Pon. - Pt.: 9-17 800 13 33 77

W końcu mogę lepiej słyszeć: zakup aparatu słuchowego to ważna decyzją – chodzi w końcu o jakość Twojego życia. Poświęć wystarczającą ilość czasu i skorzystaj z fachowej porady przy porównaniu modeli. Gdzie zaczyna się odzyskiwanie normalnego słuchu? I na jakie kwestie należy zwracać uwagę podczas wyboru aparatu? Poniżej zebraliśmy dla Ciebie najważniejsze wskazówki i informacje.

To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.

Dlaczego aparatów słuchowych nie używa więcej osób?

Nowoczesne aparaty słuchowe są niemal niewidoczne w uchu. Są małymi cudami techniki, są odporne na wodę i kurz i można je łączyć bezprzewodowo z wieloma innymi urządzeniami elektronicznymi. A mimo to: wiele osób, które źle słyszą, nie chce nosić aparatów słuchowych. Z czego to wynika? Przyczyny są różne.
Niektórzy po prostu nie chcą przyznać, że źle słyszą, a spora część faktycznie o tym nie wie. Ponieważ utrata słuchu zazwyczaj postępuje powoli i stopniowo, nie tak łatwo jest ją rozpoznać. Początkowo wiele osób dotkniętych utratą słuchu ma wrażenie, że inni mówią niewyraźnie. Osoby takie ustawiają telewizor po prostu nieco głośniej. Czasem zdarzy się im nie usłyszeć telefonu, ale wszystko to nie wydaje się być problemem.
Aparaty słuchowe to nie powód do wstydu
Objawy utraty słuchu powoli się nasilają. W przypadku zauważenia oznak niedosłuchu u siebie lub swojego partnera należy działać szybko, ponieważ odzyskanie dobrego słuchu nadal jest możliwe.
Powszechna jest również opinia, że utrata słuchu dotyczy tylko ludzi starszych. Oczywiście nikt nie chce wyglądać staro. Od 40 roku życia wzrasta ryzyko utraty słuchu, wiele osób zauważa w tym wieku pierwsze problemy ze słuchem. W żadnym wypadku nie jest to zatem objaw starości.

Jakie są najpowszechniejsze mity na temat aparatów słuchowych?

Aparaty słuchowe w ogóle nie pomagają – ten mit jest uparcie powtarzany. Ale jaka jest jego geneza? Jeszcze kilka lat temu aparaty słuchowe były masywnymi haczykami, które zaciskało się za uchem i które jedynie minimalnie poprawiały słuch.

Częstym i bolesnym dla uszu problemem w przypadku dawnych aparatów słuchowych było tzw. sprzężenie zwrotne, które pojawiało się np. przy powitalnym uścisku. Problem ten został obecnie skutecznie wyeliminowany.
Nadal utrzymuje się również błędne przekonanie, że wystarczy jedynie „ćwiczyć” uszy. Wiele osób dotkniętych utratą słuchu uważa, że aparat słuchowy „rozpieści” ich słuch i w efekcie staną się oni zależni od pomocy technicznej. Jednak słuch nie regeneruje się automatycznie. Gdy już dojdzie do uszkodzenia słuchu, cofnięcie go jest niemal niemożliwe. Aparat słuchowy jest często jedyną możliwością pomocy. Urządzenie to nie leczy utraty słuchu, ale ułatwia życie z nią.

Jakie są pierwsze kroki?

Słuch jest jednym z naszych najważniejszych zmysłów. Dlatego należy o niego dbać. Jeśli zauważasz u siebie jakiekolwiek problemy ze słyszeniem, od razu umów się na wizytę do protetyka słuchu w Twojej okolicy. 
Jeśli podejrzewasz u siebie pogorszenie słyszenia, umów się na bezpłatne badanie słuchu tak szybko, jak to możliwe. Protetyk słuchu sprawdzi, czy rzeczywiście występuje ubytek słuchu, a także udzieli porady dotyczącej poprawy słyszenia. 

Co należy wiedzieć przed zakupem aparatów?

