Biały szum jest jedną z metod wykorzystywanych od dawna do uspokajania płaczących i marudnych dzieci. Z powodzeniem jest też stosowany do łagodzenia przykrych objawów szumu w uszach, po łacinie nazywanego „tinnitus”. Jednak czym tak naprawdę jest biały szum i w jaki sposób pomaga się odprężyć?

Co to jest biały szum?

Określenie „biały szum” odnosi się do dźwięków, które mają za zadanie maskować inne, naturalnie występujące w otoczeniu dźwięki. Jest podobny do dźwięku wentylatora działającego w tle, klimatyzatora czy radia na niewykorzystywanej częstotliwości. Jednakowa moc w całym zakresie sprawia, że szum jest monotonny, przez co mózg ignoruje wysokie tony lub inne nieprzyjemne dźwięki.
Aby zrozumieć, czym jest biały szum, musimy przyjrzeć się z bliska budowie fal dźwiękowych. Jeśli rozbierzemy falę dźwiękową na czynniki pierwsze, będziemy mieli do czynienia z dwoma elementami:
  • Częstotliwość, czyli szybkość drgań na sekundę.
  • Amplituda, która wskazuje wielkość fal.
Nazwy rodzajów szumów są oparte na luźnej analogii do kolorów światła. Biały szum obejmuje wszystkie słyszalne częstotliwości, natomiast białe światło zawiera wszystkie częstotliwości widzialnego zakresu.

Osoby mieszkające w mieście doskonale wiedzą, jak bardzo irytujące mogą być odgłosy ruchu samochodowego, zwłaszcza gdy próbuje się zasnąć w nocy. Biały szum może pomóc w zniwelowaniu niechcianych dźwięków w otoczeniu i pomóc w zaśnięciu.

Jeśli zastanawiasz się, czy korzyści tego zjawiska zostały w jakikolwiek sposób potwierdzone – odpowiedź jest twierdząca. Według jednego z badań biały szum może być szczególnie pomocny przy usypianiu noworodków. Na rynku dostępnych jest wiele urządzeń emitujących dźwięki, które pomagają małym dzieciom w zaśnięciu.
  • Zmniejsza stres,
  • poprawia koncentrację
  • zapewnia większą prywatność,
  • ma kojące działanie w przypadku bólu głowy i migreny,
  • pomaga w maskowaniu szumu w uszach.

Biały, różowy, brązowy i fioletowy szum

Być może zdziwi Cię fakt, że biały szum, w zależności od intensywności i zakresu częstotliwości, można podzielić na kilka innych kolorów. Oto niektóre przykłady
Różowy
Różowy szum jest taki sam, jak biały szum, przy czym wyższe częstotliwości są ograniczone. Jest głośniejszy na końcu spektrum o niskiej częstotliwości i cichszy tam, gdzie częstotliwość jest najwyższa. Słuchanie różowego szumu podczas snu może pomóc w lepszym zapamiętaniu kolejnego dnia.
Brązowy
Brązowy szum jest silniejszy i głębszy przy niższych częstotliwościach i nie zawiera dźwięków o wysokiej częstotliwości, spotykanych w różowym i białym szumie. Może pomóc w relaksie, poprawić koncentrację i jakość snu.
Niebieski
Niebieski szum często jest uznawany za biały szum o wysokiej częstotliwości. Jest to kolor szumu o gęstości widmowej proporcjonalnej do jego częstotliwości. Niebieski szum przybiera na głośności wraz ze wzrostem częstotliwości, jednak dzieje się to wolniej niż w przypadku fioletowego szumu.
Fioletowy
Fioletowy szum to dźwięk, który przybiera na głośności w wyższych zakresach częstotliwości. Znany jest też jako szum purpurowy. Ten rodzaj szumu jest szczególnie pomocny przy blokowaniu niektórych dźwięków o wyższej częstotliwości powiązanych z szumem w uszach.

Czy mogę zrelaksować się przy białym szumie?

Cisza w mieście to utopijna wizja. Niektóre dźwięki są jednak szczególnie irytujące. Niezależnie od tego, czy chodzi o hałas dochodzący z budowy, czy muzykę w mieszkaniu sąsiada, odczucia mogą być równie przykre. Twój słuch musi przetwarzać tak wiele bodźców, że trudno jest zachować spokój.

Urządzenia emitujące biały szum

A jeśli nie możesz zasnąć lub masz problemy z koncentracją na pracy czy nauce? Zakup urządzenia emitującego biały szum przez Internet może być najlepszym rozwiązaniem Twojego problemu. Urządzenia emitujące biały szum generują kojące dźwięki i powinny poprawić jakość snu. Oprócz lepszej jakości snu mogą pomóc w zmniejszeniu stresu, poprawie koncentracji, zwiększeniu prywatności, łagodzeniu bólu głowy i migreny oraz mogą maskować szum w uszach. Ze względu na kojące właściwości biały szum jest również wykorzystywany w hipnozie.

Jak to działa?

Jest kilka teorii, które wyjaśniają skuteczność białego szumu. Jedna z nich jest taka, że im głośniejsze jest otoczenie, tym wrażliwość uszu się zmniejsza. Przykładowo kapiący kran zwykle nie przeszkadza nam w ciągu dnia. Jednak w nocy, gdy robi się ciszej, dźwięk kapiącej wody staje się irytujący. Biały szum podwyższa poziom hałasu, a kapiący kran i inne dźwięki przestają być słyszalne.

Aplikacje emitujące biały szum

Inna teoria jest taka, że mózg nieustannie poszukuje bodźców (akustycznych). Monotonny szum „zajmuje” mózg, nie przeciążając go. Jest zbyt monotonny, aby stanowić obciążenie. Wiele osób twierdzi, że bezpłatne wersje aplikacji emitujących biały szum dają pozytywne efekty: jednym z przykładów może być aplikacja White Noise Lite, która emituje biały lub różowy szum (dostępna na urządzenia z systemem Android i urządzenia Apple).
Ta i podobne aplikacje doskonale maskują różnorodne hałasy w tle, tworząc przyjemną atmosferę. Większość aplikacji emituje większość rodzajów szumów (brązowy, biały, różowy ,itd.), dźwięki mechaniczne, takie jak dźwięk wentylatora czy klimatyzatora, odgłos lekkiego lub ulewnego deszczu, dźwięk płynącej wody, dźwięki na plaży i odgłos fal oceanu. Pamiętaj, aby pobrać najnowszą wersję i korzystać z pełni możliwości aplikacji. Włącz aplikację nocą i zostaw grającą w tle podczas zasypiania.

Biały szum dla niemowląt

Generatory białego szumu są bardzo popularne wśród rodziców niemowląt. Popularność zawdzięczają temu, że monotonny dźwięk przypomina niemowlętom okres płodowy, tym samym działając uspokajająco. Niemowlęta już w szóstym miesiącu ciąży odbierają różnorodne subtelne dźwięki, takie jak przytłumione tonacje, bicie serca czy nawet monotonny dźwięk w łonie matki.

Jeśli chcesz uspokoić dziecko za pomocą szumu, pamiętaj, aby jego źródło nie było zbyt głośne. Suszarka czy odkurzacz może emitować dźwięk sięgający 80 decybeli (dB). To o wiele za głośno. Pamiętaj, aby źródło dźwięku znajdowało się w odpowiedniej odległości od dziecka.