Pon. - Pt.: 9-17 800 13 33 77

Aparaty słuchowe są coraz mniejsze i coraz bardziej efektywne, niezależnie od tego, czy są zasilane bateriami, czy akumulatorami. Akumulator wymaga regularnego ładowania, natomiast baterie trzeba wymieniać. W przypadku baterii należy zwracać uwagę przede wszystkim na następujące aspekty: typ, moc, producent, żywotność, jakość i pojemność. Poniżej zamieściliśmy wszystkie istotne informacje na ten temat, dzięki którym zakup i wymiana baterii nie sprawią Ci problemu i będziesz mógł możliwie najdłużej cieszyć się sprawnie działającym aparatem.

Jak działają baterie do aparatów słuchowych?

W przeszłości stosowano głównie baterie rtęciowo-cynkowe. W ostatnich latach stosuje się natomiast baterie cynkowo-powietrzne, ponieważ są bardziej przyjazne dla środowiska i zapewniają stałe napięcie. Działają one w oparciu o prostą zasadę: w powierzchni baterii znajdują są małe otwory, przez które może wnikać powietrze. Powietrze to łączy się w baterii z cynkiem, tworząc tlenek cynku. W wyniku tej reakcji powstaje energia.
Ważne jest oczywiście, aby proces ten rozpoczynał się dopiero w momencie założenia baterii do aparatu. Dlatego otwory w bateriach do aparatów słuchowych są pokryte specjalną folią ochronną.

Przed założeniem baterii do aparatu słuchowego należy usunąć tę folię. Ponieważ bateria dopiero teraz zaczyna działać, może minąć chwila, zanim aparat zostanie zasilony prądem.
Warto pamiętać: Po zdjęciu folii ochronnej nie można już przerwać procesu rozładowywani się baterii. Dlatego folię z baterii do aparatu słuchowego zdejmuj dopiero wtedy, gdy naprawdę chcesz założyć baterię do aparatu. Alternatywnie możesz zdjąć folię ochronną i odczekać 2 minuty przed założeniem baterii do aparatu.

Akumulatory: alternatywa dla baterii do aparatów słuchowych

Aparaty słuchowe nie zawsze muszą być zasilane baterią. Alternatywą mogą być akumulatory. Zaleta: brak konieczność wymiany i utylizacji baterii. Po wyczerpaniu akumulatora można go ponownie naładować w ciągu nocy. Twój protetyk chętnie wyjaśni, które modele aparatów słuchowych są dostępne z akumulatorami i czy są odpowiednie do Twojej sytuacji słuchowej.

Baterie do aparatów - fakty i mity

Często jesteśmy pytani, dlaczego baterie aparatów słuchowych działają krótko i co można zrobić, aby zwiększyć ich żywotność. Wyjaśnimy, jak działają baterie, dlaczego ich żywotność jest uzależniona od modelu aparatu, a także, dlaczego ważna jest odpowiednia pielęgnacja aparatu i chronienie go przed wilgocią.

Fakty i mity

Zasada działania baterii powietrzno-cynkowych

Baterie powietrzno-cynkowe do aparatów słuchowych należą do grupy tzw. ogniw guzikowych czyli takich, których średnica jest większa niż ich wysokość. Bateria powietrzno-cynkowa jest to dość specyficzny rodzaj ogniwa, gdyż jak wskazuje jego nazwa, do jego działania potrzebne jest powietrze, a właściwie tlen zawarty w powietrzu. Z tego też powodu obudowa baterii wyposażona jest w otwory, którymi tlen dostarczany jest do ogniwa.

Jak każde ogniwo, również bateria powietrzno-cynkowa, do swojego działania potrzebuje dwóch elektrod (anody i katody) oraz elektrolitu. Problem w tym, że każda z elektrod i elektrolit zajmuje miejsce. Duża bateria wymaga, aby i aparat słuchowy był duży. Natomiast użytkownicy chcieliby mieć aparaty jak najmniejsze, a jednocześnie pracujące jak najdłużej na jednej baterii. Baterie powietrzno-cynkowe umożliwiają pogodzenie tych dwóch wymagań. Ich zasada polega na wykorzystaniu tlenu zawartego w powietrzu, a zatem nie trzeba go przechowywać w baterii i pozostaje w niej więcej miejsca na cynk i elektrolit w postaci wodorotlenku potasu. W ten sposób osiągnięto dwa cele: przymałych gabarytach aparatu zachowano dużą pojemność baterii.

