Co jednak dzieje się, gdy dzwonienie w uszach staje się przerywane lub ma charakter przewlekły?​

U niektórych osób te gwizdy czy brzęczenia pojawiają się i znikają bez wyraźnego powodu, u innych zaś są wywoływane przez pewien hałas czy bodziec zewnętrzny. Są jednak tacy, którzy cierpią na chroniczne szumy uszne, zaburzenie, które jest zdecydowanie uciążliwe. 

Co jest przyczyną dzwonienia w uszach?

Szumy uszne to percepcja denerwujących dźwięków, takich jak dzwonienie, brzęczenie, szelest czy syczenie, w uszach lub w głowie. Może być wywołany przez wiele czynników, a jeśli nie jest odpowiednio leczony, może stać się przewlekły i powodować depresję oraz lęk.

Poniżej przedstawiamy kilka czysto medycznych i/lub fizjologicznych przyczyn dzwonienia w uszach:​
 • Ubytek słuchu spowodowany urazem lub naturalnym starzeniem się
 • Zatyczka do woskowiny usznej 
 • Uraz głowy lub trauma
 • Uszkodzenie ucha wewnętrznego z powodu długotrwałej ekspozycji na głośne dźwięki
 • Zapalenie ucha 
 • Zaburzenia skroniowo-żuchwowe
 • Choroba Ménière'a, która może również powodować zawroty głowy i prowadzić do trwałego ubytku słuchu 
 • Używanie nieodpowiednich aparatów słuchowych

Najczęstsze przyczyny przerywanego dzwonienia w uszach

Ciągłe odczuwanie dokuczliwego hałasu w uszach lub w głowie zwykle ma swój początek. Dlatego odkrycie bezpośredniej przyczyny jest niezwykle ważne, gdyż pozwala na uniknięcie takiej sytuacji w jak największym stopniu.

Czynniki wyzwalające mogą się różnić w zależności od osoby, ale zazwyczaj obejmują:​
 • Narażenie na głośne źródła dźwięku, takie jak silniki samolotów lub place budowy
 • Niektóre leki wydawane na receptę lub bez recepty, takie jak aspiryna (jednak aspiryna w odpowiednich dawkach może być doskonałym lekarstwem na zapalne szumy uszne)
 • Złe nawyki, takie jak:
  • Palenie
  • Alkohol
  • Niewłaściwe odżywianie
Niestety, nie zawsze da się uniknąć czynników wyzwalających. Czasami jednak dzwonienie w uszach nie jest spowodowane przez żadne zewnętrzne źródło. W tym przypadku chcielibyśmy przedstawić Ci kilka domowych sposobów, które możesz wypróbować przed wizytą u audiologa.

Naturalne lekarstwa na dzwonienie w uszach

1 - Właściwe czyszczenie uszu
Nadmierne nagromadzenie woskowiny w przewodzie słuchowym, jeśli nie jest prawidłowo usuwane, może powodować silny ból ucha oraz wywoływać procesy zapalne i infekcyjne w uchu środkowym. Jest też często przyczyną przejściowej utraty słuchu i szumów usznych.

Aby uniknąć tworzenia się niebezpiecznych korków z woskowiny usznej i zapobiec poważnemu uszkodzeniu błony bębenkowej, koniecznie unikaj wkładania do przewodu słuchowego jakichkolwiek obcych przedmiotów, w tym patyczków kosmetycznych i palców.

Jednym z najpopularniejszych naturalnych sposobów na usunięcie nadmiaru woskowiny usznej jest zaaplikowanie do przewodu słuchowego kilku ciepłych kropli oliwy z oliwek. Może to rozwiązać problem dzwonienia w uszach i niewielkiego ubytku słuchu, zwłaszcza jeśli jest on spowodowany ewentualnym korkiem woskowinowym.

Jeśli ta metoda okaże się nieskuteczna lub bezużyteczna, nie czekaj dłużej i skonsultuj się ze swoim lekarzem lub protetykiem słuchu. 
2 - Terapia dźwiękiem
Odwróć swoją uwagę! Jeśli ciągle słuchasz jakiegoś dźwięku, twój mózg będzie się na nim skupiał, czyniąc go coraz bardziej intensywnym. Terapia dźwiękiem pozwala Ci odwrócić swoją uwagę od hałasu w głowie, aż zniknie lub stanie się mniej dokuczliwy.

Wypróbuj te różne rozwiązania, aż znajdziesz to, które najbardziej ci odpowiada: 
 • Słuchanie muzyki: wystarczy każdy gatunek; zalecamy jednak, byś wybierał rodzaj muzyki w zależności od czynności, w które się angażujesz. Jeśli uczysz się lub próbujesz zasnąć, spróbuj posłuchać relaksującej akustycznej muzyki fortepianowej. Jeśli prowadzisz samochód lub sprzątasz dom, posłuchaj czegoś bardziej optymistycznego lub najnowszych przebojów.
 • Programy telewizyjne lub podcasty: co powiesz na coś edukacyjnego?
 • Dźwięki otoczenia: Jeśli mieszkasz w cichym lub wiejskim otoczeniu, po prostu otwórz okno!
 • Biały szum: te dźwięki mogą wyeliminować zakłócenia akustyczne, pozwalając słuchaczowi na uspokojenie umysłu i ciała. Możesz użyć specjalnych generatorów białego szumu lub ściągnąć dedykowane aplikacje. Typowe białe szumy to włączona suszarka do włosów, odkurzacz, wentylator czy fale morskie i deszcz.
3 - Odprężenie
Jednym z głównych winowajców dzwonienia w uszach jest stres, który z kolei nasila się z powodu szumów usznych, co prowadzi do irytującego błędnego koła.

