Pon. - Pt.: 9-17 800 13 33 77

Wszystko słyszysz normalnie, a chwilę potem jak przez watę – nagła głuchota zwykle pojawia się bez ostrzeżenia. Dlatego pacjenci bardzo potrzebują informacji na temat przyczyn, objawów, diagnozy i leczenia tej choroby. Tutaj znajdziesz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.

Czym jest nagła głuchota?

Chorzy doświadczają nagłego pogorszenia słuchu bez widocznej zewnętrznej przyczyny. Dokładniej mówiąc, jest to pewien rodzaj niedosłuchu. Dźwięk przestaje być przekształcany w uchu w impulsy nerwowe dla mózgu, jak to ma miejsce w przypadku zdrowego ucha.

Objawy często występują tylko w jednym uchu i nie są związane z bólem. Utrata słuchu może być tak nieznaczna, że nie zostanie zauważona. Albo też tak duża, że doprowadzi do całkowitej głuchoty. Nagła głuchota może przytrafić się każdemu.
Nie należy bagatelizować nagłej głuchoty

Po czym można rozpoznać nagłą głuchotę?

Jest kilka typowych objawów, po których można rozpoznać nagłą głuchotę. W jednej chwili chory doświadcza niedosłuchu lub niewłaściwego słyszenia dźwięków. Jednym lub oboma uszami słyszy odgłosy otoczenie ciszej. Głosy ludzi i muzyka nagle brzmią inaczej lub obco. Wszystko słychać jak przez watę. Może się zdarzyć, że chory nagle słyszy dźwięki podwójnie.
Albo nie jest w stanie jednoznacznie ustalić, z jakiego kierunku pochodzi dany dźwięk. Chorzy często opisują też uczucie drętwienia wokół małżowiny usznej lub ucisku w uchu. Niekiedy występują też szumy w uszach. W rzadkich przypadkach oprócz utraty słuchu dochodzi również do zawrotów głowy.
 

Jakie są przyczyny nagłej głuchoty?

Chociaż dokładna przyczyna nie jest znana, istnieje kilka teorii, które mogą służyć jako wyjaśnienie. Naukowcy podejrzewają, że przyczyną są zaburzenia krążenia w najmniejszych naczyniach krwionośnych ucha wewnętrznego, dlatego choroba ta nazywana jest również „zawałem ucha środkowego”. Według innej teorii przyczyną mogą być stany zapalne lub wirusy (np. w wyniku infekcji ucha środkowego). W przypadku stanu zapalnego tkanka wokół ucha może puchnąć, co może wpływać na słuch.
Niektóre wirusy atakują również nerwy. W przypadku zaatakowania nerwu słuchowego słuch zostaje uszkodzony. Podejrzewa się również, że stres może być czynnikiem wyzwalającym chorobę albo przynajmniej sprzyjającym jej rozwojowi. Pacjenci często zgłaszają, że przed wystąpieniem objawów byli narażeni na bardzo silny stres. U niektórych osób stres negatywnie wpływa na funkcje organizmu. Może to oczywiście dotyczyć również tak wrażliwego organu jak ucho.

Co robić w przypadku nagłej głuchoty?

Rocznie od 40 do 100 osób na 100 000 zostaje dotkniętych „zawałem ucha”. Oznacza to, że u osób tych w jednej chwili dochodzi do nagłego i znacznego pogorszenia słuchu, zazwyczaj tylko w jednym uchu. Od słyszenia jak przez watę poprzez szumy uszne aż po całkowitą głuchotę – wszystko jest możliwe. Poniżej zebraliśmy najważniejsze informacje o tym, jakie są możliwości terapii i kiedy bezwzględnie wymagana jest konsultacja z lekarzem.

Czekać czy działać?

Z medycznego punktu widzenia nagła głuchota nie jest wprawdzie uznawana za stan nagłego zagrożenia zdrowotnego, ale warto być przezornym. W razie stwierdzenia jednego lub kilku opisanych tutaj objawów należy udać się do laryngologa. W około 50 procentach przypadków prawidłowy słuch wraca samoistnie w ciągu 24 do 48 godzin. Zasadniczo należy jednak przyjąć, że im mniejszy jest stopień utraty słuchu i im krótszy czas jej występowania, tym większe są szanse na powodzenie terapii.

Kortyzon i inne: te terapie są dostępne

Warto wiedzieć, że nie istnieje jedna „złota metoda” terapii. Jednak w przeszłości sprawdziły się trzy formy terapii.
Kortyzon
Ten środek przeciwzapalny podaje się w postaci wlewów lub tabletek w celu leczenia obrzęków w uchu wewnętrznym, które mogą być przyczyną zaburzeń słuchu.
Terapia dobębenkowa
W celu zapewnienia lepiej ukierunkowanego działania kortyzonu podaje się go w bardziej stężonej postaci bezpośrednio w miejscu docelowym. Lekarz wstrzykuje kortyzon bezpośrednio do ucha środkowego za pomocą bardzo cienkiej igły.
Wlewy
Do sprawdzonych metod należy także leczenie środkami takimi jak skrobia hydroksyetylowa (HES), które poprawiają przepływ krwi, a tym samym także krążenie w uchu wewnętrznym.

Jakie są rokowania?

Leczenie wymienionymi formami terapii daje dobre wyniki, a słuch w większości przypadków prawie w całości powraca. Jednak u 10 do 20 procent chorych pozostaje ubytek słuchu. Aparat słuchowy może w takim przypadku pomóc skorygować ten ubytek.

W jaki sposób laryngolog bada nagłą głuchotę?

Diagnozę stawia się metodą wykluczeń: przed postawieniem diagnozy wyklucza się wszystkie inne możliwe choroby uszu. Lekarz zazwyczaj rozpoczyna badanie od wywiadu. Kiedy nastąpiła utrata słuchu? Jakie są objawy? Czy pacjent był narażony na hałas? Czy pacjent cierpi na choroby przewlekłe (np. cukrzycę)? Jakie leki przyjmuje? Czy pacjent jest narażony na stres?
Następnie lekarz bada ucho wizualnie (otoskopem), aby upewnić się, że utrata słuchu nie nastąpiła w wyniku zablokowania przewodu słuchowego lub urazu błony bębenkowej. Zastosowanie wszelkich innych metod zależy od decyzji lekarza. Może przeprowadzić różne testy słuchu, zbadać zmysł równowagi i zmierzyć ciśnienie krwi. Wszystkie badania są zwykle bezbolesne.

Czy można zapobiec nagłej głuchocie?

Jeśli oprzemy się na założeniu, że choroba jest spowodowana zaburzeniem krążenia, to należy stosować się do tych samych zasad co w przypadku profilaktyki zawału serca. Należy prowadzić zdrowy styl życia. Oznacza to, że należy unikać stresu, zdrowo się odżywiać i dbać o aktywność fizyczną, ponieważ wysoki poziom lipidów we krwi ma negatywny wpływ na przepływ krwi. Nikotyna również wpływa negatywnie na naczynia krwionośne, dlatego zaleca się unikanie palenia.
Oprócz tego należy także unikać hałasu. W przypadku sporadycznej ekspozycji na hałas, np. na koncercie lub w dyskotece, zaleca się stosowanie odpowiedniej ochrony słuchu. W przypadku ciągłej ekspozycji na hałas, np. ze względu na wykonywany zawód, zaleca się zakup indywidualnie dopasowanych ochronników słuchu, aby optymalnie chronić słuch.

Pozostałe tematy

To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.

Utrata słuchu – niedosłuch
W jaki sposób mogę wykonać test słuchu?
Zagrożenie hałasem w pracy Pobierz naszą broszurę