Swędzenie uszu

Podsumowanie

Co powoduje świąd w przewodzie słuchowym?

Swędzenie uszu może mieć różne przyczyny. W większości przypadków nie są one poważne, ale zdarza się również, że świadczą o problemie zdrowotnym. Zapoznaj się z możliwymi przyczynami tej przypadłości, aby znaleźć rozwiązanie.
Infekcje ucha
Swędzenie uszu może być objawem infekcji. W zależności od rodzaju patogenu powodującego infekcję ucha dzielą się na bakteryjne, wirusowe i grzybicze. Zapalenie ucha zewnętrznego to najczęściej występująca przyczyna bólu i świądu w przewodzie słuchowym. Bywa również nazywana uchem pływaka ze względu na to, że może występować na skutek zalegania wody w uchu po pływaniu.
 
Zapalenie ucha środkowego, jak sama nazwa wskazuje, dotyczy ucha środkowego i powoduje podobne objawy, jak w przypadku zapalenia ucha zewnętrznego. Najtrudniejszy przebieg infekcja ma u dzieci, ponieważ one często się przeziębiają i cierpią z powodu zatkanej trąbki słuchowej.
 
Przy infekcjach grzybiczych świąd może być bardziej dotkliwy. Poza tym dość trudno jest stwierdzić, jaki rodzaj infekcji występuje u danego pacjenta. Lekarze często zaczynają od przepisania antybiotyku, a jeśli leczenie jest nieskuteczne, przyjmują, że infekcja ma podłoże grzybicze.
Nadmiar woskowiny
Woskowina odgrywa wiele istotnych ról. Jedną z jej licznych funkcji jest nawilżanie skóry wewnętrznej powierzchni przewodu słuchowego. Pełni także rolę bariery ochronnej pomiędzy błoną bębenkową a światem zewnętrznym. Woskowina zatrzymuje martwy naskórek i brud, a następnie wyprowadza je do ucha zewnętrznego. Jednak jak mówi znane powiedzenie: „co za dużo, to niezdrowo”. Dotyczy to również woskowiny – jej nadmiar może powodować świąd.
 
Jeśli Twoim problemem jest nadmiar woskowiny, postaraj się oprzeć pokusie podejmowania prób usunięcia jej za pomocą patyczka do uszu. Wkładanie czegokolwiek do przewodu słuchowego, w tym również patyczków do uszu, to zły pomysł. W ten sposób tylko wpychasz woskowinę głębiej do ucha, gdzie może ugrzęznąć. Dużo lepszym pomysłem jest zastosowanie kropli rozpuszczających woskowinę, dostępnych bez recepty. Pamiętaj, aby nie usunąć zbyt dużej ilości woskowiny, ponieważ zbyt mała jej ilość może powodować przesuszenie uszu i... świąd.
Alergie

Swędzenie wewnątrz uszu może również być spowodowane reakcją alergiczną. Winne są często produkty do higieny osobistej, takie jak szampon czy żele do mycia ciała. Jeśli często słuchasz muzyki, pamiętaj aby nie nosić słuchawek dousznych godzinami. Słuchawki douszne, podobnie jak zatyczki do uszu, mogą zanieczyścić przewód słuchowy bakteriami i brudem, powodując swędzenie, a nawet infekcje.

Jeśli podejrzewasz, że świąd może być spowodowany przez alergię, znajdź jej przyczynę i natychmiast przestań używać produktu, który wywołuje reakcję alergiczną.

Swędzenie uszu mogą powodować również aparaty słuchowe i kolczyki z domieszką niklu. W przypadku aparatów słuchowych problemem jest powłoka z tworzywa sztucznego. U osób o wrażliwej skórze materiał ten może spowodować reakcję alergiczną. Osoby noszące aparat słuchowy mogą również odczuwać świąd, jeśli woda dostanie się pod aparat.

