Pon. - Pt.: 9-17 800 13 33 77

Zdrowe uszy zapewniają odpowiednią jakość życia, ułatwiają komunikację i wzmacniają więź z innymi ludźmi. Ludzkie ucho jest jednak bardzo wrażliwym narządem i w wyniku nadmiernego obciążenia – albo po prostu z wiekiem – może utracić swoją sprawność. Jeśli masz odczucie, że Twój słuch może nie być w pełni sprawny, zalecamy przeprowadzenie testu słuchu – nie zajmie on wiele czasu, a pozwoli uzyskać pewność.

Czy mam wykonać test słuchu?

Pierwsze oznaki utraty słuchu zazwyczaj pojawiają się po 50 roku życia, ale również dzieci i młodzi dorośli mogą cierpieć na niedosłuch. Po wieloletnim przeciążeniu słuchu zazwyczaj najpierw przestajemy słyszeć dźwięki o wysokiej częstotliwości (od 2000 do 5000 Hz). Częstotliwości te są niemal niesłyszalne dla ludzkiego ucha i dotyczą mowy jedynie w marginalnym stopniu. Dlatego stopniowa utrata słuchu początkowo pozostaje niezauważana, do momentu, aż nie pojawią się kolejne oznaki ubytku słuchu. Przyznanie, że cierpi się na niedosłuch, nie zawsze jest łatwe, ale jest pierwszym krokiem na drodze do odzyskania dobrego słuchu.

Dla współmałżonków lub innych członków rodziny sprawa często jest już jasna, podczas gdy osoby, których problem dotyczy, nadal uważają: „Wszystko jest ze mną w porządku.“
W przypadku badania słuchu obowiązuje zasada: im szybciej, tym lepiej! Nieleczona utrata słuchu może mieć bowiem poważne konsekwencje, m.in. może prowadzić do depresji lub demencji, a nawet upośledzenia fizycznego. Dlatego wielu lekarzy zaleca włączenie corocznych testów słuchu do osobistego zestawu badań profilaktycznych. Pozwoli to zawsze być pewnym stanu własnego słuchu.

Nasz 3-minutowy test słuchu online może pomóc w pierwszej ocenie sprawności własnego słuchu.
 

Pytania do samodzielnej oceny:

Jeśli Ty lub inne osoby z Twojego otoczenia odnosicie wrażenie, że Twój słuch uległ pogorszeniu, możesz łatwo dokonać samodzielnej oceny przed badaniem słuchu u specjalisty: jeśli jesteś w stanie zrozumieć szept z odległości dwóch metrów, Twój słuch prawdopodobnie nie jest uszkodzony.
 
Udzielenie odpowiedzi „Tak“ lub „Nie“ na poniższe pytania może pomóc we wstępnej ocenie:
Rozmowy
 • Czy mowa i dźwięki są dla Ciebie wprawdzie wystarczająco głośne, ale jednak niewyraźne?
 • Czy masz wrażenie, że wiele osób mówi cicho lub niewyraźnie?
 • Czy często zdarza Ci się prosić współrozmówcę o powtórzenie wypowiedzi?
Szczególne sytuacje
 • Czy podczas rozmowy telefonicznej masz problemy ze zrozumieniem rozmówcy?
 • Czy na wykładach lub w teatrze najchętniej siadasz w pierwszym rzędzie?
 • Czy w większym gronie masz problemy ze śledzeniem rozmowy?
 • Czy jest to jeszcze trudniejsze, gdy jest dużo hałasu w tle?
 • Czy luźne pogawędki nie są dla Ciebie przyjemne, a męczące?
 • Czy święta i imprezy już Cię nie cieszą?
Sytuacje z życia codziennego
 • Czy inne osoby czasami pytają Cię, dlaczego masz tak głośno ustawiony telewizor?
 • Czy zdarza Ci się nie usłyszeć dzwonka do drzwi albo telefonu?
 • Czy masz wrażenie, że na zewnątrz śpiewa coraz mniej ptaków?
 • Czy na ulicy zdarza Ci się wystraszyć nadjeżdżającego pojazdu, bo wcześniej go nie słyszałeś?
 • Czy czasami albo ciągle miewasz szumy uszne?
Udzielenie szczerych odpowiedzi pozwoli szybko uzyskać realistyczną ocenę własnego słuchu.
 
Jeśli odpowiedź „Tak“ pojawia się przy więcej niż dwóch pytaniach, udaj się do protetyka słuchu albo laryngologa w celu przeprowadzenia profesjonalnego badania słuchu. Dowiedz się więcej na temat pracy protetyka
Test słuchu to pierwszy krok w drodze do lepszego słyszenia

Co dzieje się podczas testu słuchu?

Na początku protetyk zadaje kilka pytań dotyczących sytuacji osobistej. Na przykład: Dlaczego uważasz, że gorzej słyszysz? Czy w praca naraża Cię na przebywanie w dużym hałasie? Twoje odpowiedzi umożliwią dokonanie wstępnej oceny. Sam test jest ostatecznie przeprowadzany w warunkach laboratoryjnych, a nie w warunkach rzeczywistych. Na co dzień Twój słuch jest narażony na zupełnie inne obciążenia. Są one uwzględniane w analizie wyników testu.
 