Dostęp powietrza

Opisane rozwiązanie wymaga od użytkownika aparatu słuchowego wzięcia pod uwagę pewnych ograniczeń technicznych, jakie ma ten typ baterii. Po pierwsze należy umożliwić baterii dobry dostęp powietrza. Aparaty słuchowe są do tego odpowiednio zaprojektowane, ale doprowadzenie do zabrudzenia bądź zawilgocenia aparatu może powodować zatkanie dróg doprowadzających powietrze do wnętrza baterii, a co za tym idzie obniżyć jej parametry. Zatem kwestią zasadniczą jest właściwa pielęgnacja aparatu.

Powietrze

Nowe baterie

Termin przydatności do użytku nowych baterii jest bardzo długi, wynosi kilka lat. Warunkiem jednak jest zabezpieczenie ich przed dostępem powietrza. Dostęp powietrza uniemożliwia specjalna folia. Po zerwaniu folii ogniwo się uaktywnia i wówczas czas jego przydatności wynosi zazwyczaj od kilka do kilkunastu dni (w zależności od rozmiaru). I nie ważne, że w tym czasie nie jest ono używane. Ponowne naklejenie folii niczego nie zmienia. Zatem nie należy folii zrywać, dopóki nie mamy zamiaru baterii użyć w aparacie.

Wilgoć

Elektrolit zawarty w baterii ma właściwości higroskopijne. Oznacza to, że chłonie on wodę i wilgoć. W przypadku zawilgocenia aparatu na skutek złej pielęgnacji i braku osuszania go, wilgoć z aparatu jest pochłaniana przez baterię. Przez to żywotność baterii maleje.

Wpływ mocy aparatu na żywotność

Dzisiejszy poziom techniki pozwala na konstruowanie coraz mniejszych i dyskretniejszych aparatów słuchowych, które mogą być stosowane nawet przy dużym niedosłuchu. Należy jednak pamiętać, że mocniejszy aparat pobiera więcej energii i szybciej zużywa baterie. Gdy bateria jest używana z aparatem małej mocy (obciążenie 1,2 mA) jej czas rozładowania wynosi prawie 140 godzin.

Ta sama bateria obciążona mocniejszym aparatem (obciążenie 2 mA) wystarcza już tylko na 90 godzin. Zaś najmocniejsze aparaty potrafią obciążyć baterię prądem nawet 5-8 mA. W konsekwencji taka bateria wystarcza na mniej niż 30 godzin. Z tego powodu należy pamiętać o tym, że jeśli chcemy przy dużym niedosłuchu zastosować mały i dyskretny aparat, musimy liczyć się z częstszą wymianą baterii.

Pojemność baterii i jej żywotność

Innym parametrem, który charakteryzuje baterię (ale może też wprowadzać w błąd), jest pojemność baterii. Pojemność baterii określa, jaką ilość prądu można pobrać w jednostce czasu. Może się wydawać, że wartość ta jest stała i charakterystyczna dla danej baterii. Faktycznie wynika z niej, że im bardziej obciąży my baterię, tym szybciej się ona zużyje. Okazuje się jednak, że obciążając baterię dużym prądem (tak jak w przypadku mocnych aparatów) ulega ona nieproporcjonalnie szybszemu rozładowaniu. W praktyce oznacza to, że dla aparatów o dużej mocy zużycie baterii następuje znacznie szybciej niż by to wynikało z określonej pojemności.
Aparaty nowej generacji potrzebują więcej prądu. Pamiętać należy, że aparaty słuchowe nowej generacji ma ją większe zapotrzebowanie na energię niż stare. Nowoczesne aparaty potrafią rozpoznawać sytuacje akustyczne, w których znajduje się użytkownik.

