W końcu można jechać na zasłużony urlop!

Osoby używające aparatów słuchowych powinny przed wyjazdem na urlop pomyśleć o kilku rzeczach. Także po dotarciu na miejsce warto przestrzegać kilku zasad, aby uniknąć uszkodzenia aparatu słuchowego i móc cieszyć się w pełni sprawnym słuchem.
Kolejnym wyzwaniem jest sama podróż. Wątpliwości zaczynają się już przy kontroli bezpieczeństwa na lotnisku. Czy podczas przechodzenia przez skaner mogę mieć założony aparat słuchowy? Również podróż samolotem stanowi spore wyzwanie. Podczas lotu poziom hałasu w kabinie wynosi ok. 85 dB. Jest on porównywalny z hałasem panującym przy pracującej kosiarce lub na ruchliwej ulicy. Ponadto komunikaty podawane przez głośniki są często niewyraźne. Może to być przyczyną stresu.

Jednak największymi wrogami aparatów słuchowych podczas urlopu są pył i wilgoć. Oba te czynniki występują przede wszystkim tam, gdzie najchętniej wypoczywamy: na piaszczystej plaży. Ale dzięki odpowiedniemu przygotowaniu i kilku trikom można skutecznie zapobiec uszkodzeniu tych cennych urządzeń. 

Kontrola przed kąpielą

Największe zagrożenie dla aparatów słuchowych czyha na plaży, zwłaszcza w czasie wietrznej pogody. Piasek i pył mogą spowodować ich zatkanie i uszkodzenie. Jeszcze bardziej szkodliwa jest dla nich woda. Dlatego przed pływaniem lub kąpielą zawsze wyjmij aparat słuchowy! Aby o tym nie zapomnieć, polecamy następujący trik: wyrób sobie nawyk sprawdzania uszu palcami, gdy tylko zamoczysz stopy w wodzie. Ważne: aparat słuchowy należy zawsze przechowywać w specjalnym pudełku. Tylko wówczas jest naprawdę bezpieczny.
Trzeba uważać, aby nie wejść do wody z aparatami

Lista kontrolna przed wyjazdem na urlop z aparatem słuchowym

 • Wystarczający zapas baterii lub ładowarka do akumulatorków z przejściówką
 • Zapasowy filtr
 • Etui
 • Pudełko do osuszania i kapsuły osuszające
 • Zestaw do czyszczenia (spray, ściereczki, tabletki, mieszek)
 • Ewentualnie zatyczki do uszu (np. do spania, kąpieli, na czas lotu samolotem)
 • Pilot (z zapasowymi bateriami)
 • Telefon komórkowy kompatybilny z aparatem słuchowym
 • Budzik z alarmem świetlnym i wibracyjnym (np. żeby nie zaspać na samolot powrotny)
 • Zalecana przed dłuższym pobytem za granicą: kontrola aparatu słuchowego przez protetyka słuchu

Co zrobić, jeśli mimo zachowania ostrożności aparat słuchowy zamoczy się?

Jeśli przez przypadek zamoczymy aparat, trzeba możliwie jak najlepiej go osuszyć
Podobnie jak inne zaawansowane urządzenia, aparaty słuchowe trzeba chronić przed wilgocią. Łatwo się mówi – ale w przypadku osób prowadzących aktywne życie w każdej chwili może dojść do zawilgocenia, a nawet zamoczenia aparatu. Ryzyko takie zachodzi zwłaszcza podczas urlopu. Przyczyną może być nagła ulewa podczas przejażdżki rowerem, zbyt spontaniczna kąpiel w morzu czy też po prostu zapomnienie o wyjęciu aparatu przed wejściem pod prysznic.

