4 sposoby na ochronę słuchu

1. Chroń się przed nadmiernym hałasem

Uszkodzenie słuchu spowodowane hałasem jest obecnie jedną z najczęstszych przyczyn utraty słuchu. Dlatego, narażając się na hałas, należy być ostrożnym. Jest on obecny wszędzie: w ruchu drogowym, przy stanowisku pracy, a nawet w miejscach, w których spędzamy wolny czas.

Aby się przed nim ochronić, należy skorzystać z następujących środków zapobiegawczych:
  • Korzystaj z ochronników słuchu, przebywając w pobliżu głośnych stanowisk pracy, jak np. w fabrykach lub na budowie;
  • Unikaj przebywania przez dłuższy czas w zamkniętym i głośnym otoczeniu;
  • Trzymaj się z dala od głośników podczas koncertów i imprez;
  • Unikaj nieprzerwanego słuchania głośnej muzyki przez dłuższy czas. Idealną głośność w przypadku głośników stanowi 80 decybeli; muzyki nie należy słuchać dłużej niż 8 godzin bez przerwy.

2. Unikaj korzystania z słuchawek przez dłuższy czas

Korzystanie z słuchawek przez wiele godzin dziennie może nie tylko nieodwracalnie uszkodzić słuch, ale również powodować szumy uszne, bóle głowy oraz nerwowość.

Słuchawki wytwarzają we wnętrzu ucha drgania akustyczne o dużym natężeniu, co obciąża komórki słuchu odpowiedzialne za odbiór dźwięku. Takie obciążenie może spowodować urazy, które z kolei zmniejszają poziom słyszenia.

Nieodpowiedniemu korzystaniu z słuchawek można już przypisać 5 % przypadków wystąpień zaburzeń słuchu. Aby zapobiec problemom związanym z korzystaniem z tych urządzeń, stosuj następujące środki ochronne:
  • Najlepiej korzystaj ze słuchawek muszlowych (over-ear). Ich budowa lepiej rozprowadza dźwięk, zwiększa odstęp od ucha a tym samym zmniejsza również natężenie dźwięku, który dostaje się do wnętrza ucha;
  • Unikaj nieprzerwanego korzystania ze słuchawek dłużej niż godzinę i co godzinę rób przerwę;
  • Nie przekraczaj natężenia 60 decybeli.

3. Prawidłowo czyść uszy

Pomimo, że czyszczenie uszu patyczkami do uszu jest uznawane za zdrowe przyzwyczajenie, korzystanie z nich może być przyczyną problemów ze słuchem.

Wosk produkowany przez gruczoły w uchu jest odpowiedzialny za ochronę przewodu słuchowego przed wtargnięciem wody, brudu oraz ciał obcych. Dlatego nie wolno go usuwać z przewodu słuchowego.

Ponadto patyczki do uszu podczas wprowadzania ich do ucha mogą powodować urazy i infekcje, których skutkiem bywa perforacja błony bębenkowej oraz utrata słuchu.

W związku z tym najlepszą formą higieny uszu jest czyszczenie wyłącznie zewnętrznej części ucha. Nigdy nie wprowadzaj żadnych materiałów do przewodu słuchowego, zwłaszcza, że nasze ciało jest w stanie samodzielnie usunąć zawarty w nim wosk.

Jeżeli czyszczenie będzie jednak konieczne, zwróć się do laryngologa, aby przeprowadził czyszczenie i usunął nadmiar wosku z ucha wewnętrznego.

4. Regularnie odwiedzaj laryngologa.

Początkowo utrata słuchu nie jest dostrzegalna, ponieważ postępuje powoli, a jej objawy nie są słyszalne. Dlatego wielu ludzi często zwleka z udaniem się do lekarza.

Natomiast zaburzenia słuchu wykryte w początkowej fazie w wielu przypadkach mogą być leczone, co przekłada się na polepszenie jakości życia oraz ogólnego zdrowia pacjenta. Z tego względu niezwykle ważne jest, aby co roku pamiętać o wizycie u laryngologa.

Oprócz badania stanu słyszenia lekarz może sprawdzić ogólny stan zdrowia uszu oraz zdiagnozować występowanie infekcji, alergii lub zapalenia, a także innych rodzajów uszkodzeń strukturalnych.

Teraz już chyba wiesz, jak ważna jest ochrona słuchu? Stosuj się do naszych wskazówek i zadbaj o dobry słuch na długie lata.

Chcesz dowiedzieć się, jak miewa się Twój słuch? Wykonaj nasz test słuchu online lub wpadnij do nas na kawę, abyśmy w luźnej atmosferze mogli porozmawiać o Twoim słuchu. Umów się na badanie!