Dostosowują ustawienia tak, że by jak najlepiej uwydatnić sygnał mowy przy jednoczesnym tłumieniu hałasu. Monitorując otoczenie zmieniają swoją kierunkowość tak, by z grupy osób „wyłowić” naj bardziej pożądanych rozmówców. W tym czasie aparaty komunikują się ze sobą i przesyłają sygnał z jednego aparatu do drugie go za pośrednictwem drogi radiowej. Wszystko to przyczynia się do lepszego i bar dziej kom for to we go słyszenia i rozumienia mowy, jednak często odbywa się kosztem zwiększone go zużycia baterii. O ile w starszych lub prostszych generacjach aparatów pobór mocy jest stały, gdyż parametry aparatu się nie zmieniają, o tyle w nowoczesnych aparatach zmienia się on, przyjmując najwyższe wartości w głośnym i hałaśliwym otoczeniu oraz w trakcie rozmowy w grupie. Efektem jest krótsza żywotność baterii.

Ile baterii potrzebuję do mojego aparatu słuchowego?

Każdy aparat słuchowy wymaga jednej baterii.

Czy w sprzedaży są różne baterie do aparatów słuchowych?

W sprzedaży są baterie do aparatów słuchowych w różnych rozmiarach. Aparaty zauszne (BTE) wymagają głównie baterii typu 13 i 312, a aparaty wewnątrzuszne – typu 312 i 10.
Baterie typu 675 ze względu na dużą moc są stosowane głównie w większych aparatach i zapewniają dłuższe i mocniejsze zasilanie.

Który rozmiar jest odpowiedni?

Jeśli chcesz kupić nowe baterie, ale nie masz pewności, który rozmiar pasuje do Twojego aparatu, pomocne może być stare opakowanie. Baterie do aparatów słuchowych są dostępne w czterech rozmiarach: 10, 13, 312 i 675. Nie daj się zmylić dodatkowymi skrótami, takimi jak A, PR, S, ZD, ZA, V, DA czy ZL – nie mają one większego znaczenia. Numer oznaczający rozmiar baterii jest podany z przodu po prawej stronie opakowania, na tle o odpowiednim kolorze.
Jeśli nie masz już opakowania po starych bateriach, rozmiar możesz też łatwo ustalić samodzielnie. Baterie mają różne średnice i wysokości, które odróżniają je od siebie. Niezbędne dane znajdziesz w poniższej tabeli.
Typ aparatu słuchowego Kod kolorystyczny Średnica Wysokość Pojemność Napięcie
675 Niebieski 11,6 mm 5,4 mm 650 mAh* 1,4 V
13 Pomarańczowy 7,9 mm 5,4 mm 310 mAh 1,4 V
312 Brązowy 7,9 mm 3,6 mm 180 mAh 1,4 V
10 Żółty 5,8 mm 3,6 mm 100 mAh 1,4 V
*mAh = miliamperogodziny
 

Jak założyć baterie?

Małe baterie do aparatów słuchowych można uruchomić, ściągając najpierw folię samoprzylepną. Następnie warto odczekać dwie minuty, aż bateria zacznie w pełni działać. Podczas zakładania baterii zwróć uwagę, aby oznaczenia minus i plus znajdowały się po prawidłowej stronie. Jeśli komora baterii nie zamyka się lub zamyka się z trudem, przyczyną jest zazwyczaj niewłaściwie założona bateria.
Jeśli aparat słuchowy nie działa mimo założenia nowej baterii, sprawdź, czy w komorze baterii nie nazbierał się brud – może on uniemożliwiać prawidłowy styk. Wielu producentów oferuje trzpienie magnetyczne, które ułatwiają zakładanie baterii.

Jak przechowywać baterie do aparatów słuchowych?

Baterii nie wolno umieszczać ani w lodówce, ani na słońcu. Optymalna temperatura przechowywania wynosi od 10 do 25°C. Należy je również przechowywać w miejscu niedostępnym dla dzieci, ponieważ baterie guzikowe są na tyle małe, że mogą zostać połknięte.
Po rozładowaniu natychmiast wyjmij baterie z aparatu słuchowego, aby uniknąć wycieku elektrolitu i puchnięcia baterii.

O czym należy pamiętać w przypadku utylizacji?

Baterii do aparatów słuchowych nie wolno ponownie ładować. Nie wyrzucaj zużytych baterii guzikowych razem z odpadami domowymi, lecz odnieś je z powrotem do protetyka lub zanieś do punktu zbiórki odpadów.

Pozostałe tematy

Mam nowe aparaty słuchowe – i co teraz?
Pielęgnacja i czyszczenie aparatów słuchowych