W tym artykule:

Zapobieganie ubytkowi słuchu może być tak proste, jak zmiana produktów, które spożywasz. W końcu utrzymywanie zdrowej diety to niezawodny sposób na poprawę ogólnego stanu zdrowia, co obejmuje również słuch.

Bez dalszej zwłoki sprawdźmy, jak możesz zapobiegać ubytkowi słuchu jedząc pyszne przekąski!

Co powoduje utratę słuchu?

Kiedy starasz się zapobiegać ubytkom słuchu, ważne jest, by zrozumieć, co je powoduje! W końcu unikanie potencjalnych zagrożeń dla słuchu może być trudne, jeśli nie wiesz, czym one są.

Niektóre z najczęstszych przyczyn ubytku słuchu to:​
 • Narażenie na głośne dźwięki
 • Uszkodzenia fizyczne
 • Starzenie się
 • Poważna choroba
 • Genetyka
Wiele osób doświadcza pewnego rodzaju ubytku słuchu w ciągu swojego życia. Jednak osoby, które bywają na głośnych koncertach lub doznały fizycznego urazu błony bębenkowej, mogą stracić słuch wcześniej niż inni.

Dodatkowo niektóre choroby mogą przyczynić się do utraty słuchu. Istnieją też leki ototoksyczne, takie jak aspiryna, które mogą powodować ubytek słuchu w różnym stopniu w zależności od ich przyjmowania.

Mimo to spożywanie zdrowej dla słuchu żywności może pomóc Ci zapobiec poważnemu ubytkowi słuchu. Oczywiście będziesz chciał połączyć zdrową dietę ze zdrowymi nawykami życiowymi, takimi jak unikanie głośnego otoczenia tak często, jak to możliwe. 

Jaka dieta jest najlepsza, by zapobiegać utracie słuchu?

Powiedzenie: "Jesteś tym, co jesz" jest zaskakująco trafne. Nasze ciała rozkładają pokarm, który spożywamy i używają jego różnych składników, by utrzymać nasze komórki i organy w świetnej kondycji. 

To dlatego kulturyści mają tendencję do spożywania dużej ilości białka. Gdyby tego nie robili, ich ciała nie miałyby wystarczająco dużo białka, by zbudować silniejsze mięśnie.

W związku z tym jedzenie na drodze do lepszego zdrowia słuchu jest możliwe. Aby to zrobić, musisz zapoznać się z witaminami i minerałami, które są kluczowe dla zdrowia Twojego słuchu.

Być może trzy najważniejsze z nich to:
 1. Magnez
 2. Potas
 3. Cynk

Oczywiście, to tylko kilka przykładów. Istnieją pewne rodzaje witamin, takie jak witamina C i E, które również mogą pomóc w zapobieganiu utraty słuchu. W związku z tym będziesz chciał wybierać pokarmy bogate we wszystkie rodzaje witamin i minerałów.

Skupienie się na pokarmach zawierających magnez, cynk i potas może być świetnym sposobem na wzmocnienie słuchu przy jednoczesnym zminimalizowaniu potencjalnych uszkodzeń ucha wewnętrznego. 

Najlepsze produkty spożywcze zapobiegające utracie słuchu

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, zdrowe jedzenie bogate w witaminy i minerały jest najlepszym sposobem zapobiegania ubytkom słuchu. Pokarmy zawierające dużo magnezu, cynku i potasu mogą być szczególnie pomocne.

W związku z tym, niektóre z najlepszych pokarmów zapobiegających ubytkowi słuchu to:​
 • Banany
 • Szpinak
 • Słodkie ziemniaki
 • Migdały
 • Czarna fasola
 • Awokado
 • Buraki
Poznajmy te pokarmy, by dowiedzieć się, jak mogą pomóc Twojemu słuchowi. Im więcej będziesz wiedział o jedzeniu w kierunku zdrowego słuchu, tym szczęśliwsze będą Twoje uszy (i brzuch)!
Banany
Banany są niewiarygodnie łatwe do zjedzenia dzięki swojej miękkiej konsystencji. Są też stosunkowo tanie i dostępne, co czyni je świetnym wyborem dla tych, którzy mają ograniczony budżet. 

Ale jedną z najlepszych rzeczy w bananach jest to, że są one pełne potasu. Ta szczególna witamina wchodzi w interakcję z sodem na kilka interesujących sposobów. Jednym z efektów ubocznych tej interakcji jest obniżenie ciśnienia krwi.