Środki nadzwyczajne w przypadku zamoczenia aparatu słuchowego mimo zachowania ostrożności:

 1. Natychmiast wyłącz aparat.
 2. Wyjmij baterie lub akumulatorki i dokładnie osusz je ściereczką.
 3. Jeśli aparat miał kontakt ze słoną lub brudną wodą: najpierw krótko przepłucz go czystą wodą.
 4. Wytrząśnij całą wodę z aparatu. Ważne: komora baterii musi być w tym czasie otwarta.
 5. Wysusz aparat przez kilka godzin na kawałku papieru (np. gazety) – najlepiej w ciepłym, suchym miejscu. Ważne: pozostaw komorę baterii otwartą.
Uwaga: nie zostawiaj aparatu na słońcu!
Najlepszym rozwiązaniem jest użycie specjalnego osuszacza do aparatów słuchowych, jeśli taki posiadasz.
Po wykonaniu tych czynności istnieje duża szansa, że aparat słuchowy po włożeniu baterii znów będzie działać. Jeśli tak się nie stanie, nie pozostaje nic innego niż udanie się do protetyka słuchu. W wielu przypadkach jest on w stanie naprawić uszkodzenia spowodowane przez wodę.

Typowe zagrożenia dla uszu podczas urlopu

Nurkowanie: Nurkowanie stanowi obciążenie dla uszu i stwarza znaczne zagrożenie dla słuchu. Należy ściśle stosować się do określonych zasad, w przeciwnym wypadku bowiem można nabawić się nie tylko bólów uszu, ale nawet poważnych obrażeń. Przede wszystkim: Nigdy nie nurkuj, będąc przeziębionym. Nie używaj patyczków higienicznych do czyszczenia uszu (usuwają woskowinę stanowiącą warstwę ochronną). Podczas zanurzania skup się na wyrównaniu ciśnienia. Przed nurkowaniem nie używaj sprayu do nosa! Po nurkowaniu przepłucz uszy letnią, czystą wodą.
Środowisko wodne może być szkodliwe dla naszych uszu
Wilgoć: Uszy lubią mieć sucho. Kąpanie się lub pływanie kilka razy w ciągu dnia może spowodować, że będą stale wilgotne. Może to prowadzić do stanów zapalnych, zwłaszcza jeśli uszy są jednocześnie narażone na wiatr i pył. Dlatego zawsze dokładnie osusz uszy, np. palcami przez ręcznik (odradzamy używania patyczków higienicznych). Jeśli mimo wszystko w uchu pozostanie woda (głuchy dźwięk), wytrząśnij ją przez pochylenie głowy i lekkie uderzanie w skroń lub przez podskakiwanie. Jeśli i to nie przyniesie skutku, ucho można wysuszyć suszarką do włosów.

Podróż samolotem z aparatem słuchowym

Warto pamiętać o kilku faktach związanych z podróżowaniem samolotem
Na początek dobra wiadomość: podczas kontroli bezpieczeństwa na lotnisku aparaty słuchowe nie stanowią problemu. Możesz mieć je założone także podczas przechodzenia przez bramkę bezpieczeństwa (skaner ciała). Jednak ze względów bezpieczeństwa zaleca się zmniejszenie głośności i poinformowanie personelu o posiadaniu aparatu słuchowego. Wyjątek stanowią implanty ślimakowe, których posiadacze w żadnym wypadku nie powinni przechodzić przez bramkę. Podczas lotu można w normalny sposób korzystać z aparatów słuchowych.
Ważna rzecz dla wszystkich podróżujących samolotami: wyrównanie ciśnienia podczas startu i lądowania. Jeśli nie przebiegnie ono prawidłowo, istnieje niebezpieczeństwo wystąpienia bólów uszu, a w skrajnych przypadkach nawet tzw. urazu ciśnieniowego*, którego objawami są szumy uszne i zawroty głowy. Co pomaga: ziewanie, połykanie śliny, żucie gumy lub tzw. manewr Valsalvy. Wygląda on następująco: ściśnij palcami skrzydełka nosa, a następnie zrób energiczny wydech przez zatkany nos – natychmiast odczujesz wpływ na ciśnienie w uszach.

*Uraz ciśnieniowy: uraz (np. błony bębenkowej) spowodowany przez zmiany ciśnienia otoczenia