Jak rozpoznać pierwsze oznaki szumów usznych

Jeśli doświadczasz utraty słuchu lub dzwonienia w uszach, być może cierpisz na szumy uszne. Jest to częste zjawisko u osób, które w swojej pracy zawodowej przebywają w otoczeniu głośnych dźwięków, np. strażaków, gwiazd rocka czy osób, które spędzają czas w pobliżu silników odrzutowych. 

Szumy uszne mogą pojawiać się bardzo nagle lub powoli i istnieje kilka różnych ich rodzajów. Najczęściej występują u osób starszych, choć mogą pojawić się w każdym wieku. Najczęstszym wiekiem, w którym pojawiają się szumy uszne jest 60-69 lat i dotykają one około 15% wszystkich ludzi1.

Istnieją dwa główne rodzaje szumów usznych:

Subiektywne szumy uszne

Jest to najczęstsze i spowodowane uszkodzeniem ucha zewnętrznego, środkowego lub wewnętrznego. Zazwyczaj subiektywny szum w uszach jest spowodowany ekspozycją na głośny hałas przez pewien czas.

Obiektywne szumy uszne

Ten rodzaj szumów usznych może być faktycznie usłyszany przez lekarza. Jest on mniej powszechny niż szumy subiektywne i może być spowodowany uszkodzeniem kości ucha środkowego, problemem z naczyniami krwionośnymi lub skurczami mięśni.

Szumy uszne są powszechne, ale ważne jest, by wcześnie rozpoznać ich objawy, żeby nie stały się poważniejsze lub trwałe. Na przykład audiolog może ocenić rodzaj szumów usznych, jakie możesz mieć, i poinformować Cię, czy są one trwałe, czy też możesz podjąć działania, które sprawią, że nie staną się one trwałe.
Oto rzeczy, których należy szukać (i słuchać!), aby sprawdzić, czy masz szum w uszach.
 1. Ciągłe dzwonienie w obu uszach
  Usłyszysz to w chwilach ciszy. Dźwięk brzęczenia lub dzwonienia jest bardziej wyraźny, gdy nie ma konkurencji o hałas. Zamiast tego dźwięk utrzymuje się w Twojej głowie i tylko Ty go słyszysz. Dzwonienie o niskim tonie jest powszechnie obserwowane u pacjentów z chorobą Meniere'a i często występuje przed atakiem zawrotów głowy. Dzwonienie o wysokim tonie jest zwykle spowodowane długotrwałym narażeniem na hałas, starzeniem się, a nawet niektórymi lekami. Może zniknąć po kilku godzinach lub może stać się trwałe.

 2. Słychać głośne dudnienie w obu uszach lub dzwonienie w jednym uchu
  Podobnie jak nieustanne dzwonienie, głośne walenie w głowie jest kolejnym uporczywym odgłosem. Zabrzmi jak duży bęben basowy lub gitara basowa, która powtarza się jak bicie serca. Może to być oznaką pulsującego szumu w uszach.

 3. Słyszysz muzykę
  Istnieje rodzaj szumu w uszach, który wyraża się jako „muzyczne halucynacje”. Może to przybrać formę czegoś, co może brzmieć jak muzyka w tle. Być może słyszałeś wcześniej piosenkę i jesteś przekonany, że ponownie słyszysz jej część na żywo. Jeśli to się utrzyma, możesz mieć szum w uszach.

 4. Istnieje oczywisty ubytek słuchu
  Jeśli ciągle prosisz ludzi, aby mówili lub włączali telewizor, możesz mieć szum w uszach. Nie jest to jedyny rodzaj ubytku słuchu, choć z pewnością jest powszechny. Jeśli zauważysz zauważalną zmianę w sposobie słyszenia i utrzymuje się ona przez co najmniej dwa tygodnie, sprawdź swoje uszy, aby sprawdzić, czy utrata jest tymczasowa lub czy zostanie z nami.

Jeśli doświadczasz któregoś z powyższych objawów lub wszystkich, czas umówić się na wizytę u protetyka słuchu. Nie tylko uzyskasz więcej informacji o tym, dlaczego przechodzisz przez to, czego doświadczasz, ale możesz mieć szansę zmniejszyć potencjalne długoterminowe uszkodzenia słuchu.
Informacje zawarte w tym artykule służą wyłącznie celom edukacyjnym i informacyjnym. Nie powinieneś używać tych informacji jako substytutu ani zastępstwa profesjonalnej porady medycznej. Jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące swojego zdrowia, zawsze powinieneś skonsultować się z lekarzem lub innym specjalistą.

References

 1. Jamil Al-Swiahb, Shi Nae Park Characterization of tinnitus in different age groups: A retrospective review. Noise Health. 2016 Jul-Aug; 18(83): 214–219.