Pon. - Pt.: 9-17 800 13 33 77

Nowoczesna technika i postęp w dziedzinie aparatów słuchowych pozwalają znów w pełni cieszyć się życiem. Ale oprócz tego współczesne aparaty słuchowe posiadają jeszcze wiele dodatkowych funkcji, które ułatwiają życie i codzienne użytkowanie aparatu. Poniżej dowiesz się, jakimi zaletami wyróżniają się te nowoczesne urządzenia i czego można spodziewać się w przyszłości.

To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.

Przegląd:

Co potrafią nowoczesne aparaty słuchowe?

  • Aparaty słuchowe z możliwością wielokrotnego ładowania
  • Łączność cyfrowa

Jak będą działać aparaty słuchowe przyszłości?

  • Sterowanie myślami
  • Sterowanie ruchem oczu

Co potrafią nowoczesne aparaty słuchowe?

Aparaty słuchowe z możliwością wielokrotnego ładowania

Aparaty słuchowe ułatwiają życie na wiele sposobów. Jednakże konieczność ciągłej wymiany baterii i zabierania na dłuższe podróże całego ich zapasu może być uciążliwa. Aparaty słuchowe najnowszej generacji są zasilane akumulatorami – dzięki temu te problemy należą już do przeszłości. Po jednorazowym naładowaniu akumulator zapewnia działanie aparatu nawet przez 24 godziny. Dzięki nowoczesnej technologii akumulatory litowo-jonowe cechują się również o 40% dłuższą żywotnością niż modele konwencjonalne.

A za pomocą ładowarki aparat słuchowy można ładować równie łatwo jak telefon komórkowy. Niektórych modeli stacji ładującej można jednocześnie używać do osuszania aparatu słuchowego i jako twardego futerału ochronnego.
 
Nawet jeśli zapomnimy o naładowaniu aparatu słuchowego nie stanowi to żadnego problemu - dzięki krótkiemu czasowi ładowania i przenośnym ładowarkom.

Kolejną zaletą aparatów słuchowych zasilanych akumulatorami jest brak konieczności utylizacji baterii. Ilość powstających odpadów jest bowiem bardzo duża. Osoba nosząca aparat słuchowy w obu uszach w ciągu 5 lat zużyłaby, w zależności od intensywności użytkowania, około 500 baterii cynkowo-powietrznych. Aparaty słuchowe z akumulatorami są zatem nie tylko łatwiejsze w użytkowaniu, ale też znacznie bardziej przyjazne dla środowiska.

Łączność cyfrowa

Digitalizacja odgrywa obecnie ważną rolę również w przypadku aparatów słuchowych. Na przykład nowoczesne aparaty słuchowe umożliwiają bezprzewodowe połączenie przez Bluetooth ze smartfonem albo smartwatchem. Po połączeniu aparatu słuchowego z telefonem komórkowym z systemem operacyjnym Android, iOS lub innym możliwe jest łatwe prowadzenie rozmów za pośrednictwem aparatu słuchowego.

Często możliwe jest też sterowanie aparatem słuchowym za pomocą dedykowanych aplikacji na smartfona. Tzw. funkcja inteligentnego pilota umożliwia bezprzewodowe dostosowanie programu słyszenia do aktualnego hałasu w tle oraz osobną regulację głośności aparatów słuchowych w obu uszach. Np. w zatłoczonych restauracjach można wytłumić gwar rozmów innych ludzi, aby umożliwić lepsze skupienie się na współrozmówcy.

 


Hałas otoczenia, np. uliczny, można wytłumić, a dźwięki natury, takie jak śpiew ptaków, można wzmocnić. Niektóre aplikacje lub aparaty słuchowe automatycznie wykrywają otoczenie akustyczne i automatycznie się do niego dopasowują.

Dostępne są też aplikacje z pomocnymi wskazówkami i instrukcjami dotyczącymi użytkowania i pielęgnacji aparatów słuchowych oraz odpowiednie aplikacje dla osób z szumami usznymi, które zawierają indywidualną bibliotekę dźwięków łagodzących szumy uszne.

Niektóre modele umożliwiają również bezprzewodowe połączenie z telewizorem lub urządzeniem audio. W ten sposób aparaty słuchowe można zamienić w bezprzewodowe słuchawki, które kierują dźwięk bezpośrednio do ucha, dzięki czemu można się nim w pełni cieszyć.

Jak będą działać aparaty słuchowe przyszłości?

Pomimo ogromnego postępu technicznego w przeszłości aparaty słuchowe wciąż nie będą w stanie całkowicie zastąpić ludzkiego słuchu. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia WHO na całym świecie aż 466 milionów ludzi potrzebuje urządzeń do wspomagania słuchu. Aby umożliwić tym osobom lepsze słyszenie, przez cały czas prowadzone są badania i opracowywane są nowe urządzenia. Istnieją różne założenia dotyczące tego, jak aparaty słuchowe będą działać w przyszłości i w jaki sposób będą sterowane.
Sterowanie myślami
W niezbyt odległej przyszłości być może uda się wdrożyć sterowanie aparatami słuchowymi za pomocą własnych myśli. Naukowcy chcą stworzyć aparaty słuchowe, które będą dynamicznie dostosowywać się do świadomej intencji ich użytkownika. Jeśli więc znajdziesz się między dwiema grupami osób prowadzących dyskusje i będziesz chciał przysłuchiwać się tylko jednej z nich, aparat słuchowy rozpozna, co chcesz słyszeć i będzie przekazywać tylko wybraną dyskusję.*
Sterowanie ruchem oczu
Opracowywane modele aparatów słuchowych mają dostosowywać się do pożądanego toku rozmowy zgodnie z ruchami głowy lub oczu użytkownika. Być może pewnego dnia przez skierowanie wzroku w odpowiednim kierunku będzie można wybrać, kogo lub czego chcemy słuchać.**
Przywrócenie do życia komórek w uchu wewnętrznym
Naukowcy z Uniwersytetu Harvarda i Uniwersytetu Południowej Kalifornii znaleźli sposób na przywrócenie do życia komórek znajdujących się głęboko wewnątrz ucha – przynajmniej w badaniach na zwierzętach. Decydującym postępem w stosunku do wcześniejszych prób jest to, że znaleźli sposób na dostarczenie leków, które odtwarzają uszkodzone nerwy i komórki, do miejsca, w którym mają działać.

*Hochschule für Technik und Wirtschaft des Saarlandes
**Centrum badawcze Hearing4All Uniwersytetu w Oldenburgu

Przyszłość zapowiada się interesująco, czyż nie? Choć pewnie minie trochę czasu, zanim opisane tutaj technologie będą dostępne na rynku, będziemy na bieżąco informować Cię o nowościach w zakresie technologii aparatów słuchowych. Oprócz tego będziemy oczywiście nadal zamieszczać aktualne informacje na temat najlepszych aparatów słuchowych czołowych producentów oraz wyboru odpowiedniego aparatu słuchowego. A jeśli potrzebujesz nowego aparatu słuchowego, zachęcamy do odwiedzenia jednego z naszych doświadczonych protetyków w celu skorzystania z indywidualnej konsultacji.

Pozostałe tematy

Tak działają aparaty słuchowe
Możliwości refundacji