O tym należy pamiętać:

Aparaty słuchowe są przeznaczone nie tylko dla osób starszych
Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) około 466 milionów ludzi na całym świecie cierpi z powodu upośledzenia słuchu – 34 miliony z nich to dzieci. Szacuje się, że do 2050 roku ponad 900 milionów ludzi zostanie dotkniętych ubytkiem słuchu. WHO twierdzi, że 1,1 miliarda młodych ludzi w wieku od 12 do 35 lat jest narażonych na ryzyko uszkodzenia słuchu z powodu częstego przebywania w miejscach o dużym natężeniu hałasu.
Aparaty słuchowe mogą automatycznie dostosowywać się do sytuacji akustycznej
Ucho wykonuje niesamowitą pracę zbierając istotne dla nas dźwięki, takie jak rozmowa podczas obiadu w gwarnej restauracji. Aparaty słuchowe mogą robić dokładnie to samo, a postęp technologiczny sprawił, że świetnie sprawdzają się w trudnych warunkach akustycznych.
Aparaty słuchowe nie wyleczą ubytku słuchu
Aparat słuchowy nie przywróci w pełni sprawnego słuchu. Jednak, mimo że nie jest on w stanie
wyleczyć ubytku słuchu, pomaga usłyszeć rozmowę, telewizor lub radio i zdecydowanie poprawia jakość życia.
Nie powinno się kupować aparatów słuchowych w internecie
Zdarza się, że w internecie pojawiają się aparaty słuchowe tańsze od tych w punkcie stacjonarnym. Nie można jednak stwierdzić, czy takie urządzenia będą działać prawidłowo i nie wyrządzą więcej szkody dla słuchu. Tak samo, jak okulary korekcyjne są dopasowane do wzroku, aparaty słuchowe są dostosowane do potrzeb słuchowych konkretnej osoby. Tylko protetyk słuchu może przeprowadzić badanie słuchu i dobrać aparat słuchowy, który będzie bezpieczny i jednocześnie spełni wszystkie potrzeby użytkownika.
Możesz potrzebować aparatu słuchowego, nawet jeśli masz niewielki ubytek słuchu
Wszyscy mamy różne potrzeby jeśli chodzi o słyszenie. Niektórzy ludzie z niewielkim ubytkiem słuchu nie wymagają aparatu słuchowego, inni uważają, że ma on ogromny wpływ na ich wygląd. Jeśli jesteś zaniepokojony lub zdezorientowany, umów się na wizytę u protetyka, który pomoże ci ustalić, czego dokładnie potrzebujesz.
Dwa aparaty słuchowe przy jednostronnym niedosłuchu?
Do dobrego słyszenia potrzebujemy obojga uszu. Noszenie dwóch aparatów słuchowych pozwala dowiedzieć się, skąd dobiegają dźwięki. Obustronne słyszenie pomaga w hałaśliwych miejscach, sprawiając, że dźwięki stają się bardziej naturalne. Noszenie dwóch pomocy słuchowych może też ułatwić zrozumienie mowy.
Aparaty słuchowe mogą być używane przy każdym stylu życia
Ponieważ technologia stale się poprawia, oznacza to, że bez względu na to, jaki styl życia obecnie prowadzi użytkownik pomocy słuchowych, będzie on w stanie znaleźć odpowiedni dla siebie aparat. To, że trzeba nosić aparat słuchowy, nie oznacza, że należy zmienić dotychczasowy styl życia lub rezygnować z pasji.

Źródło: health24.com
"Słuch" 2/2019 Pobierz naszą broszurę