W tym artykule:

Kiedy powinieneś zgłosić się do lekarza w związku z szumami usznymi?

Poniżej znajdują się wskazówki, że powinieneś niezwłocznie omówić objawy szumów usznych ze specjalistą. 

Odczuwasz dzwonienie w uszach przez ponad tydzień

Jeśli dziś rano obudziłeś się z lekkim dzwonieniem w uchu, może to nie być nic niepokojącego. Być może masz w uchu wodę z wczorajszej imprezy na basenie lub nagromadzoną woskowinę.

Jeśli jednak doświadczasz ciągłego dzwonienia, szumu lub brzęczenia przez co najmniej tydzień, powinieneś skontaktować się z lekarzem, by sprawdzić, czy nie jest to coś poważnego. Dlatego nawet jeśli twoje szumy uszne są do zniesienia, nie wahaj się pójść do lekarza, jeśli objawy nie ustępują.

Odczuwasz wydzielinę z ucha

Jeśli z ucha wydobywa się wydzielina, a ponadto odczuwasz ciągłe dzwonienie lub brzęczenie (szum w uszach), możesz mieć infekcję ucha. 
Infekcje uszu są szczególnie częste u dzieci - cztery na pięć dzieci doświadcza ich przed trzecimi urodzinami. Do zapalenia ucha dochodzi, gdy infekcja opanowuje wypełnioną powietrzem przestrzeń w uchu środkowym. Ucho jest zazwyczaj bolesne w dotyku. 

Niektóre infekcje ucha ustępują samoistnie, ale możesz skontaktować się z lekarzem, by otrzymać antybiotyk, który przyspieszy proces leczenia. Nieleczona przez dłuższy czas infekcja ucha może spowodować utratę słuchu, zapalenie wyrostka sutkowatego, perforację błony bębenkowej i wiele innych.

Ten rodzaj szumów usznych zwykle nie jest długotrwały, ale warto zasięgnąć opinii lekarza.

Masz zawroty głowy lub mdłości

Jeśli zawroty głowy lub mdłości towarzyszą objawom szumów usznych, powinieneś natychmiast skontaktować się z lekarzem. Chociaż istnieje wiele przyczyn szumów usznych, zawroty głowy i nudności są również objawami choroby Meniere'a. Niestety, obecnie nie ma lekarstwa na chorobę Meniere'a, ale szybkie leczenie pomoże spowolnić jej postęp. 
W międzyczasie powinieneś unikać kofeiny, tytoniu, żywności o wysokiej zawartości sodu, a nawet czekolady.
Chociaż choroba Meniere'a jest rzadka i dotyka tylko około 12 na 1000 osób na całym świecie, należy się jej poważnie przyjrzeć.

Doświadczasz objawów tylko w jednym uchu

Szumy uszne zazwyczaj występują obustronnie (w obu uszach). Jeśli jednak szumy uszne występują jednostronnie (dzwonienie w jednym uchu), powinieneś jak najszybciej skontaktować się z lekarzem. 

Jednostronne szumy uszne są zwykle oznaką choroby Meniere'a lub idiopatycznego nagłego odbiorczego ubytku słuchu (ISSNHL). Choroba Meniere'a jest dość poważna i niestety nie ma na nią lekarstwa. Jednak im szybciej podejmiesz leczenie, tym szybciej lekarz będzie mógł zacząć kontrolować objawy. Jeśli lekarz nie będzie mógł ci pomóc, najprawdopodobniej skieruje cię do specjalisty na wizytę tego samego dnia, by natychmiast rozpocząć leczenie.

Objaw jest rytmiczny z pulsem (pulsujący)

Szumy uszne mogą być stałe lub sporadyczne, ale jeśli zauważysz, że utrzymują się na stałym poziomie wraz z tętnem, powinieneś czym prędzej udać się na wizytę do lekarza. 

Pulsujące szumy uszne mogą wskazywać na wszystko - od nadciśnienia i wad rozwojowych naczyń krwionośnych po guzy głowy i szyi czy tętniaki.
Jednak większość schorzeń nie jest bardzo poważna, a pulsujące szumy uszne są zwykle tylko wskaźnikiem obecności naczynia krwionośnego z płynem w błonie bębenkowej.

Tylko 10 procent wszystkich pacjentów cierpiących na szumy uszne cierpi na pulsujące szumy uszne, które często są słyszalne dla lekarzy.

Jaki lekarz leczy szumy uszne?

Ogólnie rzecz biorąc, jedna na pięć starszych osób dorosłych ma szumy uszne. Spośród osób cierpiących na szumy uszne, u co dziesiątej szumy przeszkadzały w codziennym życiu. Osoby z upośledzeniem słuchu były dwukrotnie bardziej narażone na szumy uszne. Ponieważ osoby cierpiące na szumy uszne często doświadczają również ubytku słuchu, audiolog zajmujący się szumami usznymi jest idealnym lekarzem, do którego możesz się udać. Audiolog wykona badanie słuchu pod kątem szumów usznych, by sprawdzić, co jest ich przyczyną i lepiej zrozumieć, jak je leczyć. Będziesz mógł żyć z szumami usznymi, a istnieją sposoby, by poprawić jakość Twojego życia.
Informacje zawarte w tym artykule służą wyłącznie celom edukacyjnym i informacyjnym. Nie powinieneś używać tych informacji jako substytutu ani zastępstwa profesjonalnej porady medycznej. Jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące swojego zdrowia, zawsze powinieneś skonsultować się z lekarzem lub innym specjalistą.