Oznaki, których nie należy ignorować u przyjaciół i członków rodziny

Szumy uszne mogą być niezwykle frustrujące, wyczerpujące i wywołujące niepokój, często nasilają stres, który z kolei pogarsza objawy szumów usznych.

Jeśli ukochana osoba łatwo się denerwuje lub regularnie unika sytuacji społecznych, może to być spowodowane szumami usznymi. Ciągłe odczuwanie dzwonienia, brzęczenia lub syczenia w uszach lub w głowie jest bardzo zniechęcające dla osoby cierpiącej. Rezultatem tego jest ciągłe uczucie rozdrażnienia i irytacji z powodu braku odpoczynku spowodowanego tymi zakłóceniami akustycznymi, które bez leczenia będą się z czasem pogarszać.
elderly couple with grandson
W najcięższych przypadkach, które na szczęście zdarzają się rzadko, dzwonienie w uszach może stać się uciążliwe, zmuszając cierpiących do rozpaczliwego poszukiwania lekarstwa na swoją formę szumów usznych. Osoby niezaznajomione z tym zaburzeniem mogą nie potraktować poważnie prośby o pomoc ze strony przyjaciela lub członka rodziny, ze względu na bardzo subiektywną naturę szumów usznych. Dlatego uważamy, że ważne jest, by edukować jak najwięcej osób na temat szumów usznych, by zrozumieć problemy osób cierpiących, a przede wszystkim, by pomóc im znaleźć lekarstwo.

Jak mogę pomóc?

Oto kilka praktycznych wskazówek, jak pomóc bliskiej osobie cierpiącej na dzwonienie w uszach znaleźć lekarstwo na szumy uszne:
  • Upewnij się, że jesteś w stanie w pełni zrozumieć jego stan ducha; twój bliski musi móc na ciebie liczyć, kiedy szumy uszne staną się bardziej odczuwalne i niewygodne.
  • Kiedy wychodzicie razem lub planujecie spotkanie, zapytaj, czy preferuje jakieś konkretne miejsce. Osoby cierpiące na szumy uszne mogą preferować miejsca o dobrej jakości dźwięku.  
  • Jeśli twój bliski zaczyna okazywać strach lub niepokój spowodowany szumami usznymi, bądź cierpliwy i wysłuchaj jego obaw.
  • Zwróć uwagę na okoliczności, w których szumy uszne się nasilają, by uniknąć takich zaostrzających się sytuacji.
  • Jeśli osobą cierpiącą na szumy uszne jest Twój współmałżonek lub partner, dzwonienie w uszach może negatywnie wpłynąć na Wasz związek. Dlatego radzimy wam, byście oboje podeszli do tej sytuacji w sposób całkowicie szczery, nie ukrywając swoich uczuć.
  • Zachęć swoją ukochaną osobę do wizyty u laryngologa lub audiologa. Zrozumienie podstawowej przyczyny dzwonienia w uszach jest pierwszym krokiem do skutecznego radzenia sobie z nim i znalezienia lekarstwa na szumy uszne.

Najważniejszym czynnikiem jest jednak zachowanie optymizmu, ponieważ szumy uszne można bardzo skutecznie kontrolować. Jeśli Twój przyjaciel lub członek rodziny cierpi na szumy uszne, lub jeśli próbujesz zrozumieć to zaburzenie, by mu pomóc, zachęć bliską Ci osobę do szukania pomocy u protetyka słuchu.

Czy szumom usznym można zaradzić poprzez zmianę nawyków osoby cierpiącej?

Prowadzenie zdrowszego trybu życia z pewnością może złagodzić objawy szumów usznych, ale nie jest możliwe wyleczenie ich na stałe.

