Jeśli Ty lub ktoś z Twoich bliskich należy do tej drugiej kategorii, nie ma się czym martwić: istnieje kilka rozwiązań, z których wszystkie są świetne, aby pozostać w kontakcie z bliskimi i nie przegapić ani jednego połączenia. Chodzi przede wszystkim o czystą wygodę, dlatego dziś przedstawimy Ci przegląd telefonów komórkowych dla seniorów, telefonów stacjonarnych i niektórych akcesoriów telefonicznych, które mogą pomóc Ci w odbieraniu połączeń i komunikacji z bliskimi.

 

Jaki jest najlepszy telefon komórkowy dla seniorów?

 
Telefony komórkowe ewoluowały od prostych, podręcznych telefonów z klapkami do miniaturowych komputerów, które wygodnie mieszczą się w dłoni. Obecnie zakres opcji jest tak szeroki, że może być mylący. Można nawet znaleźć telefony komórkowe dla seniorów wyposażone w usługę Amazon Alexa, wirtualnego osobistego asystenta, który umożliwia wykonywanie połączeń, ustawianie alarmu, słuchanie muzyki lub wysyłanie wiadomości do bliskich po prostu za pomocą poleceń głosowych.

Smartfony dla osób starszych

Telefony komórkowe są używane od kilkudziesięciu lat i wiele starszych osób jest przyzwyczajonych do korzystania z nich, czasami preferując smartfony ze względu na ich szerszy zakres funkcji. Niezależnie od planu taryfowego (indywidualnego lub rodzinnego), smartfony pozwalają nawet starszym osobom cieszyć się wysokim stopniem niezależności i są bardzo przydatnymi urządzeniami.
Poniżej przedstawiamy obowiązkowe cechy smartfona dla seniorów:
 • Możliwość wykonywania połączeń alarmowych z dowolnego miejsca (w zależności od zasięgu sieci komórkowej)
 • Zgodność z aplikacjami do prowadzenia rozmów wideo, takimi jak FaceTime i Skype, umożliwiającymi utrzymywanie kontaktu wideo z dziećmi i wnukami 
 • Możliwość wysyłania i odbierania wiadomości
 • Funkcje bezpieczeństwa domu i środowiska, np. możliwość kontroli i zarządzania zamkami elektronicznymi, inteligentnymi termostatami, oświetleniem itp.
 • Zastosowania pogodowe
 • Kamera do robienia zdjęć i kręcenia filmów
 • Dostęp do Internetu
 • GPS do nawigacji samochodowej lub pieszej
 • Timery i alarmy, które można ustawić jako przypomnienia o lekach lub wizytach lekarskich
 • Gry, łamigłówki i książki cyfrowe, aby utrzymać umysł w aktywności
 • Ponieważ usługi zdrowotne w coraz większym stopniu opierają się na aplikacjach mobilnych, smartfon może stać się wygodnym sposobem komunikowania się z lekarzem pierwszego kontaktu lub śledzenia stanu swojego zdrowia.  

Łatwe w obsłudze telefony komórkowe dla seniorów

 
Wiele marek telefonów komórkowych nadal produkuje telefony komórkowe dla seniorów, które są wyposażone w klapkę lub modele składane. Mają one wiele zalet: 1) bardzo łatwo jest nauczyć się ich obsługi; 2) są tańsze, więc nie ma tragedii w przypadku utraty; 3) bateria pozostaje naładowana przez wiele dni; 4) połączenie danych jest nieobecne lub ograniczone, więc stawki są tańsze; 5) większość z nich posiada aparat fotograficzny i usługi przesyłania wiadomości; 6) wiele modeli posiada przycisk SOS, aby zasygnalizować sytuację awaryjną.
 
Na rynku dostępna jest szeroka gama telefonów komórkowych dla seniorów, dlatego zalecamy wybór modelu z dużymi, czytelnymi klawiszami, który posiada funkcję wybierania głosowego, łatwą i intuicyjną nawigację oraz głośnik. Telefony komórkowe o prostym wykonaniu, z mniej skomplikowanymi funkcjami, ale z pewnością spełniające swoją rolę, takie jak modele składane, zaspokajają potrzeby większości osób starszych.

