Pon. - Pt.: 9-17 800 13 33 77

Czy zdarzyło Ci się kiedykolwiek myśleć o ochronie swojego słuchu? Nie? I nie tylko Tobie. Często w ogóle nie myślimy o tym, jaki wpływ codzienny hałas może mieć na nasz słuch. W rzeczywistości ciągłe narażenie na hałas może nie tylko prowadzić do utraty słuchu, ale też niesie za sobą wiele innych zagrożeń dla zdrowia. Tutaj dowiesz się więcej o wpływie hałasu na zdrowie oraz o tym, jak najlepiej można chronić słuch.

To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.

Dlaczego należy chronić swój słuch?

W przeciwieństwie do oka, które może błyskawicznie zamknąć powiekę, ucho nie jest w stanie samo chronić się przed hałasem. Nie możemy świadomie "zamknąć" naszych uszu ani wyłączyć ich na pewien czas – nieprzerwanie są one gotowe do odbierania dźwięków, szumów czy hałasów. Regularna albo wyjątkowo silna na ekspozycja na hałas może negatywnie wpływać na komórki rzęsate, a nawet powodować ich obumieranie. W najgorszym wypadku może to doprowadzić do utraty słuchu.

Aby zatem móc nadal cieszyć się pełnym spektrum dźwięków, musimy coś zrobić dla ochrony tego ważnego zmysłu. W przeciwnym wypadku pewnego dnia nie będziemy już mogli na nim polegać – podczas rozmów czy też w niebezpiecznych sytuacjach.
Ochrona słuchu jest bardzo ważna dla naszego zdrowia

Jakie konsekwencje zdrowotne ma duża ekspozycja na hałas?

Często w ogóle nie jesteśmy świadomi tego, że nasz słuch w wielu sytuacjach życia codziennego jest zagrożony: zbyt głośna muzyka na dyskotekach i koncertach czy też hałas podczas majsterkowania w domu może szybko doprowadzić do ubytku słuchu nawet u młodych ludzi. Również długotrwała ekspozycja na hałas występujący np. przy ruchliwej ulicy, gdzie poziom głośności oscyluje wokół 80 decybeli, w dłuższej perspektywie może negatywnie wpłynąć na słuch. Oprócz niedosłuchu spowodowanego hałasem, który dotyka coraz więcej osób, głośne dźwięki mogą również doprowadzić do powstania szumów usznych albo urazu akustycznego.
Ciągły hałas wpływa jednakże nie tylko na nasze uszy, ale też na całe nasze ciało. Każdy niepokojący hałas stawia bowiem nasz organizm w stan gotowości. Prowadzi to do uwalniania hormonów stresu, przyspieszenia bicia serca i oddechu oraz podwyższenia ciśnienia krwi. Innymi konsekwencjami ekspozycji na hałas mogą być problemy z koncentracją, pogorszenie sprawności umysłowej, problemy ze snem, nadciśnienie, a nawet choroby układu krążenia.
Stosując odpowiednią ochronę słuchu, można skutecznie zapobiegać uszkodzeniu słuchu i innym zagrożeniom dla zdrowia.

Czy potrzebuję ochrony słuchu?

Moment, od którego hałas odbierany jest jako irytujący lub nieprzyjemny, jest różny w zależności od osoby. Próg bólu wynosi około 120 decybeli (dB), ale również hałas uliczny, hałas pracującego silnika czy przebywanie w dyskotece, gdzie poziom hałasu przekracza 80 dB, może mieć negatywny wpływ na zdrowie. Ale ile to w ogóle jest jeden decybel albo 10 decybeli? Poniżej znajduje się wykres, który pokazuje, ile decybeli mają dźwięki, które spotykamy na co dzień.

