Zanim kupisz nowe zatyczki do uszu, musisz pamiętać o kilku kwestiach.

Zatyczki do uszu będą przydatne dla osób, które mają trudności z koncentracją w domu lub w biurze, przebywają w otoczeniu ciężkich maszyn i pojazdów, podróżują samolotem lub nocują w nieznanych hotelach, bądź po prostu chcą się wyspać mimo głośnego hałasu.

Na rynku istnieje wiele różnych rodzajów i typów zatyczek do uszu – na chrapanie, dla dzieci, z redukcją szumów i inne – dlatego przy wyborze zatyczek należy rozważyć wiele różnych czynników. Informacje te mogą być bardzo obszerne.

Na szczęście zatyczki do uszu są powszechnie dostępne, łatwe w użyciu i stanowią świetne rozwiązanie w wielu sytuacjach. Udowodniono, że wspomagają one zdrowie uszu w perspektywie krótko- i długoterminowej, a także poprawiają koncentrację i ułatwiają relaks oraz podnoszą ogólną jakość życia.
Poniżej zamieszczamy zestaw najczęściej zadawanych pytań dotyczących zatyczek do uszu.
  • Jakie są rodzaje zatyczek do uszu?
  • Ile kosztują zatyczki do uszu?
  • W jakich miejscach warto korzystać z zatyczek do uszu?
  • Jak mocno zatyczki tłumią hałas?
  • Ile decybeli mogą wytłumić zatyczki z pianki?
  • Czy zatyczki do uszu mogą uszkodzić uszy?
  • Jak należy wkładać zatyczki do uszu?
  • Ile razy można używać zatyczek do uszu?
  • Gdzie mogę kupić zatyczki do uszu?

Jakie są rodzaje zatyczek do uszu?

Dostępne są różne rodzaje zatyczek do uszu, w zależności od ich przeznaczenia i materiału, z którego są wykonane. Najbardziej powszechne są zatyczki do uszu służące do tłumienia hałasu. Dostępne są także specjalistyczne zatyczki do uszu, które zapobiegają przedostawaniu się wody do ucha, regulują ciśnienie i filtrują różne częstotliwości dźwięku. Istnieją również zatyczki do uszu na szumy uszne.
Popularne materiały to pianka, wosk i silikon. Zatyczki do uszu tłumiące hałas mogą być również wykonane z bawełny, masy plastycznej, ceramiki i winylu. Niektóre zawierają komory powietrzne i membrany, bądź są wyposażone w sznurki, które ułatwiają ich wyjęcie lub utrzymanie pary w komplecie.
Oto najczęściej spotykane materiały, z których produkuje się zatyczki do uszu: 
Wosk
Naturalny i plastyczny. Łatwo dopasowuje się do ucha i jest odporny na wodę.
Silikon
Lekki materiał wielokrotnego użytku. Większość indywidualnie dopasowywanych zatyczek do uszu jest wykonana z silikonu.
Pianka
Zatyczki do uszu wykonane z tego miękkiego materiału są zazwyczaj najtańsze. Są one również przeznaczone do jednorazowego użytku, ponieważ łatwo rozmnażają się na nich bakterie.
Zatyczki należy także dobierać pod względem ich dopasowania do ucha. Czy są wygodne w noszeniu? Jeśli zatyczki są za małe, to wypadną. Jeśli są zbyt duże, będą podrażniać uszy. Ponadto im lepiej są dopasowane, tym skuteczniej tłumią hałas. 

Niektóre zatyczki mają również kształt dzwonu lub są zwężone, podczas gdy inne całkowicie uszczelniają wejście do ucha. Każde z nich rozszerzają się na swój sposób, w różny sposób wytwarzając ciśnienie w uchu. Każde z nich mają również inny ciężar, a więc dobór ich może wymagać eksperymentowania.

Ostatnia uwaga: większość zatyczek do uszu ma jaskrawy kolor dlatego, aby inni mogli zauważyć, że je nosisz (zamiast zastanawiać się, dlaczego ich ignorujesz).

Ile kosztują zatyczki do uszu?

