Gry pamięciowe dla seniorów

Czym są zdolności poznawcze?

Zdolności poznawcze to „narzędzia” ludzkiego mózgu umożliwiające rozumienie pojęć, idei, utrzymywanie relacji z innymi ludźmi oraz uczestniczenie w życiu. Innymi słowy zdolności poznawcze to umiejętność zdobywania wiedzy i rozumienia jej poprzez odbiór za pomocą pięciu zmysłów.

Rozwój tych umiejętności rozpoczyna się w pierwszych latach życia. Ten etap decyduje o tym, jak dana osoba poradzi sobie w środowisku. Dzięki zdolnościom poznawczym możemy rozwinąć szereg innych umiejętności, jednak nie są one wieczne – starzeją się, tak samo jak my.

Dlaczego z wiekiem zdolności poznawcze maleją?

Starzenie się pociąga za sobą różne zmiany w funkcjonowaniu mózgu. Najczęściej dotyczą one szybkości przetwarzania informacji. W parze z wiekiem idą również zmiany dotyczące zachowań, takie jak np. zmiana trybu życia związana z przejściem na emeryturę, odizolowanie od niektórych krewnych, codzienność pozbawiona wysiłku fizycznego itd.

Ludzie osiągają szczyt swoich umiejętności poznawczych w wieku 30 lat i poziom ten utrzymuje się do 50 roku życia. Chociaż nie ma reguł, które obowiązywałyby jednocześnie dla wszystkich ludzi, wychodzi się z założenia, że umiejętność przetwarzania informacji zwalnia po 50 roku życia.

Pomimo że jest to naturalny proces, zmiany zachowań oraz funkcji mózgu przyspieszają występowanie następujących symptomów:
  • Ograniczenie rozumienia;
  • Zmniejszenie zdolności myślenia;
  • Trudności w wykonywaniu prostych czynności;
  • Utrata pamięci;
  • Utrata koncentracji.
Należy tutaj podkreślić, że są to naturalne zjawiska towarzyszące fizycznemu procesowi starzenia się i nie kryje się za nimi żadna niepokojąca choroba. Jeżeli utrata zdolności poznawczych postępuje szybciej niż zazwyczaj, może być to oznaka rozwoju takich chorób jak Alzheimer.

Niezwykle istotne jest zapewnienie starszym osobom opieki lekarskiej oraz regularnych badań, a także zwracanie uwagi na nietypowe zachowania. Dzięki temu można im umożliwić zdrowe przechodzenie w jesień życia.

W jaki sposób gry pamięciowe mogą pomóc seniorom?

Ludzki umysł działa jak mięsień. Dlatego należy go trenować, aby ciągle był pobudzany do myślenia – i to niezależnie od wieku. Przeszkody stawiane ciału wraz z wiekiem sprzyjają zanikaniu tego mięśnia. Kluczem do utrzymania jego funkcjonowania jest trening.

Gry pamięciowe to prosta i bardzo skuteczna broń w walce z tym problemem. Stymuluje ona umiejętności myślenia, zapamiętywania oraz przechowywania informacji. Poniżej znajdziesz kilka gier, które utrzymują ludzką pamięć w dobrej kondycji.


Gra „Znajdź różnicę”

Ta bardzo znana, przede wszystkim wśród dzieci, gra uważana jest za jeden z najbardziej efektywnych sposobów na stymulację mózgu starszych osób. Podczas porównywania pozornie identycznych obrazków w celu namierzenia różnic w małych detalach trenuje się zdolność postrzegania oraz analizowania. Istnieją zarówno elektroniczne obrazki do odnajdywania różnic, jak i obrazki do wydrukowania dostępne w Internecie.


Krzyżówki

Krzyżówki to dobrzy znajomi seniorów. Większość starszych osób nie wie jednak, że to hobby jest lepsze dla ich pamięci, niż mogliby się spodziewać. To wspaniała zabawa, ponieważ stymuluje mózg do wyszukiwania często nieznanych słów. Taki bodziec stanowi intelektualne pożywienie, którego mózg nigdy nie ma dość. Krzyżówki w tradycyjnej formie są łatwo dostępne – czy to w czasopismach, czy w wersji elektronicznej.


Karty i domino

Gry karciane, jak również domino zmuszają mózg do wymyślenia skutecznej strategii, która doprowadzi do wygranej. Wspiera to koncentrację, myślenie a tym samym pamięć. Kolejną zaletą gier karcianych/domina jest pielęgnowanie relacji z innymi, ponieważ gra odbywa one w grupie.


Memory - pamięć

Choć w tę grę można grać samemu, dużo więcej radości sprawia spróbowanie sił z innymi. Celem gry jest znalezienie pary kart obrazkowych wśród kart rozłożonych na stole, przy czym odkrywane karty odkłada się zawsze w to samo miejsce. Aby zapewnić sobie wygraną, mózg musi więc zapamiętywać informacje, co dodatkowo wspiera zdrową rywalizację.

Jak zmotywować seniorów do gry?

Wiemy jednak, że niezależnie od skuteczności gier nie zawsze łatwo jest przekonać osobę w podeszłym wieku do udziału w aktywnościach tego rodzaju. Dlatego ważne jest, aby dowiedzieć się, czy istnieje jakieś poważne ograniczenie, przez które starsza osoba mogłaby wstydzić się wzięcia udziału w grze, lub nie mogłaby w niej w pełni uczestniczyć. Jedną z głównych przyczyn jest tutaj utrata słuchu, która powoduje coraz częstsze unikanie interakcji.

Z tego względu niezbędne jest znalezienie odpowiednich metod radzenia sobie z tym problemem, takich jak zastosowanie aparatów słuchowych, pozwalających na odzyskanie możliwości słyszenia oraz ponowne włączenie w życie społeczne.

Zainteresowanie osób starszych można również wzbudzić, sprawiając, że moment gry będzie czymś szczególnym, zabawnym i interesującym. W tym celu można zaangażować innych członków rodziny, tworząc w ten sposób przyjemną atmosferę. Podczas gry nie reaguj zbyt surowo i unikaj wyręczania starszych osób, gdy nie od razu mogą sobie z czymś poradzić.

Wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy, jak ważne dla starzejącego się mózgu są gry pamięciowe. Ich skuteczność jest potwierdzona. Gry pomagają tysiącom ludzi zdrowo przeżywać jesień swojego życia.

Co najlepsze, jest to rozwiązanie dostępne dla wszystkich, zarówno pod względem finansowym, jak i pod wzglęem stopnia złożoności. Zainwestuj zatem w gry pamięciowe dla seniorów i spraw, aby jesień życia Twoich najbliższych była łatwiejsza!

Czy Ty lub Twoi najbliżsi mają problem ze słuchem? Zrób pierwszy krok: umów się na bezpłatną demonstrację aparatów słuchowych i poczuj różnicę.