Pon. - Pt.: 9-17 800 13 33 77

Firma Advanced Bionics oferuje najbardziej zaawansowany w skali światowej system implantu ślimakowego, który pomaga odzyskać słuch lub doświadczyć dźwięku po raz pierwszy.

Na całym świecie niedosłuch dotyka milionów ludzi w różnym wieku. W wielu przypadkach aparaty słuchowe stanowią realne rozwiązanie tego problemu, jednak w przypadku poważnego niedosłuchu stosowanie aparatów słuchowych jest niewystarczające.

Należy wtedy rozważyć zastosowanie implantów ślimakowych — wyrobów medycznych przywracających słuch tysiącom ludzi na całym świecie.

Co to jest system implantu ślimakowego?

Implanty ślimakowe

Implant ślimakowy jest wysoce zaawansowanym wyrobem medycznym i jedynym rozwiązaniem umożliwiającym funkcjonalne przywrócenie jednego z pięciu zmysłów czyli słuchu.

Implanty ślimakowe stanowią skuteczną alternatywę dla aparatów słuchowych, ponieważ ich zasada działania nie polega na wzmacnianiu dźwięku. Pozwalają one ominąć uszkodzoną część ucha i przywracają słyszenie dzięki elektrycznej stymulacji nerwu słuchowego.

Z czego składa się system implantu ślimakowego?

Implanty ślimakowe

Implant ślimakowy (CI) składa się z trzech części:

 • procesora mowy,
 • cewki nadawczej,
 • implantu.
Implant ślimakowy jest wykonany między innymi z wysokiej jakości materiałów takich jak tytan, silikon i platyna. Sam implant jest umieszczony pod skórą i można go jedynie wyczuć poprzez dotyk; z zewnątrz widoczny jest tylko zewnętrzny procesor, który jest nieco większy od aparatu słuchowego z zasilaniem.
 

Jak działa implant ślimakowy?

Implanty ślimakowe
 1. W pierwszej kolejności system implantu ślimakowego wychwytuje dźwięk z otoczenia za pomocą jednego lub więcej mikrofonów. W przypadku rozwiązań firmy AB mikrofony są umiejscowione z przodu i z tyłu procesora oraz w transmiterze. Dodatkowy mikrofon może być również umieszczony u wejścia przewodu słuchowego czyli tam, gdzie naturalnie dźwięk dociera do naszego ucha zewnętrznego. Unikalna technika mikrofonowa firmy AB umożliwia korzystanie ze słuchawek dousznych, słuchawek nausznych i telefonów, a także słyszenie w wodzie i poprawę komfortu słyszenia w hałaśliwym otoczeniu. 
 2. ​Dźwięk po wychwyceniu zostaje przetworzony. Procesory dźwięku firmy AB wykorzystują najbardziej zaawansowaną technologię w branży, aby ułatwić słyszenie i wykorzystać jedyną uznaną przez FDA technikę przetwarzania dźwięku służącą do poprawy rozpoznawania mowy w hałaśliwym otoczeniu.
 3. Magnetyczny element na głowie przesyła poprzez skórę cyfrowy sygnał do wewnętrznej części implantu. Tam następuje odbiór sygnału oraz przekazanie go do wiązki elektrod umieszczonych w uchu wewnętrznym.
 4. Za pomocą elektrod dźwięk przesyłany jest bezpośrednio do nerwu słuchowego. Każda z elektrod firmy AB zapewnia skoncentrowaną stymulację poprzez wykorzystanie technologii sterowania prądowego — oferowaną jedynie przez firmę AB — w celu uzyskania efektu najbardziej zbliżonego do normalnego słyszenia.

Jakiego dźwięku można oczekiwać?

Najlepszym sposobem na poznanie odczuć, jakie towarzyszą użytkownikom na drodze do odzyskania słuchu, jest rozmowa z osobami, które już  przeszły tę drogę. Forum internetowe HearingJourney™ stanowi największą internetową społeczność tworzoną przez osoby, które zetknęły się z implantami ślimakowymi i niedosłuchem. Od 2007 roku portal HearingJourney™ jest głównym forum dyskusyjnym związanym z tematyką implantów ślimakowych i niedosłuchem. Na forum można podyskutować, pożartować, zdobyć wiedzę i opowiedzieć swoją historię. Członkowie tej społeczności chętnie odpowiadają na wszelkie pytania i dzielą się swoimi doświadczeniami.
„Zdolność słyszenia z pomocą implantu ślimakowego jest na tyle wysoka, że Addison bierze udział w szkolnych projektach grupowych i włącza się w działalność rady uczniowskiej, co wiąże się z przebywaniem wśród innych. Dzięki temu czuje się częścią grupy i nie jest wyobcowana”

Ile kosztuje implant ślimakowy?

Koszty implantów ślimakowych są uzależnione od zastosowanego rozwiązania, stanu słuchu, budowy anatomicznej ucha, itp. Jednakże w Polsce procedura implantacji jest w pełni refundowana przez NFZ. Po stronie pacjenta pozostaje jedynie pokrycie bieżących kosztów eksploatacyjnych związanych np. z zakupem baterii (akumulatorów), środków pielęgnacyjnych, filtrów, itp.

Jak można poprawić słuch i rozumienie?

Czym dłużej ćwiczysz, tym lepiej słyszysz. Słyszenie przy pomocy implantu ślimakowego można ćwiczyć podczas codziennych zajęć, słuchając dźwięków dochodzących z otoczenia. Proces ten mogą przyspieszyć ćwiczenia rehabilitacyjne. Dzieci robią zwykle duże postępy, pracując z logopedami i innymi specjalistami wykwalifikowanymi w rozwijaniu zdolności słyszenia.

Jak można poprawić słuch i rozumienie?

the listening room

Firma Advanced Bionics oferuje szereg unikalnych, specjalnie zaprojektowanych zasobów multimedialnych dla osób w każdym wieku w celu zwiększenia ich zdolności słyszenia w trudnych warunkach i rozpoznawania trudnych do odróżnienia słów i dźwięków. Zasoby te są dostępne na poświęconej rehabilitacji stronie internetowej TheListeningRoom™. Pracujemy nad tym, żeby wkrótce były one dostępne również w języku polskim.

Implanty ślimakowe firmy Advanced Bionics...

 • Poprawiają zdolność słyszenia w hałaśliwym otoczeniu, od tętniących życiem restauracji do zatłoczonych lotnisk.
 • Są kompatybilne z telefonami komórkowymi, odtwarzaczami MP3 i innymi urządzeniami audio. Dzięki nim możliwa jest rozmowa przez telefon lub śpiewanie w rytm ulubionej piosenki!
 • Są łatwe w użyciu... koniec z małymi bateriami, pokrętłami, przełącznikami i pilotami zdalnego sterowania.
 • Oferują elastyczne opcje noszenia, dostosowane do potrzeb różnych użytkowników — od lekkiej wersji noszonej na uchu do dyskretnej wersji z procesorem ukrytym pod ubraniem bez widocznych elementów zakładanych na ucho.
 • Są przyjazne dla środowiska i wyposażone w łatwe w obsłudze i trwałe akumulatory. 
Informacje ogólne dotyczące implantów ślimakowych
Zalety implantów ślimakowych