1. Medytacja

Coraz więcej osób sięga po medytację, by poprawić swoje zdrowie słuchu. Dzieje się tak dlatego, że relaksacja i głębokie oddechy zwiększają przepływ krwi do mózgu, co może pomóc Ci lepiej wyczuć dźwięki, które w innym przypadku mogłyby umknąć Twojej uwadze. Mimo że medytacja jest ćwiczeniem umysłowym, a nie fizycznym, może okazać się pomocna dla tych, którzy chcą lepiej zadbać o swój słuch. 

2. Rzuć palenie


Palenie i ubytek słuchu są niezaprzeczalnie powiązane; w rzeczywistości cały czas pojawiają się badania, które wykazują tę pozytywną korelację. Ponieważ przepływ krwi i tlenu pomaga utrzymać zdrowe komórki w uchu wewnętrznym, zrozumiałe jest, że słuch może być upośledzony przez długotrwałe narażenie na nikotynę i tlenek węgla. Dlatego, jeśli chcesz poprawić jakość swojego słuchu i życia, pamiętaj, by rzucić papierosy. 

3. Joga

Wiele osób, które cierpią z powodu niedosłuchu, twierdzi, że ćwiczenia jogi mogą czasem pomóc im lepiej słyszeć. Rozluźnienie i rozciąganie w pozycjach takich jak piesek w dół powoduje, że krew bogata w tlen szybciej dociera do głowy, co może pomóc w słyszeniu. Nie potrzebujesz instruktora; po prostu rozłóż swoją matę w dowolnym miejscu w domu, w którym jest ci najwygodniej, i pamiętaj o wcześniejszej rozgrzewce. 

4. Zmniejsz głośność

Łatwym sposobem na poprawę komfortu i zdrowia słuchu jest maksymalne wyciszenie hałasu. Hałas o natężeniu 85 decybeli lub wyższym w Twoim otoczeniu jest szkodliwy - i jeśli to możliwe, powinieneś odsunąć się od głośnego otoczenia. Jeśli nie jest to możliwe, upewnij się, że zawsze nosisz jakąś formę ochrony słuchu, by uniknąć poważnego uszkodzenia słuchu.

5. Sprawdź, czy w uchu nie zalega woskowina

Może się zdarzyć, że na Twój słuch wpływa nagromadzona woskowina w uchu. Jeśli woskowina jest nagromadzona, Twoje uszy mogą nie być tak wrażliwe na dźwięki, jak zwykle. Nie ma się jednak czym martwić, nadmiar woskowiny w uszach jest zarówno powszechny, jak i łatwy do wyleczenia. Profesjonalne usuwanie woskowiny z uszu może zmniejszyć, a nawet wyeliminować skutki ubytku słuchu.

6. Ćwicz codziennie

Bycie zdrowym przynosi korzyści całemu ciału, w tym uszom, a najprostszym sposobem na utrzymanie dobrej formy są regularne ćwiczenia. Spacer lub jogging, a nawet prace w ogrodzie czy prace domowe to świetny sposób na pobudzenie krwi i poprawę krążenia w sercu. Tylko nie słuchaj zbyt głośno muzyki; powtarzające się narażenie na głośne dźwięki może uszkodzić niezastąpione włoski w uszach, co tylko jeszcze bardziej pogorszy słuch.

7. Skup się i lokalizuj dźwięki

Warto spróbować poprawić swoją koncentrację na dźwiękach, ponieważ może to pomóc w poprawie słuchu. Możesz wykonywać różne ćwiczenia. Jedno z najpopularniejszych polega na włączeniu muzyki w cichym pomieszczeniu i chodzeniu po domu, słuchając jej, a następnie próbowaniu rozpoznawania określonych słów i instrumentów. Pomaga to ćwiczyć mózg, by z coraz większą łatwością i powodzeniem lokalizował i rozumiał dźwięki.

8. Witaminy

Wykazano, że odpowiednia równowaga witamin i minerałów poprawia jakość słyszenia. Kwas foliowy, witaminy z grupy B, magnez i cynk mają właściwości, które przyczyniają się do lepszego słyszenia i ogólnie zdrowszego ciała. Rozważ przyjmowanie suplementów, by w pełni wykorzystać ich działanie, ale zawsze najpierw skonsultuj się z lekarzem - zwłaszcza jeśli przyjmujesz jakieś inne leki.

9. Umów się na badanie słuchu

W większości przypadków ubytku słuchu konieczne jest wykonanie badania, które pozwoli określić, jak duży jest Twój problem i jak najlepiej sobie z nim radzić. Być może uda Ci się znaleźć test słuchu online, który dostarczy Ci wystarczających informacji, ale dotyczy to tylko drobnych dolegliwości związanych z uchem i słuchem. Aby uzyskać bardziej kompleksową kontrolę, umów się na bezpośrednie badanie słuchu.

10. Aparaty słuchowe

Dla niektórych osób jedynym sposobem na poradzenie sobie z ubytkiem słuchu są aparaty słuchowe. Na szczęście czasy gigantycznych trąbek i rzucających się w oczy urządzeń są już za nami. W zależności od rodzaju aparatu słuchowego zaleconego przez lekarza lub protetyka słuchu, możesz wybierać spośród wielu modeli i stylów, co oznacza, że będziesz wyglądać świetnie i słyszeć lepiej w tym samym czasie!
Oczywiście, niektóre problemy ze słuchem wymagają bardziej bezpośredniego podejścia, jeśli chodzi o ich rozwiązanie. Jeśli masz jakiekolwiek obawy związane ze swoim słuchem i tym, jak najlepiej sobie z nim radzić, odwiedź audiologa lub swojego lekarza rodzinnego.

Informacje zawarte w tym artykule służą wyłącznie celom edukacyjnym i informacyjnym. Nie powinieneś używać tych informacji jako substytutu ani zastępstwa profesjonalnej porady medycznej. Jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące swojego zdrowia, zawsze powinieneś skonsultować się z lekarzem lub innym specjalistą.