Pon. - Pt.: 9-17 800 13 33 77

Twoje aparaty słuchowe towarzyszą ci przez cały dzień i pomagają aktywnie uczestniczyć w rozmowach oraz utrzymywać kontakty towarzyskie. Aby móc zawsze cieszyć się w pełni sprawnym słuchem, niezbędna jest regularna pielęgnacja i konserwacja aparatu słuchowego. Poniższe wskazówki pomogą ci wydłużyć okres użytkowania aparatu.

To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.

Na co zwracać uwagę podczas pielęgnacji aparatów słuchowych?

Chociaż współczesne aparaty słuchowe są małe i niepozorne, wewnątrz nich znajduje się nowoczesna, wysokiej klasy elektronika. Aby chronić je przed wpływami zewnętrznymi, wymagają starannej pielęgnacji.
Aparaty słuchowe wymagają pielęgnacji

Oto kilka ogólnych wskazówek dotyczących pielęgnacji:

  • Podczas czyszczenia, wymiany baterii oraz zakładania i zdejmowania używaj miękkiej podkładki. Zapobiegnie to uszkodzeniu aparatu w razie jego upadku. Jeśli materiał jest jednokolorowy, dodatkowo ułatwi to znalezienie małych akcesoriów.
  • Aparaty słuchowe na ogół nie są wodoodporne i dlatego nie należy ich nosić podczas pływania, kąpieli pod prysznicem ani w saunie.
  • Przed założeniem aparatu słuchowego uszy powinny być całkowicie suche.
  • Jeśli chronisz uszy przed zimnem, zakładając czapkę, to załóż ją też na aparat słuchowy.
  • Podczas badania rentgenowskiego, rezonansem magnetycznym lub tomografem komputerowym należy wyjąć aparat słuchowy. 
  • Nie dopuszczaj do kontaktu aparatów słuchowych z kosmetykami, takimi jak produkty do makijażu czy lakier do włosów. Najlepiej załóż aparaty dopiero po naniesieniu kosmetyków.
Poniżej dowiesz się, jak należy czyścić, osuszać i przechowywać aparat słuchowy, aby służył jak najdłużej.

Czyszczenie aparatów słuchowych

Ponieważ pot może zatykać wejścia mikrofonów, a woskowina – blokować regulatory głośności, ważne jest codzienne czyszczenie aparatów słuchowych i usuwanie woskowiny. Regularne czyszczenie można łatwo wykonywać samodzielnie. Wprawdzie możliwe jest również profesjonalne czyszczenie przez protetyka, jednak do codziennego czyszczenia nie jest ono potrzebne. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek i najlepszych metod codziennej pielęgnacji aparatów wewnątrzusznych i zausznych.
Aparaty wewnątrzuszne (ITE)
Aparaty wewnątrzuszne przecieraj miękką, suchą ściereczką lub specjalnymi wilgotnymi chusteczkami do czyszczenia. Otrzymasz je u swojego akustyka [Link Appointment]. Zwracaj uwagę, aby do mikrofonu i innych otworów nie dostały się żadne płyny.

Aparaty wewnątrzuszne posiadają system filtrów chroniący przed przedostaniem się woskowiny do ich wnętrza. System filtrów należy regularnie wymieniać. Woskowinę można również usuwać za pomocą małych szczoteczek, które często są dołączone do aparatu. Do usuwania woskowiny nadają się też miękkie szczoteczki do zębów.
Aparaty zauszne (BTE)
W przypadku aparatów zausznych (BTE) należy codziennie przecierać głośniki zewnętrzne suchą ściereczką. W tym celu najlepiej zdjąć kopułkę. Dokładny sposób czyszczenia opisany jest w instrukcji aparatu.

Inne wskazówki dotyczące czyszczenia aparatów słuchowych:

  • Najlepiej codziennie sprawdzaj aparaty słuchowe pod kątem widocznych zabrudzeń i delikatnie przecieraj je miękką, lekko wilgotną ściereczką.
  • Do czyszczenia nigdy nie używaj alkoholu ani innych agresywnych środków czyszczących lub rozpuszczalników. Mogą one uszkodzić elementy elektroniczne.
  • Do czyszczenia nigdy nie używaj ostrych przedmiotów, takich jak nożyczki lub igły, ale tylko specjalnych szczoteczek do czyszczenia.
  • Podczas czyszczenia ręce powinny być czyste i suche.

Osuszanie i przechowywanie aparatów słuchowych

Po wyczyszczeniu dokładnie osusz aparat słuchowy, zanim go ponownie złożysz. Wilgoć może bowiem powodować uszkodzenia i nieprawidłowe działanie oraz skrócić żywotność aparatów słuchowych. Jeśli mimo wszystko aparat słuchowy zamoczy się, nie należy go suszyć za pomocą suszarki, grzejników, kuchenki mikrofalowej itp., ponieważ wysokie temperatury mogą rozmiękczyć i odkształcić plastikowe części i uszkodzić elektronikę.
 
Do delikatnego osuszania można użyć małego mieszka, pudełka do osuszania albo torebek osuszających. Można je nabyć u protetyka. Zalecamy przechowywanie aparatu słuchowego przez noc w pudełku do osuszania, które osusza aparat słuchowy elektrycznie i dzięki promieniom UV zapewnia lepsze oczyszczenie. Komora baterii powinna być otwarta, a bateria wyjęta z aparatu.
Inną metodą osuszania aparatu słuchowego jest używanie torebek osuszających lub kubeczków do osuszania. Wykorzystują one środek chemiczny o nazwie żel krzemionkowy, który pochłania wilgoć.

Ponieważ aparaty słuchowe są bardzo wrażliwe na wilgoć, promieniowanie i wysoką temperaturę, powinny być przechowywane w suchym i czystym miejscu. Pamiętaj, aby nie kłaść ich w kuchni, łazience ani w pobliżu grzejników. Przechowywanie w stałym miejscu, niedostępnym dla dzieci i zwierząt domowych, ułatwia odnalezienie aparatu. 

Zapasowe baterie i akumulatorki

Nowoczesna elektronika aparatów słuchowych może prawidłowo działać tylko z właściwymi bateriami. Dlatego należy używać tylko specjalnych baterii do aparatów słuchowych.
 
Czas pracy baterii zależy od rodzaju aparatu, czasu noszenia i rozmiaru baterii. Większość baterii trzeba wymieniać co 1-2 tygodnie. Dlatego warto zawsze mieć wystarczający zapas baterii i w przypadku dłuższych podróży zabierać ze sobą baterie zamienne. Baterie należy przechowywać w chłodnym i suchym miejscu.

Alternatywnie dostępne są aparaty słuchowe, które zamiast baterii wykorzystują akumulator. Po jednokrotnym naładowaniu zapewnia on działanie aparatu przez 24 godziny.
Uwaga: Pamiętaj, aby nie pomylić lewego aparatu słuchowego z prawym, ponieważ każda strona ma indywidualnie dopasowaną głośność. Z reguły aparaty dla odróżnienia posiadają kolorowe oznaczenia (prawy czerwony, lewy niebieski). Jeśli Twoje aparaty nie mają takiego oznaczenia, akustyk może je na nich umieścić.
 
U naszych protetyków  można uzyskać porady w zakresie pielęgnacji aparatu słuchowego oraz przeprowadzić profesjonalną konserwację. Stosowanie się do wskazówek dotyczących pielęgnacji aparatu pozwoli przez długi czas cieszyć się dobrym słuchem.

Pozostałe tematy

Mam nowe aparaty słuchowe – i co teraz?
Pielęgnacja i czyszczenie aparatów słuchowych