigranowe. Dzięki temu nie rzucają się w oczy. Obudowy są dostępne w różnych kolorach. Dla sportowców dostępne są modele odporne na wodę, pot i pył. Dostępne są nawet specjalne aparaty słuchowe, których można używać podczas pływania. Są one wodoszczelne do głębokości jednego metra.

Zalety aparatów zausznych:

  • miejsce na większe i mocniejsze baterie,
  • większe i łatwiejsze w obsłudze przyciski do wyboru programów,
  • otwarte dopasowanie,
  • możliwość połączenia z radiem lub telewizorem za pomocą nasadzanej stopki audio, bezprzewodowy odbiór sygnałów indukcyjnych, radiowych, podczerwieni lub Bluetooth.

Wady aparatów zausznych:

  • mniej odpowiednie dla osób używających okularów,
  • brak możliwości wykorzystania funkcji małżowiny usznej,
  • są zauważalne.

Budowa aparatu zausznego

Wszystkie aparaty słuchowe składają się z tych samych głównych elementów. Na przykładzie aparatów zausznych funkcje tych elementów są następujące:
  • Mikrofon – odbiera dźwięk i zamienia go na sygnały elektryczne.
  • Wzmacniacz – zwiększa siłę sygnałów mikrofonu i filtruje nieistotne dźwięki.
  • Głośnik – zamienia sygnały elektryczne na akustyczne.
  • Procesor mowy – dostosowuje sygnały do indywidualnych potrzeb słuchowych użytkownika.
  • Regulator głośności – służy do regulacji głośności.
  • Rożek – element łączący aparat słuchowy z dźwiękowodem.
  • Wejście audio – do wprowadzania sygnału z innych urządzeń zewnętrznych.
  • Bateria albo akumulator do zasilania elektrycznego – baterie wymagają wymiany, natomiast akumulatory umożliwiają użytkowanie aparatu nawet przez 24 godziny na jednym ładowaniu.
Aparat słuchowy jest połączony z uchem za pomocą dźwiękowodu, na końcu którego znajduje się kopułka lub wkładka uszna. Odmianą klasycznego aparatu zausznego jest model z zewnętrzną słuchawką (RIC = Receiver In Canal), w przypadku którego głośnik znajduje się w uchu i tym samym przekazuje dźwięk bezpośrednio do błony bębenkowej.

Inne modele aparatów zausznych

Modele z zewnętrzną słuchawką (RIC = Receiver In Canal)
Najmniejsze modele aparatów zausznych są wyposażone w zewnętrzne słuchawki i zazwyczaj posiadają również funkcje bezprzewodowe.

Modele zauszne wielkości mikro
Te aparaty słuchowe są mniejsze od normalnych modeli zausznych i są dostępne dla osób z ubytkiem słuchu stopnia od lekkiego do ciężkiego. Można je wygodnie nosić za uchem i są dostępne w wielu różnych kolorach, kształtach i stylach.

Czym są aparaty wewnątrzuszne (ITE)?

Te aparaty słuchowe są osadzone w uchu. Rozróżnia się:
  • Aparaty małżowinowe osadzone w małżowinie usznej.
  • Aparaty wewnątrzkanałowe (ITC), które osadzone są głębiej w przewodzie słuchowym.
  • Modele umieszczane bardzo głęboko w uchu, niemal niewidoczne: Aparaty CIC (Completely-in-the-Canal; w tłumaczeniu: całkowicie wewnątrzkanałowe).

Budowa aparatów wewnątrzusznych

Wszystkie elementy są umieszczone w małej obudowie. Wsuwa się ją do ucha w podobny sposób jak zatyczkę. Niektóre aparaty mają plastikowy element w kształcie anteny służący do wyciągania. Aparaty wewnątrzuszne należą do aparatów na dopasowanie zamknięte. Regulacji głośności i wyboru programów dokonuje się za pomocą pilota. Wiele modeli może łączyć się bezprzewodowo z urządzeniami elektronicznymi, takimi jak telefony komórkowe czy telewizory.