Zakup aparatu słuchowego jest bardzo ważną decyzją i może znacznie poprawić jakość Twojego życia. Daj sobie dużo czasu na wizytę u doświadczonego protetyka słuchu, który pomoże Ci w znalezieniu odpowiedniego rozwiązania.
  • Dowiedz się z tej strony internetowej o problemach ze słuchem i o tym, jak można je rozwiązać.
  • Aby wstępnie przygotować się do wizyty u protetyka słuchu, wykonaj nasz test słuchu online.
  • Znajdź salon GEERS w pobliżu.
  • Po badaniu słuchu w salonie GEERS poproś o szczegółowe wyjaśnienie wyników.
  • Poproś, aby protetyk pokazał różne modele aparatów, które będą odpowiednie dla Twoich problemów ze słuchem i stylu życia.
  • Sprawdź, jakie usługi są zawarte w cenie zakupu. Poproś zespół protetyków słuchu o poradę dotyczącą sposobów ograniczenia kosztów konserwacji i napraw aparatów.
  • Upewnij się, że ustawienia aparatów są zoptymalizowane. Noszenie źle dopasowanego aparatu słuchowego jest niewygodne, a aparat słuchowy nie zapewnia wymaganej jakości dźwięku.
  • Poinformuj swoich znajomych i krewnych o nowym aparacie słuchowym i wyjaśnij, że odtąd nie będą już musieli głośno mówić, kiedy będą z tobą rozmawiać.

Czy potrzebuję specjalnych akcesoriów do aparatów słuchowych?

Zapytaj swojego akustyka o przydatne akcesoria. Dostępne są dodatkowe urządzenia, które ułatwiają rozumienie mowy podczas oglądania telewizji, rozmów przez telefon lub w większych grupach ludzi. Wyposażenie techniczne i działanie takich urządzenie są różne w zależności od producenta, modelu i ceny. Obowiązuje przy tym zasada: Im konkretniejsze informacje na temat swoich codziennych zajęć przekażesz akustykowi, tym dokładniej będzie on w stanie Ci doradzić przy wyborze odpowiedniego aparatu słuchowego.

Aparaty słuchowe umożliwiają znacznie więcej niż samo zwiększenie głośności. Automatycznie rozpoznają różne sytuacje słuchowe i dostosowują się do nich. Dzięki temu nasi klienci odzyskują radość z imprez towarzyskich i spektakli teatralnych. Aparaty słuchowe można rozbudować przez podłączenie do nich dodatkowych systemów słuchowych. Zwłaszcza podczas wykładów, spektakli, w kinie lub teatrze często korzystne jest przekazywanie sygnałów dźwiękowych bezpośrednio do aparatu słuchowego. W ten sposób można najefektywniej wyeliminować hałas otoczenia, który zawsze występuje w większych skupiskach ludzi. Nowoczesne systemy słuchowe są trwałe i niezawodne. Doświadczenie pokazuje: dzięki tym akcesoriom osoby niedosłyszące słyszą i rozumieją język mówiony znacznie lepiej.
 

Dostępne są następujące systemy:

Transmisja Bluetooth
Wiele nowoczesnych aparatów słuchowych z wyższej kategorii cenowej jest wyposażonych w odbiorniki Bluetooth. Umożliwiają one przesyłanie sygnałów z telefonów komórkowych lub urządzeń audio bezpośrednio do aparatu słuchowego, a tym samym do ucha. Zaleta: wyraźnie słyszysz podczas rozmowy przez telefon i możesz cieszyć się muzyką bez zakłóceń z otoczenia.
Systemy FM do bezprzewodowej transmisji sygnałów
W salach konferencyjnych i widowiskowych wykorzystywane są sygnały radiowe modulowane częstotliwościowo. Umożliwiają one selektywną transmisję mowy w hałaśliwym otoczeniu lub przy słabej akustyce. Dostępne są dwa różne rodzaje akcesoriów umożliwiających odbiór tych sygnałów bezpośrednio w uchu za pomocą aparatu słuchowego: odbiornik elektroniczny podłączany do aparatu zausznego oraz dodatkowy odbiornik FM noszony na ciele.
Indukcyjne systemy słuchowe
Jeśli aparat słuchowy dodatkowo wyposażony jest w cewkę telefoniczną, za jej pomocą możliwe jest odbieranie sygnałów dźwiękowych bez zakłóceń bezpośrednio w uchu. Na przykład w kinach i teatrach.
Systemy wspomagania słuchu na podczerwień
Te urządzenia dodatkowe umożliwiają przenoszenie sygnałów dźwiękowych z urządzeń audio lub mikrofonów. Za pomocą światła podczerwonego sygnały są przekazywane z nadajnika do odbiornika, który bezpośrednio w uchu ponownie zamienia sygnał podczerwieni na fale dźwiękowe.

Inne tematy

Czy potrzebuję aparatu słuchowego?
Jaki aparat słuchowy będzie dla mnie najlepszy?