Dostępny jest szeroki wachlarz cen, w zależności od materiału i producenta.

W jakich miejscach warto korzystać z zatyczek do uszu?

Zatyczki do uszu mogą pomóc w wielu sytuacjach, w tym na koncertach i w klubach, w domach, w których panuje hałas, podczas nauki w szkole, podczas pracy w pobliżu ciężkich maszyn, podczas podróży na motocyklach i w samolotach, podczas strzelania z broni, podczas snu, a nawet w wodzie.
Sen
Brak snu jest szkodliwy dla zdrowia. Wyczerpanie wpływa na stan fizyczny i psychiczny, produktywność i kreatywność, regenerację, a także na układ odpornościowy. Sen może zostać zakłócony przez hałas uliczny, głosy bliskich, współlokatorów i nie tylko. Zatyczki do uszu przeznaczone do spania tłumią te dźwięki, przepuszczając jednocześnie dźwięki budzika. Są one również zaprojektowane z myślą o zapewnieniu komfortu przy dłuższym noszeniu.
Koncentracja
Hałas, zarówno w domu, w szkole, jak i w biurze może wpływać na koncentrację, zmniejszać wydajność i powodować stres. Zatyczki do uszu przeznaczone do tych środowisk tłumią dźwięk, aby był on mniej uciążliwy, nie utrudniając przy tym rozmów
Woda
Chemikalia i bakterie znajdujące się w basenie, fale oceanu czy zimny wiatr mogą wpływać na przewód słuchowy i uszkadzać go, co może skutkować obrzękiem, swędzeniem i powstaniem schorzeń, takich jak „ucho pływaka” czy „ucho surfera”. Wiele zatyczek do uszu do pływania jest zaprojektowanych przede wszystkim po to, by chronić ucho przed wodą i wiatrem.
Muzyka
Zatyczki do uszu przeznaczone do słuchania muzyki są z reguły bardziej zaawansowane technologicznie. Osoby chodzące na koncerty, jak i sami muzycy stoją przed podobnym wyzwaniem: jak chronić swoje uszy, nie tracąc przy tym jakości dźwięku oraz jego subtelności, takich jak barwa, czy tony wysokie i niskie? Zatyczki do uszu do słuchania muzyki zwykle są wyposażone w membrany, które filtrują (osłabiają) dźwięki o różnych częstotliwościach (lub tonach), zamiast całkowicie je blokować.
Podróże
Motocykle, głośne skutery wodne i samoloty mogą wytwarzać szkodliwe poziomy dźwięku. Motocyklowe zatyczki do uszu są często zaprojektowane do noszenia pod kaskami, a także do współpracy z interkomami. Zatyczki do uszu w samolotach często chronią uszy przed wahaniami ciśnienia w kabinie.
Maszyny
W gospodarstwach rolnych, na placach budowy i w fabrykach pracują ciężkie maszyny, które mogą być bardzo szkodliwe dla słuchu– dlatego zatyczki do uszu bywają w takich sytuacjach niezbędne. Sprzęt ogrodniczy i narzędzia do prac domowych również mogą być kłopotliwe, zwłaszcza jeśli wytwarzają one nadmierny poziom hałasu, który może również wpływać na pogorszenie słuchu. Zatyczki do uszu służące do użytku przy pracy są zwykle wentylowane i przeznaczone do noszenia przez cały dzień. 

Jak mocno zatyczki tłumią hałas?

NFF oznacza współczynnik redukcji hałasu. Jest on standaryzowany i mierzony w decybelach (dB). 

Intensywność dźwięku poniżej 80 decybeli jest ogólnie uważana za bezpieczną. Cichy szum to około 20 dB. Rozmowa na ulicy może mieć natężenie 40 dB, a hałas w głośnej restauracji może osiągać nawet 90 dB. Umiarkowane chrapanie może wynosić 50-60 dB, ale i tu natężenie może wzrosnąć nawet do 90 dB. Natężenie hałasu na koncertach, w pobliżu pracy ciężkich maszyn czy broni palnej dość często przekracza 100 dB.