Wypróbuj jedną z tych technik relaksacyjnych. Jeśli chcesz, możesz też połączyć je z terapią dźwiękiem:
 • Medytacja: ta aktywność nie tylko odpręża ciało i umysł, ale także obniża ciśnienie krwi i zmniejsza napięcie mięśni.
 • Ćwiczenia oddechowe: Głębokie, powolne oddychanie przynosi spokój i dobre samopoczucie.
 • Oddaj się kąpieli: czy to w wannie, czy w jacuzzi, zapal świecę i zanurz się w wodzie.
 • Aktywność fizyczna: możesz biegać, spacerować lub po prostu pójść na siłownię, ponieważ ruch jest naturalnym regulatorem stresu.
 • Pamiętnik: pisz, pisz, pisz!
 • Spędź czas z bliskimi.
 • Śmiej się!
fiatal nő fülhallgatóval zenét hallgat
idősebb pár jogázik a parkban
4 - Terapia poznawczo-behawioralna
Ta innowacyjna psychoterapia nie jest ukierunkowana konkretnie na gwizdanie w uszach, ale jest w stanie zredukować stres i promować relaks. Częścią procesu tej terapii poznawczo-behawioralnej jest praca z terapeutą specjalizującym się w CBT. Profesjonalista prowadzi pacjenta do zbadania jego własnych zachowań, zarówno pomocnych, jak i destrukcyjnych, w celu wytyczenia nowej drogi życiowej i dokonania zdrowszych wyborów.
5 - Rzucić palenie
Jeśli masz nałóg palenia, czas go rzucić! Negatywne konsekwencje zdrowotne palenia są dobrze znane. Jeśli chodzi o dzwonienie w uszach, nikotyna ogranicza dopływ krwi do zakończeń nerwowych w uchu wewnętrznym i uszkadza komórki, które przekazują dźwięk do mózgu, co powoduje nasilenie szumów usznych.

Pamiętaj też, że nikotyna jest substancją psychoaktywną; dlatego palenie papierosów może sprawić, że odczuwane gwizdy i brzęczenie staną się jeszcze bardziej intensywne i drażniące. Dlatego natychmiast przestań palić!
fiatal nő széttör egy cigarettát
idősebb hölgy meditál
6 - Unikaj zmęczenia, daj sobie odpowiednią ilość odpoczynku.
Odpoczynek jest niezbędny dla dobrego samopoczucia naszego organizmu; to także sposób na zmniejszenie zmęczenia, które często jest przyczyną dzwonienia w uszach. Wystarczająca ilość odpoczynku i przyjęcie zdrowych zachowań, które zapewnią dobrą jakość i ilość snu, to jeden ze sposobów na zmniejszenie negatywnych skutków szumów usznych.
7 - Pokarmy przeciwzapalne
Stosowanie diety przeciwzapalnej może pomóc w zapobieganiu dzwonienia w uszach spowodowanego przewlekłym stanem zapalnym ucha wewnętrznego. Pokarmy takie jak pomidory, zielone warzywa liściaste, suszone owoce, oliwa z oliwek i tłuste ryby (łosoś, sardynki i makrela) mają właściwości przeciwzapalne i dlatego mogą być pomocne w rozwiązywaniu lub łagodzeniu szumów usznych wynikających z zapalenia ucha lub innych stanów zapalnych w uchu.

I odwrotnie, pokarmy bogate w cukry rafinowane i tłuszcze nasycone mają tendencję do pogłębiania stanu zapalnego. Aby cieszyć się dobrym ogólnym zdrowiem, konieczne jest wyeliminowanie z diety śmieciowego jedzenia, takiego jak chipsy, przetworzone mięso i żywność zawierająca rafinowane węglowodany.

Na zakończenie

Dzwonienie w uszach może być nawet uciążliwe dla osób cierpiących na chroniczne szumy uszne lub ubytek słuchu spowodowany długotrwałym przebywaniem w głośnych źródłach dźwięku. Domowe sposoby i naturalne rozwiązania przedstawione w tym artykule mogą pomóc złagodzić lub rozwiązać te problemy w zaciszu twojego własnego domu. Jeśli jednak Twoje objawy się nasilą, zaleca się natychmiastową konsultację z laryngologiem lub protetykiem słuchu.

Nie wahaj się skontaktować z nami, aby dowiedzieć się więcej o ubytku słuchu i różnych rozwiązaniach problemów ze słuchem.