Pon. - Pt.: 9-17 800 13 33 77

Czy ostatnio wydaje Ci się, że nie wszystko dobrze słyszysz i rozumiesz? A może Twoje problemy ze słuchem występują od zawsze? Jeśli tak, to tutaj dowiesz się, jakie objawy mogą świadczyć o niedosłuchu i od kiedy zalecane jest noszenie aparatu słuchowego. Oprócz tego dowiesz się, czy potrzebujesz aparatu słuchowego dla obojga uszu.

To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.

Czy potrzebuję aparatu słuchowego?

Miliony ludzi cierpią na niedosłuch lub problemy ze słuchem. Wady słuchu dotyczą nie tylko osób w podeszłym wieku, ale coraz częściej także osób młodych, a nawet dzieci. Utrata słuchu może mieć różne przyczyny. Do najczęstszych problemów ze słuchem należą m.in. wrodzona lub nabyta głuchota, niedosłuch związany z wiekiem, nagła głuchota, szumy uszne, zaburzenia słuchu spowodowane przeziębieniem, czuciowo-nerwowy ubytek słuchu i uraz akustyczny. 

U osób, które nie cierpią na wrodzony niedosłuch lub głuchotę, utrata słuchu pojawia się zazwyczaj stopniowo i niemal niezauważalnie. Przyjaciele lub członkowie rodziny często zauważają problemy ze słuchem wcześniej niż osoba, której one dotyczą, i zwracają jej na nie uwagę. Ale jak możesz samodzielnie stwierdzić, czy cierpisz na niedosłuch i musisz używać aparatu słuchowego?
W wielu przypadkach ubytku słuch aparat może rozwiązywać problemy

Poniżej podajemy kilka oznak wskazujących na możliwy ubytek słuchu:

  • Czy Twoi najbliżsi lub przyjaciele zwracają Ci uwagę, że zbyt głośno ustawiasz telewizor?
  • Czy masz wrażenie, że Twoi rozmówcy mówią bardzo cicho albo niewyraźnie?
  • Czy masz problemy ze śledzeniem rozmowy, ponieważ nie słyszysz wyraźnie słów zawierających spółgłoski o wysokiej częstotliwości, takich jak s, t, f, p, k oraz kombinacji spółgłosek, np. cz i sz? 
  • Czy masz problemy ze skupieniem się na swoim rozmówcy i śledzeniem rozmowy?
  • Czy masz odczucie, że nie słyszysz już tak dobrze jak wcześniej? 
  • Czy coraz trudniej jest Ci słyszeć ważne dźwięki, takie jak alarmy, telefony i dzwonki do drzwi?
  • Czy gorzej niż kiedyś słyszysz wysokie dźwięki, takie jak śpiew ptaków?
  • Czy rozmowy w pracy stają się wyzwaniem?
Wszystko to mogą być oznaki problemów ze słuchem. Jeśli nie masz pewności, czy cierpisz na utratę słuchu, zachęcamy do przeprowadzenia bezpłatnego testu słuchu online. Jeśli test potwierdzi problemy ze słuchem lub niedosłuch, zalecamy wykonanie dokładniejszych badań u jednego z naszych protetyków lub udanie się do laryngologa. Specjalista może ustalić przyczynę, zaproponować odpowiednią terapię i zdecydować, czy aparat słuchowy pomoże Ci znów normalnie słyszeć.
Jeśli potrzebujesz aparatu słuchowego, tutaj dowiesz się więcej o różnych typach aparatów słuchowych. Przy wyborze odpowiedniego modelu z przyjemnością doradzi Ci jeden z naszych kompetentnych protetyków.

Czy koniecznie potrzebuję dwóch aparatów słuchowych?

Słyszenie obuuszne – co to takiego?

Słyszenie obuuszne oznacza umiejętność ustalenia kierunku źródła dźwięku. W tym kontekście używa się też pojęcia „słyszenie kierunkowe” lub „słyszenie przestrzenne”. Sygnał akustyczny lub dźwięk dociera do lewego i prawego ucha w różny sposób. W zależności od tego, z którego kierunku pochodzą, niektóre sygnały mogą docierać do ucha szybciej i być głośniejsze od innych.

To opóźnienie wystarczy naszemu mózgowi:
czas, jakiego fala dźwiękowa potrzebuje, aby dotrzeć do obojga uszu, mózg wykorzystuje do obliczenia kierunku dźwięku. Tylko osoby z dwojgiem zdrowych uszu mogą prawidłowo zlokalizować źródło dźwięku. Jeśli więc masz problem z ustaleniem na podstawie słuchu, gdzie znajduje się dzwoniący telefon albo wołające Cię dziecko, może to być pierwsza oznaka utraty słuchu.

Dwoje uszu – dwa aparaty słuchowe

Jeśli stwierdzono u Ciebie ubytek słuchu w obydwu uszach, potrzebujesz dwóch aparatów słuchowych. W przypadku niedosłuchu starczego lub spowodowanego hałasem problem zazwyczaj w równym stopniu dotyczy obojga uszu. W takim przypadku specjalista zaleci noszenie dwóch aparatów słuchowych.
Ponieważ słuch ludzki jest obuuszny i wykorzystuje dwa niezależne źródła, wada słuchu musi zostać skorygowana przez noszenie aparatu słuchowego na obudwu uszach. Jeśli nosisz tylko jeden aparat, może się zdarzyć, że ucho niezaopatrzone w aparat oduczy się słyszenia – podobnie jak zanika nietrenowany mięsień. Późniejsze skorygowanie wady przy użyciu aparatu słuchowego jest wprawdzie możliwe, ale wymaga wielu ćwiczeń.
Szczególnie w ruchu drogowym słyszenie obuuszne może ocalić nam życie, ponieważ dzięki niemu możemy ustalić, skąd nadjeżdża samochód lub tramwaj albo skąd słychać dzwonek rowerowy. Obuuszna korekcja wady słuchu za pomocą aparatów słuchowych jest również ważna, aby móc wyselekcjonować rozmowy z hałasu otoczenia. Dlatego noszenie dwóch aparatów słuchowych jest zalecane także wówczas, gdy jedno ucho jest w mniejszym stopniu dotknięte niedosłuchem. Dla optymalnego słyszenia człowiek potrzebuje zatem obojga uszu.
Z zasady należy zatem możliwie najwcześniej korygować wady słuchu, aby ośrodek słuchu w mózgu otrzymywał wystarczającą ilość bodźców i stale był aktywny. Jeśli nie masz pewności, czy cierpisz na niedosłuch, nie zwlekaj z wizytą u laryngologa lub protetyka. Pozwoli Ci to znów cieszyć się życiem pełnym dźwięków.

Pozostałe tematy

Czego mogę oczekiwać od aparatu słuchowego?
Jaki aparat słuchowy będzie dla mnie najlepszy?