Co się dzieje z zatkanym uchem?

O dźwiękach przypominających " strzelanie w uszach" mówimy wtedy, gdy ciśnienie w uszach musi się wyrównać, aby błona bębenkowa nie rozszerzała się lub kurczyła bardziej niż zwykle. W niektórych środowiskach może się to dziać dość szybko, co powoduje tak często słyszany dźwięk.

Przez większość czasu nasze ciśnienie powietrza jest takie samo, ale są sytuacje, w których może się ono gwałtownie zmieniać - na przykład podczas podróży samolotem. Wahania wysokości zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia "wyskakiwania" z ucha, a niektórzy ludzie uważają to uczucie za bardzo niekomfortowe.
Kiedy ucho wyskakuje mimo braku zmiany wysokości, jest to tak zwana dysfunkcja trąbki Eustachiusza i powinna być zbadana przez lekarza, aby upewnić się, że nie ma innych chorób leżących u jej podstaw - choć zwykle winne temu zjawisku są przeziębienia i alergie.

Przyczyny

Główną przyczyną jest zmiana ciśnienia powietrza. Może się to zdarzyć z wielu powodów, od samolotów często zmieniających wysokość lotu po pociągi wjeżdżające do tunelu - co powoduje sprężenie powietrza.

Przeziębienia, alergie, infekcje zatok, a nawet powiększenie migdałków mogą również powodować nadmierne wyskakiwanie z ucha poprzez zaburzenia w funkcjonowaniu przewodu Eustachiusza. Osobom cierpiącym na dysfunkcję trąbki Eustachiusza odradza się latanie, a przynajmniej powinny one stosować leki dostępne bez recepty, które pomogą je usunąć, aby nie zaostrzyć objawów podczas lotu.

Jak bezpiecznie odetkać uszy

Zatkanie uszu zasadniczo oznacza otwarcie trąbek Eustachiusza, co odbywa się poprzez zaangażowanie mięśni wokół samych trąbek.
Niektóre popularne metody pomagające w wytrzeszczaniu ucha obejmują:

  • Połykanie: połykanie to świetny sposób na zaangażowanie trąbek Eustachiusza, aby usunąć wszelkie blokady i zapewnić płynniejszą regulację ciśnienia powietrza.
  • Ziewanie: naturalne lub wymuszone ziewanie pomoże otworzyć trąbkę Eustachiusza i wyregulować ciśnienie powietrza między wnętrzem i zewnętrzem ucha środkowego. Równie dobrze działa głębokie oddychanie z szeroko otwartymi ustami.
  • Żucie: Podobnie jak połykanie, żucie również angażuje trąbkę Eustachiusza i może pomóc zmniejszyć wszelkie nieprzyjemności związane z wyskakiwaniem z uszu. Aby przyspieszyć ten proces, można użyć twardych słodyczy lub gumy.
  • Manewry:
    • Toynbee: po prostu zaciśnij nos z zamkniętymi ustami i przełknij. Łyk wody może sprawić, że to ćwiczenie będzie bardziej naturalne.
    • Frenzel: zaciśnij nos i wydaj dźwięk, który brzmi jak kliknięcie językiem. Pamiętaj, że wynikowe trzaskanie może początkowo wydawać się nieprzyjemne, ale będzie tego warte ze względu na ulgę, której możesz się spodziewać.
Chociaż nie ma gwarancji, że zapewnią one pewną ulgę w pękaniu ucha, zawsze dobrze jest wypróbować każdy środek kilka razy przed zasięgnięciem porady medycznej w tej sprawie.

Najczęściej zadawane pytania

Co oznacza ciągłe zatykanie uszu?
Kiedy przewody Eustachiusza są zatkane śluzem, twoje uszy w naturalny sposób odczuwają potrzebę ich udrożnienia, ponieważ pomagają one regulować ciśnienie między wnętrzem a zewnętrzem ucha środkowego. Jest to częsty efekt uboczny przeziębienia lub alergii. Jeśli jednak dużo latasz lub jesteś regularnie narażony na zmiany wysokości, może to być również przyczyną ciągłego szczypania w uszach.
Co robić, gdy ucho nie chce się udrożnić?
Ciągłe dzwonienie w uszach jest najprawdopodobniej oznaką zatkania przewodu Eustachiusza. Często samoistnie ustępuje, ale jeśli objawy nie ustępują i sprawiają ci ból, najlepiej porozmawiaj z lekarzem rodzinnym o możliwościach leczenia.
Czy zatkane ucho jest niebezpieczne?
Samo zatkanie uszu nie musi być niebezpieczne, bo po prostu wyrównujesz ciśnienie powietrza na zewnątrz i wewnątrz ucha środkowego. Jednak dla niektórych osób piszczenie może być nieprzyjemne i powinno być zbadane, jeśli towarzyszą mu inne, poważniejsze objawy.
Informacje zawarte w tym artykule służą wyłącznie celom edukacyjnym i informacyjnym. Nie powinieneś używać tych informacji jako substytutu ani zastępstwa profesjonalnej porady medycznej. Jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące swojego zdrowia, zawsze powinieneś skonsultować się z lekarzem lub innym specjalistą.