Test słuchu z reguły przeprowadzany jest w wygłuszonym pomieszczeniu albo w dźwiękoszczelnej kabinie. Przez słuchawki odtwarzane są dźwięki o różnych częstotliwościach. Dźwięki te mieszczą się w zakresie częstotliwości od 125 do 8000 Hz – a więc od bardzo niskich do bardzo wysokich. Są odtwarzane dla każdego ucha osobno, najpierw bardzo cicho (w niesłyszalnym zakresie), a potem powoli coraz głośniej. Gdy po raz pierwszy usłyszysz dźwięk, poinformuj o tym. Zazwyczaj używa się w tym celu przycisku.

Po zakończeniu testu słuchawkowego można powtórzyć ten sam test z wykorzystaniem wibracji przenoszonych przez kości czaszki.
Jest to niezbędne do stwierdzenia lub wykluczenia ewentualnego uszkodzenia ucha środkowego.
 
Do analizy wyniku testu słuchu służy tzw. audiogram. Przedstawia on dźwięki testowe na skali i informuje w ten sposób o progu słyszenia w decybelach. Laryngolog lub protetyk słuchu może z niego odczytać, na jakich częstotliwościach występują odchylenia od prawidłowego słyszenia. Pomaga to nie tylko w diagnozowaniu różnych rodzajów zaburzeń słuchu, ale także w doborze odpowiedniego aparatu słuchowego. Test słuchu jest zatem nie tylko ważną częścią diagnostyki, ale także umożliwia fachowe doradztwo przy zakupie aparatu słuchowego. Następnie protetyk zaproponuje Ci przetestowanie aparatów słuchowych, aby sprawdzić, który model jest dla Ciebie najbardziej odpowiedni.
 
Więcej informacji na ten temat audiogramów można znaleźć tutaj.
 

Wskazówki rozwiewające obawy

Wiele osób jest bardzo podenerwowanych przed badaniem słuchu. Po pierwsze dlatego, że nie wiedzą dokładnie, czego mają się spodziewać, a po drugie dlatego, że obawiają się wyniku.

W obu przypadkach podenerwowanie może negatywnie wpłynąć na wynik testu. To, jak szybko usłyszysz dźwięk, zależy od szybkości reakcji, ale także od Twojej formy w danym dniu – tego, czy jest wypoczęty, zestresowany albo zmęczony.

Dlatego poświęć wystarczającą ilość czasu i postaraj się podejść do testu słuchu spokojnie. Pomocne może być też zabranie ze sobą innej osoby, która Cię uspokoi .

Poniższe wskazówki dotyczące przygotowania pomogą zmniejszyć stres i nerwy:

 • Pozwól sobie spokojnie wyjaśnić przebieg testu.
 • Przed rozpoczęciem testu naciskaj przyciski na próbę.
 • Upewnij się, że słuchawki są dobrze założone. W razie potrzeby zdejmij okulary albo załóż włosy za ucho.
 • Postaraj się oddychać spokojnie i usiąść możliwie najwygodniej.
 • Szybkość, z jaką narasta głośność dźwięku, można zmniejszyć. Można też zwiększyć przedziały czasowe między dźwiękami. Nie bój się poprosić o zmniejszenie szybkości.
 • Każdy test można powtórzyć!

Jak często należy wykonywać test słuchu?

Regularna profilaktyka słuchu jest ważna, ponieważ w przypadku niedosłuchu słuch przestaje być należycie ćwiczony. W ramach profilaktyki zalecamy testowanie słuchu raz w roku. Dzięki regularnemu powtarzaniu testu słuchu można stwierdzić, czy i jak zmieniła się sprawność słuchu. Im dłużej utrata słuchu pozostaje nieleczona, tym dłużej trwa przywrócenie optymalnej sprawności słuchu. 

Gdzie mogę wykonać test słuchu?

Test słuchu możesz wykonać u wybranego przez siebie laryngologa albo u jednego z naszych protetyków słuchu w Twojej okolicy.

Czy test słuchu jest płatny?

Test słuchu wykonywany u jednego z naszych protetyków jest bezpłatny, trwa zaledwie 15 minut i pozwala uzyskać pewność co do stanu słuchu.

Wskazówki dla rodziny – jak można pomóc

Jak można pomóc osobom z problemami ze słuchem?
 • Dowiedz się, jakie mogą być objawy niedosłuchu.
 • Jeśli zauważysz u swojego znajomego lub partnera oznaki problemów ze słuchem, porusz ten tematem w odpowiednim momencie. Zaproponuj pomoc w podjęciu kolejnych kroków albo wykonajcie wspólnie test słuchu online.
 • W przypadku stwierdzenia utraty słuchu i przepisania aparatów słuchowych utwierdź osobę dotkniętą problemem ze słuchem w decyzji o zastosowaniu aparatu słuchowego. Zwłaszcza na etapie przyzwyczajania się do aparatu mogą pojawić się wątpliwości – wówczas Twoja motywacja może pomóc!
 • Osoba dotknięta utratą słuchu najlepiej Cię zrozumie, jeśli będziesz mówić do niej jasno, wyraźne, powoli i twarzą w twarz. Należy o tym pamiętać. Jeśli Twój rozmówca Cię nie rozumie, lepiej przeformułuj wypowiedź, zamiast w koło powtarzać te same słowa. Wykazanie cierpliwości i zrozumienia najlepiej pomoże osobom dotkniętym problemem ze słuchem w tym trudnym okresie.

Pozostałe tematy

Nasi protetycy słuchu
Czym jest audiogram?