Bez odpowiedniej ochrony w tych zawodach słuch nie ma szans.

Ich miejsca pracy należą do najgłośniejszych na świecie. Dlatego w tych grupach zawodowych odpowiednio wysokie jest ryzyko trwałego ubytku słuchu. Obowiązuje przy tym zasada: Im głośniejszy hałas, tym krótsza może być ekspozycja. Osoby, które w pracy są narażone na ciągły poziom hałasu wynoszący 85 dB lub więcej, muszą stosować
 ochronę słuchu. Próg bólu wynosi około 125 dB.

Barmani

W barach i klubach na całym świecie barmani i inni pracownicy są codziennie przez wiele godzin narażeni na hałas na poziomie 110 dB. Jednak stosowanie ochrony słuchu w tej branży zazwyczaj nie jest możliwe.
 
Barmani
Lotnisko

Pracownicy obsługi samolotów na płycie lotniska

W odległości zaledwie kilku metrów znajdują się piekielnie głośne silniki samolotów. Bez wyjątkowo skutecznej ochrony słuch zostałby tutaj nieodwracalnie uszkodzony w ciągu kilku minut.
Orkiestra

Muzycy orkiestrowi

Muzycy powinni bardzo dbać o swój słuch.
W przypadku instrumentalistów grających w dużych orkiestrach jest jednak odwrotnie: badania pokazują, że profesjonalni muzycy czterokrotnie częściej niż ogół populacji doznają uszkodzeń słuchu.
 

Dentyści

Kto by pomyślał: także dentyści i asystenci stomatologiczni podczas pracy ryzykują uszkodzenie słuchu. Powodem jest hałas działających wierteł i innych urządzeń, który może sięgać 90 dB.
Dentysta
Budowa

Pracownicy budowy dróg

Hałas w miejscach budowy dróg jest ogromny. Młoty pneumatyczne i inny ciężki sprzęt z łatwością osiągają wartości do 120 dB – nie ma mowy o pracy bez ochrony słuchu.