Zalety aparatów wewnątrzusznych

  • bardzo dyskretne i niemal niewidoczne z zewnątrz (zwłaszcza aparaty CIC),
  • odpowiednie dla osób używających okularów,
  • wygodne podczas uprawiania sportu, 
  • aparaty CIC wykorzystują właściwości małżowiny usznej, zapewniając w ten sposób naturalny dźwięk.

Wady aparatów wewnątrzusznych

  • odpowiednie tylko dla osób z lekkim lub umiarkowanym ubytkiem słuchu,
  • możliwość zastosowania zależy do wielkości przewodu słuchowego,
  • wiążą się z większymi kosztami,
  • konieczność częstej wymiany baterii,
  • ze względu na niewielkie wymiary nie posiadają przyłącza audio w formie stopki audio, cewkę telefoniczną można przymocować tylko w modelach małżowinowych.

Aparaty wewnątrzuszne dzieli się na następujące podtypy:

Wewnątrzuszne (ITE = In The Ear)
Obudowa tego aparatu słuchowego całkowicie wypełnia małżowinę uszną. Do zalet tego typu aparatów należą: dłuższa żywotność baterii, dostępność wersji o dużej mocy dla osób z dużym ubytkiem słuchu oraz większy komfort obsługi.

Wewnątrzkanałowe (ITC = In The Canal)
Niewielki i dyskretny model wewnątrzuszny. Małżowina uszna pozostaje wolna, ponieważ obudowa tego aparatu słuchowego jest umieszczona w kanale słuchowym i kończy się na jego ujściu.

Całkowicie wewnątrzkanałowe (CIC = Complete In Canal)
Ten najmniejszy model wewnątrzuszny zapewnia najwyższy poziom dyskrecji, ponieważ jest praktycznie niewidoczny z zewnątrz. Aparaty takie posiadają zazwyczaj nylonowy uchwyt służący do wyciągania ich z przewodu słuchowego.

Jakie inne typy konstrukcji są dostępne?

Jeśli standardowe aparaty słuchowe nie spełniają indywidualnych wymagań, istnieje kilka alternatyw:
Aparaty słuchowe na przewodnictwo kostne
Ten typ aparatów słuchowych ma formę okularów. Za pośrednictwem zauszników, które mocno naciskają na głowę, dźwięk jest przenoszony na kości czaszki. Ten typ aparatu słuchowego może być odpowiedni dla osób cierpiących na nawracające, ostre zapalenia ucha środkowego.
Aparaty słuchowe zakotwiczone w kości
Te aparaty wykorzystują przewodnictwo kostne, aby ominąć niesprawne ucho środkowe. W tym celu za uchem wszczepiana jest tytanowa śruba. Aparat słuchowy przymocowuje się do implantu za pomocą zatrzasku.
Aparaty wszczepialne do ucha środkowego
Te tzw. aktywne implanty ucha środkowego wprawiają w drgania kosteczki w uchu środkowym.
Implanty ślimakowe
Aparaty wszczepialne, podobnie jak konwencjonalne aparaty słuchowe, wykorzystują istniejące jeszcze możliwości komórek słuchowych. Implanty ślimakowe omijają brakujące komórki rzęsate w ślimaku i bezpośrednio stymulują nerw słuchowy.
Implanty pnia mózgu
Gdy nerw słuchowy jest uszkodzony, można wszczepić implant do mózgu. Sprawia on, że bodźce dźwiękowe stają się słyszalne. Technika jest podobna jak w przypadku implantów ślimakowych. Elektroda jest jednakże doprowadzona aż do pnia mózgu.
Generatory szumu do leczenia szumów usznych
Nakładające się dźwięki są przekazywane do ucha i spychają szumy uszne na drugi plan.
Czy na pewno potrzebujesz aparatu słuchowego? Jeśli tak, to tutaj znajdziesz więcej informacji. Zachęcamy też do przeczytania, jakie zalety mają aparaty słuchowe poszczególnych producentów. A jeśli potrzebujesz pomocy przy wyborze odpowiedniego modelu, zapoznaj się z naszymi wskazówkami dotyczącymi zakupu aparatu słuchowego albo odwiedź naszą najbliższą placówkę w celu uzyskania bezpłatnej porady.

To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.

Pozostałe tematy

Możliwości refundacji
Ile kosztują aparaty słuchowe?