Obecnie słuchawki z redukcją szumów są dostępne we wszystkich rozmiarach, od pełnowymiarowych słuchawek po bezprzewodowe wkładki douszne, które mieszczą się w kieszeni. A dzięki wydłużeniu czasu pracy baterii już nigdy nie będziesz musiał obywać się bez swoich bezprzewodowych słuchawek.


Technologia redukcji szumów

Jak można "wyciszyć" hałas na zewnątrz podczas noszenia słuchawek, a jednocześnie nie pogorszyć jakości dźwięku w słuchawkach? Gdybyś mógł zwizualizować fale dźwiękowe (lub fale ciśnienia), prawdopodobnie wyglądałyby one jak kolejka górska ze szczytami i dolinami. 
Te szczyty i doliny są falami, które nasz mózg interpretuje jako dźwięk. Prostą odpowiedzią jest stworzenie podobnego hałasu o tej samej amplitudzie, który równoważy zewnętrzne źródło hałasu, tworząc sytuację, w której fale dźwiękowe dosłownie "znoszą się" nawzajem.  

Technologia redukcji hałasu, opracowana jako sposób ochrony uszu pilotów podczas lotu głośnymi samolotami, wykorzystuje Active Noise Cancelation (Aktywną Kontrolę Hałasu) do blokowania niepożądanych dźwięków otoczenia. Wykorzystując maleńki mikrofon, który przechwytuje zewnętrzny dźwięk o niższej częstotliwości, wewnętrzny wzmacniacz powtarza hałas "poza synchronizacją". Gdy zewnętrzne fale dźwiękowe mają wysokie szczyty, dźwięk wzmacniacza znajduje się w niskim zakresie fal dźwiękowych i w efekcie zderzają się one ze sobą, eliminując się wzajemnie.  

Redukcja szumów sprawdza się szczególnie dobrze w przypadku dźwięków o niskiej częstotliwości, takich jak odgłosy silników samolotowych lub maszyn. Słuchawki z redukcją szumów są mniej skuteczne w przypadku dźwięków o wysokiej częstotliwości lub dźwięków krótkich i ostrych, takich jak śmiech lub tłuczenie szkła.

Wkładki douszne z redukcją szumów a słuchawki z redukcją szumów


Jeśli chodzi o sprzęt z redukcją szumów, masz dwa podstawowe wybory - wkładki douszne lub słuchawki. Ale jakie są zalety i wady każdego z nich i jak podjąć najlepszą decyzję o tym, który rodzaj kupić?


Wkładki douszne z redukcją szumów

Podobnie jak zwykłe słuchawki douszne, których używasz do smartfona, wkładki douszne z redukcją szumów pasują bezpośrednio do kanału słuchowego, dzięki czemu uzyskujesz częściową izolację akustyczną, która zatrzymuje dźwięki z zewnątrz. Niestety, nie są one w stanie zatrzymać dźwięków o wysokiej częstotliwości tak dobrze, jak wyściełane słuchawki nauszne. 

ZALETY
 • Kompaktowe i praktyczne: możesz je zabrać ze sobą wszędzie. Przewodowe czy bezprzewodowe, wkładki douszne są łatwe w użyciu i mogą być wygodnie przechowywane w kieszeni, teczce czy plecaku.
 • Przystępna cena: słuchawki douszne z redukcją szumów są zazwyczaj tańsze niż większośc słuchawek.
 
WADY
 • Ryzyko uszkodzenia słuchu - Jedną z zalet urządzeń z redukcją szumów jest możliwość słuchania programów przy niższej głośności. Mając mniej zakłóceń, możesz skoncentrować się na muzyce lub podcaście przy niższym ustawieniu, które jest bezpieczniejsze dla Twojego słuchu. Jednak bezprzewodowe wkładki douszne odtwarzają dźwięk bezpośrednio do kanału słuchowego, gdzie istnieje większe ryzyko uszkodzenia.
 • Jakość dźwięku - Poziom jakości dźwięku w słuchawkach dousznych z funkcją redukcji szumów nie dorównuje jakości dźwięku w słuchawkach nagłownych. Brak tonów niskich, które mogą zaoferować słuchawki douszne, sprawia, że słuchawki douszne nie są w stanie odtworzyć tego samego wrażenia.
 • Bardziej delikatne - W porównaniu do słuchawek z redukcją szumów, wkładki douszne są przenośne, ale również łatwo je złamać lub uszkodzić.


