Otitis externa
Wyróżnia się dwa główne rodzaje zapalenia ucha. Pierwszy z nich to zapalenie ucha zewnętrznego, nazywane również
otitis externa lub uchem pływaka. Zapalenie jest zlokalizowane w obrębie przewodu słuchowego zewnętrznego, który rozpoczyna się otworem słuchowym, a kończy błoną bębenkową. Zapalenie ucha zewnętrznego występuje w momencie, gdy woda przedostaje się do przewodu słuchowego i zalega tam z powodu nagromadzenia woskowiny. Stanowi to idealne środowisko dla rozwoju bakterii. Organizm reaguje na infekcję zapaleniem, bólem, zaczerwienieniem i czasami gorączką.
Otitis media
Drugim rodzajem zapalenia ucha jest zapalenie ucha środkowego, nazywane również
otitis media. Rozwija się ono w uchu środkowym w wyniku infekcji wirusowej lub bakteryjnej. Stan zapalny jest spowodowany zablokowaniem kanalików znajdujących się w uszach śluzem i płynem. Zapalenie ucha środkowego może być bolesne i często towarzyszą mu wysoka gorączka, problemy ze słuchem, nudności i wymioty. Gromadzenie się cieczy może prowadzić do
utraty słuchu, ponieważ płyn znajdujący się w uchu uniemożliwia przenoszenie się dźwięku.
Ten rodzaj zapalenia ucha występuje znacznie częściej, zwłaszcza u małych dzieci i niemowląt. Istnieje duże prawdopodobieństwo rozwoju stanu zapalnego ucha, kiedy niemowlęta i małe dzieci ciągną swoje uszy lub klepią się po uszach. Większość stanów zapalnych ucha środkowego ma związek z infekcją górnych dróg oddechowych lub alergią. Szacuje się, że 40 procent przypadków ma podłoże bakteryjne, a reszta – wirusowe.