Wysokie ciśnienie krwi może powodować dzwonienie w uszach i może prowadzić do szumów w uszach. W związku z tym jedzenie bananów i zachowanie spokoju może być prostym sposobem na poprawę zdrowia Twojego słuchu!
Szpinak
Pewien żeglarz zjadł kiedyś szpinak w puszce, a Ty możesz chcieć pójść w jego ślady. To dlatego, że szpinak jest jednym z najzdrowszych warzyw liściastych, jakie możesz schrupać.

Oprócz żelaza, szpinak zawiera spore ilości witaminy A i C. Jest też pełen folianów. Wszystkie te witaminy i minerały są niezbędne dla zdrowia Twojego słuchu.

Zwłaszcza witamina C może pomóc Ci zwalczyć infekcje ucha, które przyczyniają się do utraty słuchu. ​
Słodkie ziemniaki
Jeśli nie przepadasz za smakiem lub teksturą bananów, możesz spróbować słodkich ziemniaków. Te lekko słodkie warzywa są pełne potasu, co czyni je wartościową alternatywą dla bananów.

Poza tym możesz z nich przygotować frytki, pieczone słodkie ziemniaki i kilkanaście innych dań. Ta cecha sprawia, że słodkie ziemniaki są jedną z bardziej wszechstronnych zdrowych opcji do słuchania.
Migdały
Pekany i migdały to być może najpopularniejsze orzechy na świecie. Nie liczymy orzeszków ziemnych, ponieważ technicznie rzecz biorąc są one roślinami strączkowymi.

I podczas gdy orzeszki ziemne mogą być pełne tłuszczów, a pekany błonnika, migdały są bogate w magnez. Udowodniono, że magnez pomaga zapobiegać utracie słuchu spowodowanej hałasem. Może on również pomóc w zapobieganiu utraty słuchu związanej z procesem starzenia się.

W rezultacie są one jedną z najprostszych i najsmaczniejszych przekąsek zdrowych dla uszu.
Czarna fasola
Gotowana czarna fasola jest doskonałym źródłem cynku. A jedną z podstawowych korzyści płynących z cynku jest zmniejszenie stanów zapalnych. To może być dobrodziejstwo dla tych, którzy chcą poprawić swoje zdrowie słuchu i zapobiec jego utracie.

Kiedy wrażliwe ucho wewnętrzne jest w stanie zapalnym, tkanki mogą uciskać błonę bębenkową, powodując ból, pobudzenie i utratę słuchu. Zmniejszenie tego wewnętrznego stanu zapalnego może być trudne, ale nie wtedy, gdy Twoje ciało jest pełne cynku.
Awokado
Ten zielony owoc może nie jest zbyt słodki, ale jego korzyści zdrowotne z pewnością są! Awokado jest bogate w zdrowe tłuszcze, które mogą pomóc poprawić zdrowie Twojego serca. Jak już pewnie się domyślasz, krążenie jest kluczowe dla Twojego słuchu.

W związku z tym posmarowanie tostu awokado lub dodanie kilku plasterków do wtorkowego taco może być smacznym sposobem na zapobieganie utracie słuchu w przyszłości.
Buraki
Buraki są pełne życiodajnych witamin i minerałów. Są również bogate w foliany, jeden z wielu minerałów związanych z poprawą zdrowia słuchu.

Co ważne, folian jest kluczowy dla utrzymania prawidłowego funkcjonowania układu krążenia. Zdrowy układ krążenia często oznacza mniejszy nacisk na przewód słuchowy i błonę bębenkową. Może również zapewnić szybkie i skuteczne funkcjonowanie układu odpornościowego.

W związku z tym zjedzenie kilku buraków może być świetnym sposobem na zapobieganie ubytkowi słuchu, utrzymanie serca w zdrowiu i uniknięcie chorób. Co może to pobić?

Popraw swój słuch już dziś

Zapobieganie ubytkowi słuchu może nie być tak trudne, jak Ci się wydaje. Na początek będziesz chciał praktykować mądre nawyki życiowe, takie jak unikanie głośnej muzyki i dźwięków. Ale możesz też chcieć zastosować zdrową dietę dla słuchu.

Pokarmy bogate w magnez, potas i cynk mogą być pomocne w zapobieganiu utraty słuchu. Szpinak, awokado, banany i migdały to doskonałe przekąski, które możesz jeść, jeśli chcesz poprawić lub utrzymać swój słuch.
Informacje zawarte w tym artykule służą wyłącznie celom edukacyjnym i informacyjnym. Nie powinieneś używać tych informacji jako substytutu profesjonalnej porady lekarskiej, ani też jej zastępować. Jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące swojego zdrowia, zawsze powinieneś skonsultować się z lekarzem lub innym specjalistą.