Jeśli swędzenie uszu spowodowane jest przez aparat słuchowy, protetyk słuchu lub audiolog pomoże znaleźć rozwiązanie. Skontaktuj się z najbliższym centrum diagnostyki słuchu, aby umówić się na wizytę i skorzystać z pomocy specjalisty.

Egzema i łuszczyca
Egzema może pojawić się na dowolnej części ciała. Gdy egzema pojawia się w uchu bez żadnej oczywistej przyczyny, wówczas nazywa się ją egzemowym zapaleniem skóry ucha. Skóra osób chorujących na łuszczycę jest bardziej podatna na tę przypadłość. Jednym z podstawowych objawów egzemy usznej jest świąd całego ucha.
Alergie pokarmowe
2,5 miliona Kanadyjczyków cierpi na alergie pokarmowe. W przypadku alergii na określony produkt spożywczy zjedzenie go powoduje nieprawidłową odpowiedź układu odpornościowego. Osoby cierpiące na katar sienny lub alergię na pyłki są podatne na wystąpienie tak zwanego zespołu alergii jamy ustnej. Ta forma alergii może uniemożliwiać spożywanie określonych owoców, warzyw i orzechów. Jeśli zmagasz się z tym problemem, po spożyciu tych produktów może wystąpić u Ciebie swędzenie uszu. Inne objawy zespołu to między innymi uczucie swędzenia, mrowienia i tkliwości lub obrzęk jamy ustnej, języka i gardła. Po połknięciu problematycznego produktu uczucie swędzenia powinno ustać. W przypadku ciężkiej alergii warto nosić przy sobie wstrzykiwacz EpiPen.
Nieprawidłowa higiena uszu
Czasami trudno oprzeć się pokusie czyszczenia ucha za pomocą patyczków, jednak może to powodować stany zapalne przewodu słuchowego oraz świąd. Nie należy wkładać żadnych przedmiotów do przewodu słuchowego – zamiast tego warto stosować się do zasad prawidłowej higieny.

Jakie są objawy swędzących uszu?

Trzeba przyznać, że trudno oprzeć się pokusie drapania swędzących uszu. Pamiętaj jednak, że drapanie tylko pogarsza sytuację. Objawy swędzących uszu są różne, w zależności od przyczyny problemu. Jeśli w uchu pojawi się infekcja, wówczas – poza swędzeniem – może wystąpić gorączka, opuchlizna, a nawet wypływ wydzieliny z ucha.

Jak zaradzić swędzeniu uszu?

W większości przypadków wystarczą domowe sposoby. Niezwykle istotne jest jednak znalezienie przyczyny problemu. Środki zaradcze są zależne od tego, co powoduje swędzenie. Często stosuje się kremy z kapsaicyną. Źródłem kapsaicyny są papryczki chili. Należy zachować ostrożność, stosując maści i kremy z kapsaicyną na otwarte rany lub poparzoną słońcem, podrażnioną wiatrem, przesuszoną, spierzchniętą lub podrażnioną skórę.

Równie skuteczne są naturalne środki. Jeśli problem spowodowany jest przesuszeniem ucha, do zewnętrznego przewodu słuchowego można zaaplikować kilka kropel oliwy z oliwek, aby przywrócić naturalne pH i nawilżyć skórę. Zamiast oliwy z oliwek można spróbować też aloesu.

Jeśli swędzenie spowodowane jest reakcją alergiczną, najlepszym sposobem będzie unikanie czynnika powodującego podrażnienie. Konieczna może okazać się wymiana kolczyków lub zmiana szamponu na bardziej naturalną alternatywę.

W przypadku infekcji ucha lekarz może przepisać antybiotyk lub krople do uszu na receptę, aby wyleczyć infekcję. Po wyleczeniu infekcji swędzenie powinno ustać.

Jak widać swędzenie uszu może świadczyć o różnorodnych problemach. Zanim zastosujesz jakiekolwiek krople lub maści, skontaktuj się z lekarzem, który postawi właściwą diagnozę.