Większość zatyczek tłumi poziom hałasu o 10 do 30 dB. Popularne poziomy ochrony zapewnianej przez zatyczki do uszu to 15, 20 i 25 dB.

Należy jednak pamiętać, że różne zatyczki tłumią hałas na różne sposoby. Niektóre są przeznaczone do zmniejszenia stałego hałasu tła, niektóre maskują wszystkie hałasy, niektóre filtrują dźwięk, a jeszcze inne są przeznaczone do ochrony przed ostrymi wybuchami hałasu.

Ile decybeli mogą wytłumić zatyczki z pianki?

Zatyczki piankowe zwykle tłumią dźwięki o 20-30 dB. 

Czy zatyczki do uszu mogą uszkodzić uszy?

Używanie zatyczek do uszu nie wiąże się z wieloma komplikacjami. (W końcu służą one do ochrony uszu). Jeśli nie zdarzyło ci się używać wcześniej zatyczek, możesz początkowo odczuwać podrażnienie w uszach. A jeśli używasz zatyczek do spania, możesz obudzić się z bolącymi uszami – zwłaszcza, jeśli śpisz głównie na boku.

Zatyczki do uszu mogą również powodować szumy uszne i infekcje uszu. Jeśli są noszone regularnie, mogą wpychać woskowinę uszną głębiej do przewodu słuchowego, gdzie dochodzi do jej nagromadzenia. Może to prowadzić do tymczasowej utraty słuchu i szumów usznych (tinnitus auris). 

Nagromadzenie woskowiny usznej, a także bakterie rozwijające się na zatyczce do uszu, mogą również spowodować zapalenie ucha. Pamiętaj, aby utrzymywać swoje zatyczki do uszu w czystości i nie używać zatyczek jednorazowych więcej niż raz.

Jeśli zaczniesz odczuwać ból w uszach lub utratę słuchu, niezwłocznie skontaktuj się z lekarzem.

Jak należy wkładać zatyczki do uszu?

Chociaż proces ten jest prosty, istnieje kilka technik, które mogą poprawić zarówno twój komfort, jak i skuteczność zatyczek do uszu.

Po pierwsze, upewnij się, że masz czyste ręce. Następnie zroluj zatyczki między palcami, aby je ścisnąć – tworząc „węża” lub stożek. Gdy są już na tyle cienkie, że mieszczą się w uchu, pociągnij za płatek swojej małżowiny usznej. Włóż zatyczki na tyle głęboko, aby tłumiły dźwięk. Nie wciskaj ich zbyt głęboko. Powinny one wygodnie leżeć w uchu.

Po włożeniu zatyczek, drugą ręką pociągnij za szczyt swojej małżowiny usznej. W ten sposób wyprostujesz swój kanał słuchowy. Palcem przytrzymaj zatyczkę w miejscu, aż się rozszerzy.

Gdy Twój własny głos będzie brzmiał jak stłumiony, oznacza to, że zatyczka jest poprawnie włożona.

Ile razy można używać zatyczek do uszu?

Szczegółowe informacje znajdują się na opakowaniu. Podstawowym czynnikiem jest zastosowany materiał. Na przykład – silikonowe zatyczki do uszu są zazwyczaj najtrwalsze i najłatwiejsze do czyszczenia. Niektóre przyjazne dla środowiska zatyczki do uszu mogą być używane nawet 100 lub więcej razy.
Natomiast większość piankowych zatyczek do uszu jest przeznaczona do jednorazowego użytku. Bakterie dość łatwo się na nich gromadzą.

Jeśli na opakowaniu wskazano, że zatyczki do uszu mogą być ponownie użyte, upewnij się, że są czyste. Po każdym użyciu opłucz je zimną wodą i delikatnie nanieś odrobinę mydła.

Gdzie mogę kupić zatyczki do uszu?

Jeśli zastanawiasz się gdzie kupić zatyczki do uszu, bogata oferta marki AudioNova pozwoli ci dobrać produkt do każdej sytuacji – od surfingu, przez prace na podwórku, po strzelanie sportowe i koncerty.