Pon. - Pt.: 9-17 800 13 33 77

Tak jak ludzie różnią się między sobą, tak samo różne mogą wady słuchu. Dlatego nie ma jednego aparatu słuchowego, który pasowałby wszystkim. Na szczęście przy pomocy protetyka można znaleźć aparat słuchowy idealnie dopasowany do indywidualnych potrzeb i danej wady słuchu. Poniżej opisaliśmy, jak może wyglądać droga do zakupu aparatu słuchowego i co należy wziąć pod uwagę.

To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.

W jaki sposób stawiana jest diagnoza?

Czy masz wrażenie, że podczas rozmów lub w domu przed telewizorem słyszysz coraz gorzej? A może Twój współrozmówca zasugerował Ci, że należało by zbadać swój słuch? Mogą to być oznaki potencjalnego niedosłuchu.

Aby dowiedzieć się, czy cierpisz na utratę słuchu, możesz przeprowadzić tu bezpłatny test słuchu online, który umożliwi dokonanie wstępnej oceny Twojego słuchu. Następnie zalecamy przeprowadzenie niezobowiązującego i bezpłatnego testu słuchu u protetyka. Test taki trwa dość krótko i pozwala jednoznacznie ocenić, jak dobrze działa Twój słuch. 

W przypadku stwierdzenia niedosłuchu nasz protetyk w razie potrzeby zaleci wizytę u zaufanego laryngologa.
Jego zalecenie jest niezbędne do rozpoczęcia procedury refundacji z funduszu zdrowia lub ubezpieczenia społecznego. W tym celu również on przeprowadzi badanie słuchu i ustali, jakie są medyczne przyczyny utraty słuchu. Zbada, czy Twój niedosłuch ma przyczyny organiczne i wykona różne testy, takie jak test poziomu dźwięku lub audiogram. Jeśli nie masz jeszcze swojego laryngologa, możesz również zwrócić się do naszych protetyków

Z zaleceniem od laryngologa udasz się z powrotem do protetyka, aby wspólnie znaleźć odpowiednie rozwiązanie. Protetyk chętnie udzieli Ci indywidualnej porady i pomoże w znalezieniu modelu dopasowanego do Twoich potrzeb.

Jaki aparat słuchowy mam kupić?

To, jaki aparat słuchowy jest dla Ciebie odpowiedni, zależy od kilku czynników. Z jednej strony od rodzaju i stopnia niedosłuchu, z drugiej strony również od indywidualnej sytuacji życiowej i zawodowej: jeśli często spotykasz się z ludźmi albo musisz często rozmawiać przez telefon, będziesz potrzebować innego aparatu słuchowego niż osoba, która dużo podróżuje samochodem, aktywnie spędza wolny czas albo przebywa głównie w domu. Na podstawie tych czynników można już znacznie zawęzić wybór możliwych modeli. Decydującą rolę przy wyborze aparatu słuchowego często odgrywa również poziom biegłości w obsłudze urządzeń elektronicznych, dofinansowanie z funduszu zdrowia i oczywiście indywidualny komfort noszenia.

Spore różnice występują przy tym między aparatami zausznymi a aparatami wewnątrzusznymi. W zależności od typu i funkcji różne są oczywiście też ceny aparatów. Aparaty zauszne zazwyczaj są tańsze od wewnątrzusznych. 
Tanie aparaty słuchowe i aparaty z górnej półki zwykle różnią się oferowanymi funkcjami dodatkowymi. Nowoczesne aparaty słuchowe umożliwiają np. bezpośrednie połączenie ze smartfonem, telewizorem albo urządzeniem audio. Należy również uwzględnić rodzaj zasilania: do wyboru są modele zasilane bateriami do aparatów słuchowych, które trzeba wymieniać, oraz modele z akumulatorkami.

Warto zatem porównać kilka aparatów słuchowych. Tutaj można zapoznać się również z modelami różnych producentów i ich zaletami. A u jednego z naszych protetyków aparaty słuchowe można oczywiście także przetestować i wypróbować na sobie. 

Aparat słuchowy a wzmacniacz słuchu

Zastanawiasz się, czy Twojego ubytku słuchu nie da się skorygować wzmacniaczem słuchu?
Jedno jest pewne: wzmacniacza słuchu nie można porównać bezpośrednio z aparatem słuchowym. Wzmacniacze słuchu posiadają wprawdzie także mikrofon i wzmacniacz, a pod względem konstrukcji i kształtu przypominają konwencjonalne aparaty słuchowe. Jednakże urządzenia te umożliwiają tylko zwiększenie głośności, dlatego nie można ich dostosować do indywidualnego ubytku słuchu ani osobistych preferencji. Ponadto wzmacniacze słuchu nie są przepisywane przez lekarza i zwykle są sprzedawane bez fachowego doradztwa. Dlatego do korekcji ubytku słuchu zalecamy stosowanie aparatu słuchowego.
 

W jaki sposób odbywa się optymalne ustawienie aparatu słuchowego?

Aby zapewnić rozumienie mowy w każdej sytuacji codziennego życia, najpierw trzeba znaleźć idealne ustawienie aparatu słuchowego. Pomogą w tym nasi doświadczeni protetycy. Wspólnie z Tobą znajdą odpowiedni aparat słuchowy i ustawią go na podstawie Twojej krzywej słuchu. W okresie próbnego noszenia aparatu słuchowego spotkasz się kilka razy z protetykiem. Podczas tych odbywających się w pewnych odstępach czasu wizyt protetyk wyreguluje aparat pod kątem Twoich indywidualnych potrzeb. Akustyk będzie optymalizować ustawienia, tak długo, jak tylko coś będzie Ci przeszkadzać, a przede wszystkim do czasu gdy przyzwyczaisz się do odzyskanego słuchu.
Mózg musi bowiem przywyknąć ponownie prawidłowego słyszenia. Nie działa to tak szybko jak np. w przypadku założenia okularów. Dostosowanie własnego aparatu słuchowego oraz nauczenie się właściwego obchodzenia się z urządzeniem wymaga nieco cierpliwości. Ale warto: działający i idealnie ustawiony aparat słuchowy przywraca jakość życia wynikającą z dobrego słyszenia! Nasi doświadczeni protetycy chętnie pomogą Ci przy wyborze i ustawieniu aparatu.

Kroki do dobrego słyszenia: 

1. krok: rozwiązanie odpowiadające potrzebom
Najpierw ustalamy, z jakimi sytuacjami Twój słuch musi sobie radzić w życiu codziennym, i na tej podstawie sporządzamy dokładny, indywidualny profil słuchu. Następnie wspólnie dobieramy aparat słuchowy odpowiadający Twoim potrzebom i przygotowujemy niezobowiązującą ofertę. Szczegółowo informujemy przy tym o wszystkich kosztach, które mogą się pojawić.
2. krok: nowe słyszenie
Twój nowy aparat słuchowy zostaje dostosowany do Twoich potrzeb słuchowych. Teraz rozpoczyna się faza testowania, w której należy doświadczać różnych sytuacji słuchowych.
3. krok: kontrola jakości
Jakość Twoich wrażeń słuchowych jest teraz ponownie sprawdzana. W celu zapewnienia optymalnych wrażeń słuchowych protetyk dokonuje drobnej korekty ustawień aparatu słuchowego.

To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.

Pozostałe tematy

Mam nowe aparaty słuchowe – i co teraz?
Czego mogę oczekiwać od aparatu słuchowego?