Miarą natężenia dźwięku jest poziom ciśnienia akustycznego, a jednostką – decybel.
Wszystkie odgłosy, które słyszymy, są tak naprawdę tylko zmianami ciśnienia powietrza, które trafiają na naszą błonę bębenkową. Dopiero gdy zostają przekazane do naszego mózgu, są tam przekształcane w informacje. W zależności od tego, z jaką energią zmiany ciśnienia powietrza – czyli dźwięki – trafiają na błonę bębenkową, słyszane dźwięki są albo ciche albo głośne. Im więcej energii ma dźwięk, tym głośniejszy nam się wydaje. Do pomiaru natężenia dźwięku używamy jednostki o nazwie decybel – w skrócie dB.
Najniższy słyszalny poziom natężenia dźwięku, czyli najcichszy dźwięki, jaki człowiek jest w stanie usłyszeć, wynosi 0 decybeli. Natężenie dźwięku na poziomie 50 dB jest dla nas przyjemne, poziom 100 dB jest uważany za próg przyjemności, natomiast na poziomie 120 dB znajduje się granica bólu. Ważne jest to, że 100 dB wcale nie jest przez nas odbierane jako dwa razy głośniejsze od 50 dB. Odbieranie natężenia dźwięku jest co prawda zawsze subiektywne i zależy od indywidualnego zmysłu słuchu, ale zasadniczo mówi się, że wzrost o 10 dB odpowiada mniej więcej podwojeniu odczuwanego natężenia dźwięku. Dlatego można odbierać 60 dB jako hałas dwa razy głośniejszy niż 50 dB.
W głośnym otoczeniu ważna jest więc ochrona słuchu w celu zminimalizowania czynnika hałasu jako przyczyny pogorszenia słuchu. Różne produkty służące do ochrony słuchu, np. stopery do uszu dla miłośników muzyki, jedynie filtrują zakłócające, szkodliwe częstotliwości.
Aby zadbać o dobry słuch na przyszłość, należy wybrać odpowiednią ochronę słuchu w każdym obszarze życia:
» Produkty służące do ochrony słuchu