W tym artykule:

Co to są szumy uszne i jak często występują?

Choć trudno jest dokładnie określić, ile osób na całym świecie cierpi z powodu szumów usznych, ogólny wskaźnik występowania szumów, podany w jednym z artykułów przeglądowych, wynosi od 5,1 do 42,7 procent. Charakterystycznym objawem szumów usznych jest dzwonienie w uchu, ale mogą to być też szumy, brzęczenie, klikanie lub inne wysokie lub niskie dźwięki. Najbardziej frustrującą częścią tego schorzenia jest to, że inni nie słyszą dźwięków, które ty słyszysz, co prowadzi do dezorientacji, a nawet depresji. 

Co mówią badania na temat stresu i szumów usznych?

Wiele badań wykazało bezpośrednią korelację między nasileniem szumów usznych, nasileniem stresu i czasem trwania stresu. Mówiąc prościej, osoby najbardziej zestresowane zazwyczaj miały najcięższą postać szumów usznych lub najdłużej cierpiały z powodu szumów usznych. 

Z drugiej strony, badania wykazały również związek przyczynowy pomiędzy stresem a rozwojem i postępem szumów usznych. Na przykład w badaniu z 2015 roku zatytułowanym Stres i szumy uszne 53,6% pacjentów z szumami usznymi stwierdziło, że ich szumy uszne zaczęły się w szczególnie stresującym okresie. Co więcej, 52,8 procent stwierdziło, że ich stan pogorszył się pod wpływem zwiększonego stresu. 

Poniżej znajdziesz siedem skutecznych sposobów na złagodzenie szumów usznych związanych ze stresem. 

1. Zmniejsz poziom stresu

Ta rada nie powinna być zaskoczeniem, biorąc pod uwagę, że mówimy o szukaniu ulgi w dolegliwościach wywołanych lub pogorszonych przez stres. Logicznie rzecz biorąc, jeśli skupisz się na znalezieniu sposobów na obniżenie poziomu stresu, twoje szumy uszne również powinny się poprawić. 

Jeśli nie próbowałeś jeszcze terapii redukcji stresu opartej na uważności (MBSR), z pewnością warto ją wypróbować. MBSR - ośmiotygodniowy program treningu mindfulness stworzony przez Jona Kabat-Zinna w 1979 roku - został początkowo stworzony, by pomóc przewlekle chorym pacjentom, którzy nie reagowali dobrze na tradycyjne leczenie. Program jest często wykorzystywany do ogólnej redukcji stresu i skutecznie radzi sobie z przewlekłym bólem, lękiem i depresją. 

Głównym celem tego szkolenia jest nauczenie cię, jak pielęgnować samoświadomość. Kiedy nauczysz się włączać praktyki mindfulness do swojej codziennej rutyny, pomoże ci to być bardziej świadomym teraźniejszości, a w rezultacie będziesz mniej zestresowany i zmartwiony.

2. Spróbuj odwrócić swoją uwagę

Ciągłe brzęczenie lub dzwonienie w uchu może być bardzo uciążliwe. Świadomy wysiłek odwrócenia uwagi od tego dźwięku może być bardzo pomocny w znalezieniu tymczasowej ulgi. Spędzanie większej ilości czasu na zajęciach, które sprawiają Ci przyjemność - sztuce, sporcie czy innych zajęciach rekreacyjnych - może przynieść wiele korzyści. Kiedy twoja uwaga będzie skupiona na innych rzeczach, objawy związane z szumami usznymi powinny się poprawić. 

3. Używaj dźwięków w tle

Słuchanie muzyki lub innych dźwięków, takich jak radio czy telewizja, może być bardzo pomocne. Gdy odtwarzasz zewnętrzne dźwięki o niskiej głośności, mogą one zablokować wszelkie wewnętrzne dźwięki, które możesz słyszeć. Maskowanie dźwięków może przykryć dźwięki związane z szumami usznymi, a bardziej zaawansowane terapie mogą przynieść większą ulgę.

