Zapalenie ucha środkowego (otitis media) daje szereg różnych objawów takich jak ubytek słuchu, zawroty głowy i ból ucha. Często winne są temu wirusy, które powodują infekcje górnych dróg oddechowych.
Zapalenie ucha zewnętrznego (otitis externa) często jest też nazywane „uchem pływaka”. Zwykle jest ono spowodowane wodą zalegającą w uchu po narażeniu na wilgoć. Woda, która może zebrać się w uchu po pływaniu lub kąpieli, daje idealne warunki do rozwoju bakterii.
W większości przypadków
zapalenie ucha mija samoistnie. W złagodzeniu bólu i innych objawów mogą pomóc krople do uszu i leki przeciwbólowe. Jeśli, pomimo stosowania domowych sposobów leczenia, objawy nasilą się należy skonsultować się z lekarzem.
Jak widać, ucisk w uszach może mieć związek z różnymi stanami chorobowymi. Najważniejsze jest znalezienie przyczyny i zdiagnozowanie tej dolegliwości. Często wystarczają domowe sposoby leczenia. Jeśli jednak objawy utrzymują się dłużej niż dwa tygodnie i z czasem jeszcze się nasilają, należy udać się do lekarza. Zapisz się na wizytę lekarską, jeśli masz gorączkę, wysięk z uszu, silny ból lub całkowity
ubytek słuchu.