Słuchawki z redukcją szumów

Na początek, słuchawki z redukcją szumów mogą zatrzymać dodatkowy poziom natężenia dźwięku 20 decybeli dzięki wyściełanej konstrukcji nausznej.


ZALETY
 • Zdrowe dla Twoich uszu - Dzięki technologii redukcji szumów, dobremu zasięgowi podstawowemu i doskonałej jakości dźwięku możesz słuchać programów na niższym poziomie głośności. Tym lepiej dla Twoich uszu!
 • Pełnozakresowa jakość dźwięku - ponieważ słuchawki nauszne tłumią dźwięki o niskiej i średniej częstotliwości, a konstrukcja nauszna tłumi hałas o wysokiej częstotliwości, użytkownik doświadcza ogólnie lepszego dźwięku.
 • Zdolność koncentracji - Niepotrzebny hałas w tle jest redukowany, dzięki czemu można się lepiej skupić i skoncentrować.
WADY
 • Koszt - Bez wątpienia słuchawki z redukcją szumów są znacznie droższe niż ich tańsze odpowiedniki nauszne. To może być inwestycja.
 • Zasilanie - słuchawki nauszne zużywają znacznie więcej baterii do działania i wymagają częstego ładowania. Słuchawki przewodowe nie mają tego samego problemu, ale nie są też tak wygodne w noszeniu.
 • Mniej wygodne w noszeniu - Spójrzmy prawdzie w oczy. Są nieporęczne i mogą być niewygodne w noszeniu, zwłaszcza przez dłuższy czas. 

Czy mogą one powodować zawroty głowy?

Bezprzewodowe słuchawki i wkładki douszne eliminują większość dźwięków z otoczenia zarówno aktywnie, jak i pasywnie. Może to wpływać na równowagę niektórych osób. Powoduje to u nich zawroty głowy. Czasami ludzie zgłaszają uczucie podobne do choroby lokomocyjnej. 

Jeśli dobrze ocenisz, uczucie to powinno zniknąć, gdy tylko przyzwyczaisz się do nowych słuchawek.


Używanie słuchawek redukujących hałas w przypadku problemów zdrowotnych 

 
Stosowanie słuchawek i wkładek dousznych z redukcją szumów okazało się skuteczne w przypadku niektórych problemów zdrowotnych. Oprócz zapobiegania utracie słuchu dzięki jakości dźwięku, która nie wymaga dużej głośności, technologia redukcji szumów okazuje się przydatna w następujących przypadkach: 
 
 • Zaburzenia snu i bezsenność: Słuchawki z redukcją szumów pozwalają osobom z chrapiącym partnerem lub cierpiącym na depresję czy zaburzenia związane ze stresem cieszyć się wreszcie zasłużonym odpoczynkiem. Warto również spróbować muzyki do snu.
 • Zaburzenia ze spektrum autyzmu: Słuchawki z redukcją szumów mogą pomóc dzieciom z autyzmem rozwinąć lepsze strategie radzenia sobie z problemami. Mogą one również pomóc w zaburzeniach zachowania, takich jak nadpobudliwość czy skrajne reakcje na bodźce słuchowe.

Podsumowanie

Wybierając najlepszą technologię redukcji szumów, ważne jest, aby zrozumieć różnice zarówno dobre, jak i złe. Należy wziąć pod uwagę nie tylko cenę, ale także poręczność, wygodę i pożądany poziom jakości dźwięku. 

Niezależnie od tego, czy wybierzesz słuchawki douszne czy nauszne, technologia redukcji szumów pozwoli Ci się zrelaksować i cieszyć dojazdem do pracy lub lotem samolotem jak nigdy dotąd. Łatwo zrozumieć, dlaczego słuchawki z redukcją szumów stale zajmują czołowe miejsca na listach niezbędnych gadżetów podróżnych.
 
Skontaktuj się z Geers, aby zobaczyć wiele dostępnych opcji przewodowych i bezprzewodowych słuchawek oraz wkładek dousznych.