Co to jest woskowina uszna?

Mówiąc najprościej, woskowina uszna (cerumen) to pomarańczowa lub żółta substancja znajdująca się w przewodzie słuchowym. Mówiąc bardziej naukowo, jest ona wynikiem działania wydzieliny gruczołów łojowych i ceruminowych zmieszanej ze złuszczonym nabłonkiem. Ta nieestetyczna substancja spełnia ważne funkcje, m.in. tworzy film ochronny, ma właściwości antybakteryjne i zapewnia nawilżenie przewodu słuchowego. W istocie woskowina jest środkiem, którego ucho używa do samooczyszczania się, zatrzymując brud i inne zanieczyszczenia. 

Co to jest strzykanie uszu?

Strzykanie uszu nie jest nową metodą usuwania cerumenu; wręcz przeciwnie, jest to metoda usuwania woskowiny usznej, która jakiś czas temu straciła na popularności. Ta staromodna technika była wykonywana za pomocą metalowej strzykawki, która pompowała wodę do przewodu słuchowego. Możesz zapytać, po co pompować wodę do ucha? Ponieważ ideą strzykawki było użycie strumienia wody do usunięcia uwięzionej woskowiny. Dziś te ciężkie, metalowe strzykawki nie są już używane; zamiast nich audiolodzy używają strzykawek plastikowych. 
Nawet wtedy, gdy ta technika była znacznie bardziej popularna, nie była to pierwsza rzecz, której ludzie próbowali, gdy woskowina blokowała przewód słuchowy. Były one raczej zarezerwowane dla przypadków, kiedy krople do uszu nie były w stanie usunąć nagromadzonej woskowiny. 

Stopniowo ta przestarzała metoda została zastąpiona przez irygację uszu, w której do usunięcia woskowiny wykorzystuje się urządzenie do irygacji uszu. 

Jak wykonuje się zabieg strzykawki do uszu?

Choć w przeszłości strzykawkę do uszu wykonywała pielęgniarka lub lekarz, dziś nie jest to już regułą. Ludzie mogą z łatwością samodzielnie stosować tę metodę czyszczenia uszu. Wystarczy, że kupisz zestaw do strzykawki do uszu. Zestawy te są wyjątkowe, ponieważ zawierają plastikową strzykawkę typu "flara" lub typu "bulb", zaprojektowaną tak, by tryskać wodą pod różnymi kątami. 
Powodem, dla którego ważne jest, aby strumień wody był skierowany pod kątem, jest uniknięcie uszkodzenia błony bębenkowej. Celem tej metody jest wpompowanie wody do przewodu słuchowego, za woskowinę i wypłukanie woskowiny z ucha. Strzyżenie uszu nie trwa zbyt długo, średnio od 15 do 30 minut. Trzy czynniki, które mogą wydłużyć czas potrzebny do prawidłowego oczyszczenia ucha tą metodą, to: 
  • duża ilość woskowiny usznej
  • woskowina, która znajduje się głęboko w kanale słuchowym
  • oba uszy muszą być czyszczone
Wiele osób o tym nie wie, ale zanim zacznie się strzykać, warto przygotować ucho do czyszczenia. Jak więc przygotować uszy? Zmiękczając woskowinę kroplami do uszu lub oliwą z oliwek przez kilka dni wcześniej.  

Kiedy już będziesz gotowy do rozpoczęcia czyszczenia, usiądź spokojnie i przechyl głowę w taki sposób, by ucho dotknięte chorobą było skierowane ku górze. Pozwoli to wodzie spłynąć w dół, gdy będziesz spryskiwać przewód słuchowy. Kiedy woda będzie się wydostawać z powrotem na zewnątrz, trzymaj pod uchem metalowy pojemnik, aby wyłapać woskowinę, która została wypłukana. 

Jakie są korzyści ze strzykania uszu?

