Główne przyczyny utraty słuchu wraz z wiekiem

Jest wiele powodów, dla których słuch pogarsza się z wiekiem. Niektóre z nich to:
  • Utrata elastyczności - z wiekiem ciało produkuje mniej elastyny. To nieuchronnie oznacza, że tkanki miękkie w całym ciele stają się mniej elastyczne, w tym części ucha wewnętrznego. W efekcie ucho pracuje mniej efektywnie, co powoduje ubytek słuchu.
  • Uszkodzenie rzęsek - ucho wewnętrzne jest pokryte bardzo małymi, podobnymi do włosków strukturami zwanymi rzęskami. Ich ruch jest kluczową częścią procesu, dzięki któremu fale dźwiękowe przechodzą przez ucho. Głośne dźwięki mogą uszkodzić rzęski, które nie są w stanie się zregenerować. Z czasem uszkodzenie znacznej liczby rzęsek przyczynia się do ubytku słuchu.
  • Przewlekłe schorzenia - schorzenia takie jak cukrzyca, problemy z krążeniem i/lub choroby serca mają ogólnoustrojowy wpływ na ciało. Skutkiem tego jest powszechne pogorszenie stanu zdrowia, w tym ubytek słuchu.
  • Efekty uboczne leków - niektóre rodzaje leków mogą powodować ubytek słuchu.

Które częstotliwości dźwięku są tracone jako pierwsze?

Ubytek słuchu nie oznacza tylko niezdolności do słyszenia dźwięków o małej głośności, ale może też wpływać na wysokość dźwięków, które słyszy dana osoba, a także na zdolność wyodrębniania dźwięków spośród innych. 

Utrata objętości

Jeśli chodzi o ubytek głośności, normalne ucho może odbierać dźwięki o natężeniu od jednego decybela wzwyż. Wraz z ubytkiem słuchu zwiększa się głośność, z jaką ucho odbiera dźwięki.

Na przykład przy lekkim ubytku słuchu osoba nie będzie w stanie rozróżnić dźwięków poniżej 20 decybeli.
 
Umiarkowany ubytek słuchu powoduje, że osoba nie jest w stanie usłyszeć dźwięków cichszych niż od 41 do 55 decybeli.
Kiedy człowiek nie jest w stanie rozróżnić dźwięków o natężeniu od 55 do 70 decybeli, jakość jego życia może zacząć się znacznie pogarszać. Ludzka mowa ma średnio 65 decybeli. Niemożność usłyszenia (i tym samym uczestniczenia w rozmowie) powoduje izolację i samotność, które mają niszczący wpływ na zdrowie i jakość życia.
Na najbardziej skrajnym końcu spektrum ubytków słuchu osoby określane są jako głęboko głuche, jeśli nie słyszą niczego poniżej 90 decybeli. Przy takim poziomie ubytku słuchu rozmowa jest praktycznie nie do odróżnienia.

Tracona częstotliwość dźwięku

Zdrowy, młody człowiek słyszy średnio od około 20 do 20 000 Hz. Wraz z wiekiem ludzie tracą zdolność słyszenia przede wszystkim w górnym zakresie częstotliwości.

Podczas gdy osoba w wieku 20 lat będzie w stanie słyszeć do 17 000 Hz lub więcej, po trzydziestce jej zdolność słyszenia spadnie do około 16 000 Hz. W wieku 50 lat zakres słyszenia zwykle spada do około 12 000 Hz. 

Żadna z tych zmian nie jest szczególnie problematyczna i jest normalną częścią procesu starzenia się. Niestety dalsze pogarszanie się stanu ucha, spowodowane jednym lub kilkoma z wyżej wymienionych czynników, może spowodować, że zakres częstotliwości, które słyszy dana osoba, zmniejszy się jeszcze bardziej.
Większość dźwięków, które słyszymy na co dzień, mieści się w przedziale od 2,000 do 5,000 Hz. Na przykład śpiew ptaków ma częstotliwość pomiędzy 1,000 a 8,000Hz. Większość części ludzkiej mowy ma częstotliwość pomiędzy 2,000 a 4,000Hz. Kiedy zdolność osoby do wykrywania częstotliwości spada poniżej 7000 lub 8000 Hz, jej zdolność słyszenia jest znacznie ograniczona.
Utrata zdolności do wykrywania zakresu częstotliwości jest jednym z głównych powodów, dla których ludzie mogą mieć trudności z usłyszeniem rozmowy, gdy w tle jest hałas, nawet jeśli jest on niski.

Symptomy wczesnego ubytku słuchu

Wiele osób z wczesnym ubytkiem słuchu nie zauważy, że ma jakiekolwiek objawy. Na przykład, mimo że zdolność słyszenia wysokich częstotliwości zacznie się pogarszać zanim osoba będzie miała 30 lat, większość ludzi nie zauważy żadnego negatywnego wpływu na swoje życie!
Do wczesnych objawów ubytku słuchu należą:​
  • Trudności w nadążaniu za rozmową, kiedy poziom hałasu w tle jest niski. W szczególności spółgłoski mogą być trudne do usłyszenia.
  • Stłumione dźwięki.
  • Odkrycie, że musisz włączyć radio lub telewizor na wyższą głośność niż poprzednio.
  • Częsta potrzeba mówienia głośniej, wolniej lub wyraźniej, żebyś mógł usłyszeć, co mówią.
  • Ból w uszach.
  • Szumy uszne (dzwonienie w uszach) lub inne niepożądane dźwięki słuchowe.
Jeśli zauważysz u siebie któryś z tych objawów, ważne jest, byś niezwłocznie zbadał swój słuch u audiologa. Choć w większości przypadków ubytek słuchu można zmniejszyć poprzez zastosowanie odpowiednich aparatów słuchowych, ubytek słuchu może być też spowodowany chorobami leżącymi u jego podłoża (np. nieleczonym nadciśnieniem). W takich sytuacjach wczesne wykrycie może umożliwić odpowiednie leczenie. To z kolei zmniejszy ryzyko dalszego pogorszenia słuchu (i potencjalnie innych aspektów zdrowia).

Skuteczne wczesne interwencje

Właściwy rodzaj aparatu słuchowego oraz środki zapobiegawcze minimalizujące ryzyko dalszego pogorszenia się słuchu są kluczem do radzenia sobie z ubytkiem słuchu. 

Connect Hearing oferuje kompleksową diagnostykę i leczenie ubytków słuchu. Dlaczego nie umówić się na konsultację, by sprawdzić swój słuch i mieć pewność, że wszelkie problemy zostaną rozwiązane na wczesnym etapie?
Informacje zawarte w tym artykule służą wyłącznie celom edukacyjnym i informacyjnym. Nie powinieneś używać tych informacji jako substytutu ani zastępstwa profesjonalnej porady medycznej. Jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące swojego zdrowia, zawsze powinieneś skonsultować się z lekarzem lub innym specjalistą.