W większości przypadków szumy uszne są spowodowane nieodwracalnym uszkodzeniem ucha wewnętrznego. Wprowadzenie zmian w swoim stylu życia może odwrócić uwagę Twoich bliskich od irytującego dzwonienia w uszach, a nawet wyeliminować czynniki, które mogą pogorszyć nasilenie szumów usznych.
couple sittiong on the floor at the kitchen
Przestrzeganie zdrowej diety
Skuteczność konkretnych produktów spożywczych w zwalczaniu lub redukowaniu dzwonienia w uszach nie jest naukowo potwierdzona, jednak stosowanie zdrowej diety jest niewątpliwie korzystne dla ogólnego stanu zdrowia osób dotkniętych tym problemem. Na przykład, jeśli szumy uszne Twojego bliskiego są związane z takim schorzeniem jak nadciśnienie, specjalna dieta zwalczająca nadciśnienie z pewnością może być uznana za lekarstwo na szumy uszne. Korelacja pomiędzy zdrowym układem sercowo-naczyniowym a nienaruszoną zdolnością słyszenia jest dobrze udokumentowana.
Nie pal
Większość palaczy nie zdaje sobie sprawy z ogromnej ilości substancji chemicznych zawartych w dymie papierosowym, które następnie są wprowadzane do organizmu niemal nieświadomie. Niektóre z tych substancji chemicznych mają również negatywny wpływ na słuch.

Najbardziej znaną szkodliwą substancją zawartą w dymie papierosowym jest niewątpliwie nikotyna, której działanie zwężające naczynia krwionośne jest obecnie formalnie udokumentowane. Dlatego nikotyna ma również negatywny wpływ na przepływ krwi w uchu wewnętrznym, którego zmniejszenie upośledza prawidłowe dotlenienie całego wewnętrznego układu słuchowego, a także zdolność komórek rzęsatych do wysyłania impulsów do mózgu, powodując szumy uszne i inne zaburzenia akustyczne.
Zmniejszanie stresu
Osoby cierpiące na szumy uszne donoszą o zwiększeniu intensywności dzwonienia w uszach w połączeniu z epizodami silnego stresu. Choć ta zależność nie została jeszcze naukowo udowodniona, osoba z ubytkiem słuchu i szumami usznymi może zauważyć, że jej objawy pogarszają się z powodu stresu wynikającego z problemów ze słuchem. Z kolei szumy uszne wynikające z choroby, takiej jak na przykład nadciśnienie, mogą się nasilić w wyniku stresu spowodowanego odkryciem nadciśnienia. 

Aby pomóc swoim bliskim prowadzić beztroskie życie, przypominaj im o ćwiczeniach, medytacji lub hobby, które jak wiadomo mają właściwości relaksujące.

Podsumowując, każda pomoc w zredukowaniu stresu Twojej bliskiej osoby może być skutecznym lekarstwem na szumy uszne lub przynajmniej korzystnie wpłynąć na jej ogólny stan zdrowia.
Wspieranie podtrzymywania relacji interpersonalnych
Innym źródłem stresu, które zasługuje na uwagę, jest izolacja społeczna spowodowana ubytkiem słuchu. Frustracja wynikająca z niemożności komunikowania się z innymi, w połączeniu z emocjonalnymi aspektami decyzji o odizolowaniu się od życia społecznego, to dwa główne czynniki stresogenne. Wychodzenie z ukochaną osobą z szumami usznymi, przebywanie z nią wśród ludzi i zachęcanie do socjalizacji może być bardzo relaksujące. Ponadto przebywanie w miejscach o żywym otoczeniu dźwiękowym może pomóc w zmniejszeniu percepcji szumów usznych.
Zajęcia rekreacyjne i hobby
Daj osobie cierpiącej na szumy uszne możliwość skoncentrowania się na czymś innym niż na dzwonieniu w uszach. Zaangażowanie w konkretną aktywność pozwala im odwrócić uwagę od szumów usznych, a nawet nauczyć się je ignorować.

Innym sposobem na odwrócenie uwagi bliskiej osoby od szumów usznych jest zachęcanie jej do angażowania się w działania angażujące słuch lub zabieranie jej do miejsc, w których słychać żywe dźwięki (nie za głośno). Wypełnienie codziennej rutyny twojego bliskiego z dzwonieniem w uszach przyjemnymi zajęciami i/lub dźwiękami może zapobiec nieprzyjemnym doświadczeniom, jakie wielu ludzi ma, kiedy znajdują się w kompletnej ciszy. W rzeczywistości przebywanie w zbyt cichym i milczącym otoczeniu sprzyja naturalnej koncentracji na tym irytującym, niechcianym dźwięku w głowie, powodując dodatkowy stres.
Czy ktoś z Twoich bliskich cierpi na szumy uszne? Opowiedz nam o swoich doświadczeniach w komentarzach!​