Strategie ochrony słuchu

Aby uniknąć ubytku słuchu, warto przestrzegać kilku wskazówek dotyczących ochrony słuchu. Są one łatwe do zastosowania i pozwalają ograniczyć narażenie uszu na szkodliwy hałas, dzięki czemu można przez długi czas cieszyć się w pełni sprawnym słuchem.
Zmniejsz głośność!
Radio, telewizor, odtwarzacz MP3: upewnij się, że ustawienie głośności nie przekracza określonego poziomu granicznego. Lepiej przycisz urządzenie.
Ogranicz liczbę źródeł hałasu!
Ogranicz liczbę jednocześnie działających źródeł hałasu. Jednoczesne rozmowy, muzyka z komputera i działające urządzenia elektryczne są obciążeniem dla uszu.
Kupuj ciche urządzenia!
Pralka, zmywarka, lodówka: podczas zakupu urządzeń elektrycznych zwracaj uwagę na podaną liczbę decybeli - im mniejsza liczba, tym urządzenia są cichsze i tym samym lepsze dla naszego słuchu.
Oddal się od źródła hałasu!
Zachowaj możliwie największy odstęp od źródła hałasu. Jeśli hałas stanie się zbyt głośny, oddal się jeszcze bardziej, nawet jeśli w tym celu będziesz musiał opuścić pomieszczenie.
Stosuj ochronniki słuchu!
Podczas wykonywania głośnych prac, taki jak koszenie czy piłowanie drewna, koniecznie stosuj ochronniki słuchu. Piła tarczowa generuje hałas na poziomie 110 dB – a więc niewiele poniżej progu bólu!
Chroń słuch!
Rozmowy, dzwonki telefonu, słuchanie muzyki czy dźwięk zbliżającego się samochodu: jako jeden z naszych najważniejszych zmysłów słuch pomaga nam w niemal oczywisty sposób w codziennym życiu. Aby móc polegać na naszych uszach przez całe życie, musimy je świadomie chronić.
Zatykaj uszy!
Tego, co u dzieci odbywa się odruchowo, dorośli powinni na nowo się nauczyć: w przypadku skrajnie dużego hałasu mocno przyciśnij dłonie do uszu i oddal się!
Stosowanie się do tych prostych wskazówek pomoże możliwie najdłużej zachować w pełni sprawny słuch. Dzięki temu będziesz w stanie słyszeć każdy dźwięk i cieszyć się nim.

Jakie rodzaje ochronników słuchu są dostępne?

Aby chronić uszy przed dużym hałasem i związanymi z nim konsekwencjami zdrowotnymi, dostępny jest szeroki wybór różnego rodzaju ochronników słuchu – do każdej sytuacji i każdych wymagań. W poniższej części dowiesz się więcej o najważniejszych kategoriach ochronników słuchu:
Uniwersalne ochronniki

Uniwersalne ochronniki

Zatyczki do uszu tego rodzaju posiadają małe uchwyty i w zależności od modelu także sznurek do noszenia. Dzięki temu można je łatwiej zakładać i wyjmować. Z tego względu są odpowiednie do stosowania zwłaszcza podczas wykonywania prac z występującymi na przemian głośnymi i cichymi fazami. Zatyczki łatwo dopasowują się do przewodu słuchowego, ponieważ wykonane są z bardzo miękkiego materiału. Materiał ten, wykorzystując ciepło ciała, w przeciągu kilku minut dostosowuje się do kształtu przewodu słuchowego.
Jeśli przebywasz w hałaśliwym otoczeniu, jego dźwięki Cię irytują albo nie pozwalają się odpowiednio skoncentrować, z pewnością pomocne będą ochronniki słuchu. Dzięki różnym filtrom i wartościom izolacji dostępne są również odpowiednie ochronniki słuchu do wielu zajęć rekreacyjnych. Do pływania, jazdy motocyklem, majsterkowania czy na festiwal. Nasi doświadczeni protetycy chętnie pomogą Ci przy wyborze.

Jak skutecznie chronić uszy podczas pływania?

Ochrona słuchu w trakcie pływania
Niektórzy ludzie są bardziej podatni na infekcje uszu wywołane przez dostanie się wody do przewodów słuchowych. Najczęstsze schorzenia spowodowane taką sytuacją to:
  • ucho pływaka,
  • perforacja błony bębenkowej, 
  • perlakowe zapalenie ucha środkowego.
W tych stanach najistotniejsza jest profilaktyka i ochrona przed przedostawaniem się wody do ucha. Możemy w tym celu korzystać z różnych ochronników.
Uniwersalne zatyczki do pływania

Alpine SwimSafe

Uniwersalne rozwiązanie dla osób uprawiających sporty wodne, skutecznie utrzymuje wodę z dala od błony bębenkowej. Odpowiednie dla osób dorosłych i dzieci powyżej 8 roku życia. W skład zestawu wchodzi praktyczne i bezpieczne opakowanie do przechowywania ochronników.

Pozostałe tematy

Rodzaje aparatów słuchowych
Możliwości refundacji
Zagrożenie hałasem w pracy Pobierz naszą broszurę