Telefony stacjonarne dla osób starszych

Jednak wiele starszych osób nie czuje się jeszcze gotowych do rezygnacji z telefonu stacjonarnego, ponieważ dla wielu z nich połączenie z linią telefoniczną jest niezbędne. Ponadto, jeśli chodzi o nagłe wypadki i potrzeby medyczne, telefon stacjonarny dla seniorów jest idealny: często są to modele połączone z lokalnymi służbami ratunkowymi lub nowoczesnymi systemami, które są w stanie śledzić adres połączenia, co może być kluczowe w nagłych wypadkach (większość telefonów komórkowych jeszcze tego nie potrafi).
 
Jakie są więc najlepsze telefony stacjonarne dla seniorów?

Telefony bezprzewodowe vs. przewodowe

Obecny rynek telefonów stacjonarnych obejmuje również telefony przewodowe, których nie da się zgubić, ponieważ nie można ich przenosić poza długość kabla telefonicznego. Jednak wiele osób woli telefony bezprzewodowe dla seniorów ze względu na ich poręczność. Dlatego radzimy wybrać dobry kompromis, czyli system telefoniczny wyposażony w dwie słuchawki, jedną stacjonarną i jedną bezprzewodową. 
 
Obecnie istnieje kilka modeli telefonów stacjonarnych dla seniorów zaprojektowanych specjalnie z myślą o potrzebach osób starszych, wynikających np. z obniżonej zdolności słyszenia. Wśród wielu wbudowanych funkcji, oprócz ponownego wybierania numeru i trybu głośnomówiącego, znajdziemy:  
 • Funkcja połączeń alarmowych: 5 wstępnie ustawionych numerów alarmowych jest automatycznie wywoływanych w kolejności, w jakiej zostały zapisane. Jeśli pierwszy numer jest nieosiągalny, automatycznie wybierany jest drugi, i tak dalej, aż do uzyskania odpowiedzi.
 • Wzmocnienie głośności może zapewnić czysty i zrozumiały dźwięk do +40 dB
 • Połączenia przychodzące mogą być sygnalizowane dźwiękiem, wibracją i/lub migającym światłem
 • Bardzo duży wyświetlacz oraz duże klawisze wywoływania i/lub funkcyjne
 • Przenośne przyciski SOS (np. do zawieszenia na szyi)
 • Transmisja głosowa połączeń przychodzących

Akcesoria telefoniczne dla seniorów

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób starszych decyduje się na jak najdłuższe zamieszkanie we własnym domu, aby spędzić starość w bardziej komfortowych warunkach. W takich sytuacjach użycie odpowiednich narzędzi komunikacji jest przydatne, aby cała rodzina żyła w maksymalnym bezpieczeństwie.
Na rynku dostępne są akcesoria, które ułatwiają odbieranie połączeń przychodzących i pomagają osobom starszym w wybieraniu połączeń wychodzących. Ponieważ bezpieczeństwo pozostaje kwestią numer jeden, zalecamy rozważenie zakupu systemu alarmowego wyposażonego w słuchawkę, która może wzmocnić dźwięk dzwonka lub zasygnalizować połączenie przychodzące poprzez miganie jasnych świateł. Dostępne są nawet urządzenia wibracyjne, które są zaprojektowane do przekazywania silnych wibracji w przypadku połączenia przychodzącego, dzwonka do drzwi lub aktywacji systemu alarmowego lub wykrywania dymu. 
W ten sposób nawet osoby starsze z problemami słuchowymi będą mogły być na bieżąco informowane o tym, co dzieje się wokół nich, a w razie alarmu zostaną natychmiast obudzone. 

Celem jest umożliwienie osobom starszym porozumiewania się w sposób, który najbardziej im odpowiada. Nie ma znaczenia, jaki telefon dla seniorów preferują, czy jest to smartfon, prosty model składany, czy telefon stacjonarny: rynek oferuje wiele rozwiązań gotowych do użycia i zdolnych do dostosowania się do potrzeb osób starszych, zgodnie z potrzebami i preferencjami każdego z nich.
 
Odwiedź nasz sklep internetowy, aby dowiedzieć się więcej o szerokiej gamie narzędzi komunikacyjnych dedykowanych seniorom.