Co to jest woskowina uszna?

Po pierwsze, ważne jest, by wiedzieć, że woskowina uszna (cerumen) jest naturalną substancją spełniającą istotne funkcje w przewodzie słuchowym. Woskowina jest naturalnym środkiem czyszczącym i częścią mechanizmu samooczyszczania się ucha. Jedną z jej funkcji jest zbieranie martwych komórek skóry, brudu i włosów podczas przemieszczania się na zewnątrz z wnętrza przewodu słuchowego. Cerumen ma też właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybicze, chroniąc przed infekcjami ucha. Jak widzisz, odpowiednia ilość woskowiny usznej jest bardzo korzystna, natomiast jej niewystarczająca ilość może powodować swędzenie i dyskomfort w uszach. 

Dlaczego mam nadmiar woskowiny w uchu?

Zbyt wiele dobrego może czasem rzeczywiście być problematyczne, zwłaszcza jeśli chodzi o woskowinę uszną. Nadmiar woskowiny może spowodować nagromadzenie się woskowiny w przewodzie słuchowym, powodując infekcje, ból ucha i utratę słuchu. Wiele czynników może wyjaśniać, dlaczego niektórzy ludzie są bardziej podatni na wytwarzanie nadmiaru woskowiny usznej. Na przykład, kiedy woskowina gromadzi się w kanale słuchowym lub pozostaje w nim przez dłuższy czas, może stać się sucha i twarda, co zwiększa prawdopodobieństwo jej zablokowania.

Ponadto egzema i sucha, łuszcząca się skóra również mogą przyczynić się do powstania twardej woskowiny usznej. Wiele innych dolegliwości zdrowotnych również może zwiększyć prawdopodobieństwo powstania impaktu. Wreszcie, niektórzy ludzie mają problem z nadmierną ilością woskowiny przez całe życie, ponieważ ich ciało jest skłonne do wytwarzania suchej woskowiny bez wyraźnego powodu. 

Jaki jest najlepszy sposób na usunięcie uporczywej woskowiny usznej w domu?

Zawsze możesz zwrócić się o pomoc do lekarza, który bezpiecznie usunie blokadę z przewodu słuchowego. Możesz też spróbować podejścia DIY (do-it-yourself - zrób to sam) i wypróbować skuteczne domowe sposoby. Zanim jednak przedstawimy ci kroki, które należy podjąć, by bezpiecznie usunąć uporczywą woskowinę z ucha w domu, upewnijmy się, że wiesz, czego nigdy nie powinieneś robić. 

NIGDY nie powinieneś wkładać do ucha patyczka higienicznego ani używać wacika do usuwania woskowiny. Wkładanie jakiegokolwiek przedmiotu do przewodu słuchowego jest złym pomysłem, ponieważ może to wepchnąć woskowinę głębiej, spowodować pęknięcie błony bębenkowej lub infekcję ucha. 
Oto prosta metoda usuwania woskowiny usznej, którą możesz wypróbować, oraz kroki, które należy wykonać, by bezpiecznie usunąć blokadę. 

Krok 1
Namocz wacik kosmetyczny w kilku kroplach zwykłej, ciepłej wody, roztworu soli fizjologicznej lub wody utlenionej. 

Krok 2
Wkrop kilka kropli płynu do ucha. Pamiętaj, by trzymać głowę przechyloną tak, by ucho dotknięte niedrożnością było skierowane ku górze. 

Krok 3
Trzymaj głowę w tej pozycji przez około 60 sekund, aby grawitacja wykonała swoje zadanie i ściągnęła płyn w dół, docierając do woskowiny. 

Krok 4
Po 60 sekundach przechyl głowę w drugą stronę, tak by ucho dotknięte chorobą było skierowane w dół, i pozwól, by płyn i mieszanina woskowiny wypłynęły.

Dodatkowe wskazówki

Jeśli wolisz, możesz użyć strzykawki z gumową końcówką do wypłukania uszu, ale tylko wtedy, gdy błona bębenkowa jest nienaruszona. Dostanie się wody do ucha środkowego jest niebezpieczne, ponieważ może doprowadzić do poważnego zapalenia ucha.

Jeśli masz tylko niewielki ubytek woskowiny, pomocne mogą okazać się dostępne bez recepty krople do uszu. Ogólnie rzecz biorąc, istnieją dwa rodzaje kropli do uszu: na bazie wody i na bazie oleju. Krople do uszu na bazie wody często zawierają nadtlenek wodoru lub kwas octowy. Z drugiej strony, krople do uszu na bazie oleju działają poprzez smarowanie i zmiękczanie woskowiny usznej. 
Oto, jak używać kropli do czyszczenia uszu:

Krok 1
Połóż się na boku z uchem dotkniętym chorobą skierowanym ku górze. 

Krok 2 
Umieść kilka kropli płynu do czyszczenia uszu zgodnie z instrukcją.  

Krok 3 
Pozwól, by krople działały przez około pięć minut.

Po pięciu minutach usiądź, a z ucha powinien wypłynąć płyn wraz z woskowiną. Użyj chusteczki, by wytrzeć mieszankę. 

Co z nadmiarem woskowiny w uchu i aparatami słuchowymi?

Jeśli cierpisz na ubytek słuchu i używasz aparatów słuchowych, by wzmocnić swoje słyszenie, powinieneś wiedzieć, że aparaty słuchowe blokują naturalną migrację woskowiny usznej. Co więcej, aparaty słuchowe mogą stymulować niektóre gruczoły do wydzielania większej ilości tej substancji. 

Szczególnie kłopotliwe mogą być aparaty słuchowe, które zatrzymują woszczynę w otworach wentylacyjnych i słuchawkach. Jeśli używasz aparatów słuchowych i nagle zauważasz, że twoja zdolność słyszenia za ich pomocą spada, oddaj aparaty do oceny i sprawdź, czy nie gromadzi się w nich woskowina. 

Jaka jest dolna granica?

Usuwanie uporczywej woskowiny usznej w domu nie jest zadaniem przesadnie skomplikowanym. Jednak każdy jest inny i należy mieć pewność, że błony bębenkowe nie zostały uszkodzone. Ponownie, umieszczanie jakiegokolwiek płynu (oliwy z oliwek, oleju mineralnego, kropli do uszu, wody itp.) w uchu środkowym jest bardzo niebezpieczne i może prowadzić do infekcji.

Jeśli spróbujesz usunąć blokadę i nie uda Ci się, możesz poszukać profesjonalnej pomocy. Lekarze stosują metody podobne do domowych sposobów, z tym że dysponują lepszymi narzędziami i wiedzą. Jednym z takich urządzeń jest cienka łyżeczka, która mieści się w kanale słuchowym.
Informacje zawarte w tym artykule służą wyłącznie celom edukacyjnym i informacyjnym. Nie należy wykorzystywać tych informacji jako substytutu, ani zastępować profesjonalnej porady medycznej. W przypadku pytań dotyczących zdrowia należy zawsze skonsultować się z lekarzem lub innym pracownikiem służby zdrowia.