Jeśli zrobisz to dobrze, jest całkiem możliwe, że będziesz zadowolony z rezultatów, ponieważ metoda ta jest skuteczna w usuwaniu woskowiny - o ile ucho nie jest całkowicie zatkane. Zakup zestawu jest też stosunkowo łatwy i niedrogi. Kolejną zaletą jest to, że możesz samodzielnie wykonać strzykawką zabieg w uchu, oszczędzając czas i pieniądze na szukanie lekarza, który by go przeprowadził. 

Jakie jest ryzyko związane z tą metodą usuwania woskowiny usznej?

Chociaż metoda jest dość prosta, musisz pamiętać o kilku rzeczach. Po pierwsze, jeśli masz perforowaną błonę bębenkową, rozszczep podniebienia, jakiś przedmiot wewnątrz przewodu słuchowego lub ubytek w wyrostku sutkowatym, nie powinieneś czyścić ucha strzykawką. Ponadto, jeśli w ciągu ostatnich sześciu tygodni miałeś infekcję ucha środkowego lub zewnętrznego, nie powinieneś czyścić ucha tą metodą.
Nawet jeśli nie masz obecnie perforacji błony bębenkowej, ale twoja błona bębenkowa jest słaba, powinieneś poszukać innej metody zamiast tej. Podobnie, jeśli miałeś perforację w ciągu ostatnich 12 miesięcy, a twoja błona bębenkowa niedawno się zagoiła, również nie powinieneś jej stosować. Wreszcie strzykawka nie jest odpowiednią metodą usuwania woskowiny z uszu dla osób, które przeszły operację ucha w ciągu ostatnich 18 miesięcy. 
Jeśli używasz kropli do uszu w celu zmiękczenia woskowiny, pamiętaj, że często powodują one jej rozszerzenie i pogorszenie niektórych objawów. Bardzo rzadko krople te mogą nawet wywołać podrażnienie lub infekcję wewnątrz ucha.

Jakie są najczęstsze efekty uboczne strzykania uszu?

Jak w przypadku każdej innej metody, możliwe są efekty uboczne i komplikacje. Jedną z takich komplikacji jest sytuacja, w której woskowina zostaje wepchnięta głębiej do przewodu słuchowego i ulega zatorom. Innym problemem, który może się pojawić, jest uszkodzenie błony bębenkowej lub przewodu słuchowego lub uraz spowodowany strumieniem wody. Niektóre osoby po strzykawce doświadczają czasowej lub trwałej utraty słuchu lub szumów usznych (dzwonienia w uchu). Omdlenia i zawroty głowy są bardzo rzadkie; zdarzają się zazwyczaj, gdy woda jest zbyt gorąca lub zbyt zimna (tzn. nie ma temperatury ciała) i nie trwają długo. 
Otitis externa (zapalenie ucha zewnętrznego) to kolejne możliwe powikłanie, które zwykle dotyka osoby z infekcjami ucha w wywiadzie. Zapalenie wyrostka sutkowatego (zakażenie wypełnionej powietrzem kości wokół ucha) to kolejny rzadki efekt uboczny. 

Jak bezpiecznie używać strzykawek do uszu?

Oto nasze najlepsze wskazówki, jak bezpiecznie wykonać tę metodę usuwania woskowiny i zminimalizować potencjalne komplikacje:
  • Zbadaj swoje uszy
  • Używaj sterylnej wody lub soli fizjologicznej zamiast wody z kranu, aby zmniejszyć ryzyko potencjalnych infekcji

Jaki jest wynik końcowy? 

Strzykawka do uszu to zdecydowanie nie jedyny sposób na usunięcie nadmiaru woskowiny z przewodu słuchowego. Chociaż ta metoda jest skuteczna, zawiera listę możliwych skutków ubocznych i potencjalnych powikłań. Dlatego najlepiej zbadać ucho audiologa i uzyskać profesjonalną ocenę problemu.
Informacje zawarte w tym artykule służą wyłącznie celom edukacyjnym i informacyjnym. Nie powinieneś używać tych informacji jako substytutu ani zastępstwa profesjonalnej porady medycznej. Jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące swojego zdrowia, zawsze powinieneś skonsultować się z lekarzem lub innym specjalistą.