Terapie dźwiękiem

Terapia dźwiękiem wykorzystuje zewnętrzny hałas, by zmienić sposób postrzegania szumów usznych przez pacjenta. Terapia dźwiękiem nie leczy choroby, ale może zmniejszyć jej intensywność. Wiele urządzeń zapewnia różne poziomy terapii dźwiękowej i generowanego hałasu w tle. 
Urządzenia maskujące dźwięk
Na przykład maski dźwiękowe emitują biały szum, różowy szum, dźwięki natury lub inne dźwięki otoczenia. Niestety, te urządzenia są zazwyczaj skuteczne tylko w czasie ich używania lub zaraz po ich użyciu i oferują ograniczoną długoterminową poprawę w zakresie odczuwania szumów usznych. 
Aparaty słuchowe
Może się okazać, że jeszcze większą ulgę przyniesie Ci założenie aparatu słuchowego. Ponieważ aparaty słuchowe wzmacniają dźwięki zewnętrzne, pomagają odwrócić Twoją uwagę od dźwięków wewnętrznych. 
Urządzenia muzyczne z wycięciami
W przeciwieństwie do zwykłych aparatów z białym szumem, urządzenia z muzyką z nacięciami musisz nosić tylko okresowo, np. podczas sesji terapeutycznych, przed snem lub zaraz po przebudzeniu. Główną zaletą tych urządzeń jest to, że przynoszą długotrwałe korzyści. 
Urządzenia łączone
Aparaty słuchowe wyposażone w zintegrowaną technologię generowania dźwięku nazywane są aparatami kombinowanymi. Wytwarzają one ciągły biały szum lub inne dźwięki dostosowane do potrzeb osób cierpiących na szumy uszne. Takie aparaty są doskonałym rozwiązaniem dla osób cierpiących na szumy uszne, które mają wyraźny ubytek słuchu. Ponadto, ponieważ te specjalistyczne aparaty słuchowe są przenośne, zapewniają stałą korzyść przez cały dzień. 
Aplikacje snu i dźwięku
Aplikacje na sen to łatwy i niedrogi sposób na złagodzenie szumów usznych. Wiele z tych aplikacji można pobrać za darmo lub zwykle za symboliczną opłatą. Staraj się szukać aplikacji, które są zatwierdzone przez audiologa.

4. Ruch, ćwiczenia i sport

Wszyscy wiemy, że ruch i ćwiczenia fizyczne są doskonałym sposobem na redukcję stresu. Naturalnie są one także skuteczne w zmniejszaniu przyczyn powstawania szumów usznych związanych ze stresem. Prawie każda forma ćwiczeń fizycznych może działać jako środek odstresowujący. Ruch może zwiększyć poziom endorfin i odwrócić twoją uwagę od codziennych stresorów.

5. Praktyki relaksacyjne i mindfulness

Techniki relaksacyjne mają na celu wyprowadzenie cię z trybu stresu, spowolnienie oddechu, obniżenie ciśnienia krwi i zmniejszenie tętna. Choć wiele osób porównuje techniki relaksacyjne do terapii poznawczo-behawioralnej, nie są one takie same. 

Niektóre z najbardziej popularnych technik relaksacyjnych to ćwiczenia oddechowe, progresywna relaksacja, wizualizacja, autohipnoza, trening autogenny i relaksacja wspomagana biofeedbackiem. 

6. Unikaj czynników wyzwalających szumy uszne

Coffee, nicotine, chocolate, alcohol, and sugary drinks can make tinnitus worse. Alcohol, in particular, is a bad idea because it increases blood pressure and worsens your symptoms. 

Other triggers are loud noise, earwax, congestion, high or low blood pressure, some medications, sleep issues, and salt.

7. Terapia poznawczo-behawioralna

Terapia poznawczo-behawioralna (CBT), prowadzona przez audiologa, koncentruje się na radzeniu sobie z niepokojem związanym z szumami usznymi. Jest to rodzaj poradnictwa, które zajmuje się psychicznymi i emocjonalnymi reakcjami na szumy uszne. Ma na celu pomóc Ci poczuć się silniejszym, by wprowadzić pozytywne zmiany w Twoim myśleniu i zachowaniu. Terapia ta może pomóc Ci poradzić sobie z dyskomfortem związanym z szumami usznymi i żyć z nim. 

Praca z terapeutą pomoże Ci zmienić sposób, w jaki postrzegasz szumy uszne w swoim życiu. Zamiast skupiać się na wszystkich rzeczach, których nie możesz robić z powodu szumów usznych, terapia zachęca Cię do skupienia się na decyzjach, które możesz podjąć, by stworzyć sobie bardziej komfortowe warunki.
Informacje zawarte w tym artykule służą wyłącznie celom edukacyjnym i informacyjnym. Nie powinieneś używać tych informacji jako substytutu ani zastępstwa profesjonalnej porady medycznej. Jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące swojego zdrowia, zawsze powinieneś skonsultować się z lekarzem lub innym specjalistą.