Chociaż nie jest to poważna, długotrwała choroba, zapalenie ucha zewnętrznego musi być leczone tak szybko, jak to możliwe. Zabiegi mają na celu wyeliminowanie stanu zapalnego, co prowadzi do pełnej likwidacji problemu u jego podstaw.

Jesteśmy tu po to, aby zaoferować ci wyczerpujące informacje na temat zapalenia ucha zewnętrznego, od objawów i przyczyn po leczenie i profilaktykę.

W tym artykule​

Czy jest zapalenie ucha zewnętrznego?

Zapalenie ucha zewnętrznego, znane również jako ucho pływaka, jest bakteryjną infekcją skóry przewodu słuchowego zewnętrznego.

Może występować ostro lub przewlekle, a główną przyczyną jest nadmierna ekspozycja na wodę. Zastój wilgoci w przewodzie słuchowym jest jednym z głównych czynników ryzyka rozwoju tej choroby.

Regularne mechaniczne czyszczenie przewodu słuchowego zewnętrznego za pomocą patyczków kosmetycznych jest również często przyczyną procesu flogistycznego w przewodzie słuchowym zewnętrznym.

Objawy zapalenia ucha zewnętrznego

Główną przyczyną powstawania trzeszczenia w uszach jest zmiana ciśnienia powietrza. Może się to zdarzyć z wielu powodów, takich jak zmiana wysokości w samolocie lub wjazd pociągu do tunelu - wszystkie te czynniki powodują kompresję powietrza.

Przeziębienia, alergie, zapalenie zatok, a nawet powiększone migdałki mogą powodować uczucie stłumionego ucha z trzaskami, co często jest uciążliwe z powodu zaburzeń przewodu Eustachiusza. Ci, którzy cierpią z powodu zaburzeń przewodu Eustachiusza nie powinni w ogóle latać, a w każdym razie powinni przyjmować określone leki, aby zapobiec pogorszeniu się tych objawów podczas podróży samolotem.

Przyczyny zapalenia ucha zewnętrznego

Jak już wspomniano, zapalenie ucha zewnętrznego jest zwykle spowodowane zastojem wody w przewodzie słuchowym zewnętrznym, co stanowi idealne warunki do rozwoju infekcji bakteryjnej. Może się to zdarzyć wszędzie tam, gdzie jest woda, czy to w przypadku pływania lub nurkowania, w przypadku kąpieli lub prysznica, a nawet w przypadku przebywania w wilgotnym środowisku.

Jednocześnie, ucho pływaka może być wywołane przez wprowadzenie do przewodu słuchowego ciał obcych, takich jak patyczki kosmetyczne. W rzeczywistości, zadrapania i zmiany na skórze ucha zewnętrznego mogą powodować namnażanie się bakterii lub reakcje alergiczne na biżuterię i akcesoria jubilerskie.

Leczenie zapalenia ucha zewnętrznego

Gdy diagnoza zapalenia ucha zewnętrznego zostanie potwierdzona, lekarz lub protetyk słuchu zaleci kilka opcji leczenia w zależności od Twojego przypadku. Należą do nich:
Krople do uszu: zazwyczaj krople są oparte na lekach, które mogą nie tylko wyeliminować infekcję, ale także zmniejszyć obrzęk, dlatego są podstawowym leczeniem przepisywanym przez lekarzy w przypadku pływackiego zapalenia ucha. Należy je stosować kilka razy dziennie przez kilka dni i ważne jest, aby dokończyć opakowanie, nawet jeśli wydaje się, że objawy znacznie się zmniejszyły.

Zabiegi medyczne: jeśli objawy są szczególnie nasilone, lekarz może zdecydować się na czyszczenie uszu lub dokładną inspekcję przewodu słuchowego przed przepisaniem skutecznego leczenia. Chirurgia nie jest zazwyczaj jednym ze sposobów leczenia otitis externa, ale krótki pobyt w szpitalu może być konieczny. 

Rozwiązania domowe: Podczas oczekiwania na korzystne działanie kropli lub po interwencji lekarskiej, leki takie jak paracetamol lub ibuprofen mogą być przydatne w celu zapewnienia pewnej ulgi w bólu spowodowanym zapaleniem ucha zewnętrznego. 
W trakcie rekonwalescencji należy również dokładnie czyścić wkładki douszne lub aparaty słuchowe i utrzymywać uszy suche przez cały czas. Najlepiej jest również ograniczyć stosowanie szamponów i innych produktów, które mogą podrażniać ucho zewnętrzne.

Pamiętaj: Jeśli objawy utrzymują się pomimo stosowania któregokolwiek z powyższych środków, skonsultuj się z lekarzem pierwszego kontaktu w celu opracowania bardziej skutecznego planu leczenia.

Zapobieganie zapaleniu ucha zewnętrznego

Właściwe zapobieganie pływackiemu zapaleniu ucha polega na podjęciu kilku kroków, aby zapobiec gromadzeniu się wody w uchu.
Należą do nich:​
  • Noszenie zatyczek do uszu specjalnie zaprojektowanych do pływania
  • Nie należy wchodzić do wód o wątpliwych warunkach higienicznych, np. do rzek lub jezior
  • Po każdym pływaniu przechyl głowę na bok, aby umożliwić odpływanie nadmiaru wody.
  • Osuszaj zewnętrzną stronę uszu po każdej kąpieli, prysznicu, a zwłaszcza w sezonie pływackim
  • Nigdy nie usuwaj woskowiny usznej za pomocą wacików, palców, spinek do włosów itp.
Stosując się do tych prostych środków zapobiegawczych, możesz uniknąć rozwoju ucha pływaka i jego wyniszczających skutków.

Najczęściej zadawane pytania

Jak długo może trwać zapalenie ucha zewnętrznego, jeśli nie jest leczone?

Chociaż zapalenie ucha zewnętrznego może ustąpić bez dalszego leczenia w ciągu kilku tygodni, zaleca się jak najszybsze zwrócenie się o pomoc lekarską, aby uniknąć nieprzyjemnych objawów i zminimalizować ryzyko powikłań.

Czy mogę pływać, jeśli mam zapalenie ucha zewnętrznego?

W przypadku wystąpienia objawów zapalenia ucha zewnętrznego zaleca się nie pływać. Powrót na basen przed całkowitym wyleczeniem może pogorszyć problem.

Dlaczego zapalenie ucha zewnętrznego jest tak bolesne?

Wrażenie zatkanego ucha jest zdecydowanie znośne, ponieważ jest to efekt równoważenia ciśnienia powietrza między uchem środkowym wewnętrznym i zewnętrznym. 
Jednakże uczucie zatkania ucha może okazać się uciążliwe dla niektórych i dlatego powinno być dokładnie zbadane przez lekarza, zwłaszcza jeśli towarzyszą mu inne, poważniejsze objawy.

Chociaż zapalenie ucha pływaka rzadko jest poważnym schorzeniem, może jednak powodować wysoki poziom bólu. Dotyka on wszystkie grupy wiekowe, więc jeśli masz jakiekolwiek podejrzane objawy, powinieneś skonsultować się z laryngologiem lub lekarzem rodzinnym, aby sprawdzić, czy nie ma oznak infekcji zewnętrznej.

Czy masz objawy zapalenia ucha zewnętrznego? Zarezerwuj wizytę w GEERS Dobry Słuch, aby zbadać swój stan zdrowia.