W większości przypadków szumy uszne o charakterze pulsującym są odczuwane jednostronnie, ale czasami dotyczą obu uszu. Pulsujące szumy uszne same w sobie nie są powodem do niepokoju, ale mogą być oznaką bardziej złożonej choroby leżącej u ich podłoża. Dlatego w przypadku wystąpienia jakichkolwiek podejrzanych objawów, najlepiej skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu. Oto kilka najważniejszych informacji na temat pulsujących szumów usznych.

W tym artykule:

Objawy szumu w uszach

Chociaż dźwięki towarzyszące obu formom szumów usznych mogą się różnić w zależności od osoby, głównym objawem pulsującego szumu jest rytmiczny szum w jednym lub obu uszach. Inne dźwięki można opisać jako:
 • Brzęczenie
 • Skrzypienie
 • Gwizdanie
 • Dzwonienie
Nie są to jednak jedyne dźwięki związane z szumami usznymi. Wracając do pulsującej formy szumów usznych, możesz również odczuwać rytmiczne pulsowanie zsynchronizowane z biciem Twojego serca (konsekwencja krążenia krwi w Twoim organizmie).

Przyczyny szumu w uszach

Podczas gdy klasyczny szum w uszach zazwyczaj nie ma konkretnej przyczyny, możliwe jest, że za pulsującym szumem usznym kryje się jakaś choroba, która jednak nie zawsze jest łatwa do zidentyfikowania.
Wiele przypadków wynika ze zmiany przepływu krwi w naczyniach w uszach i w ich pobliżu (w okolicach głowy i szyi) lub z odmiennego odczuwania tych bodźców.
pulsowanie w uchu
Zmiany te mogą wystąpić z wielu różnych powodów, w tym:
 
 • Zwiększenie przepływu krwi w organizmie

  Zdarza się to np. w czasie ciąży, podczas treningu, w wyniku przyjmowania niektórych leków lub jako objaw anemii (ciężkiego niedoboru żelaza).

 • Naczynia krwionośne o nieregularnych ścianach wewnętrznych

  Naczynia krwionośne o nieregularnych ścianach mogą przyspieszać przepływ krwi i czynić go bardziej odczuwalnym, niż gdyby przepływ krwi był regularny.

 • Niedrożność tętnic

  Miażdżyca jest stanem, w którym dochodzi do odkładania się złogów tłuszczowych, które zatykają tętnice i w ten sposób uniemożliwiają regularny przepływ krwi.

Zwiększona odczuwalność przepływu krwi w uszach lub w ich pobliżu może być spowodowana warunkami niedrożności słuchowej, które mogą wzmacniać normalne dźwięki wytwarzane wewnętrznie przez organizm. Mogą to być między innymi przebite błony bębenkowe i woskowina w uszach.

Inne częste przyczyny pulsujących szumów usznych to:

 • Wysokie ciśnienie krwi
 • Nadczynność tarczycy: nadmierna produkcja hormonów tarczycy
 • Zablokowane tętnice
 • Zaburzenia słuchu, spowodowane np. niedosłuchem przewodzeniowym
 • Guzy

Pulsujące szumy uszne mogą być również objawem schorzenia związanego z podwyższonym ciśnieniem śródczaszkowym, charakteryzującego się migrenami, problemami z widzeniem i pulsującymi szumami usznymi.

Jeśli zauważysz u siebie pewne objawy związane z możliwym występowaniem pulsujących szumów usznych, niezwłocznie skonsultuj się z lekarzem rodzinnym w celu przeprowadzenia dokładnych badań, które potwierdzą lub wykluczą diagnozę.

Diagnostyka pulsujących szumów usznych

Ważne jest, aby wszelkie objawy zostały ocenione przez lekarza pierwszego kontaktu.
Podczas dokładnego badania, zostaną uwzględnione objawy i przebieg choroby, a wszelkie inne objawy będą dalej badane. Dokładne badanie uszu i szyi będzie wymagane w celu sprawdzenia krążenia krwi w tych obszarach.

Może być również konieczne poddanie się dalszym badaniom w celu dokładnego określenia charakteru schorzenia. Mogą one obejmować:

 • Sprawdzanie słuchu
 • Badania krwi
 • Obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego (MRI)
 • Tomografia komputerowa (CT)
 • Koronarografia (w celu zdiagnozowania zmian w przepływie krwi)
 • USG
jednostronny szum w uchu
Jeśli lekarz jest w stanie wykryć pulsujące szumy uszne poprzez przyłożenie stetoskopu do szyi lub czaszki, wówczas zostanie u Ciebie zdiagnozowany obiektywny pulsujący szum w uszach. Jeśli nie, zostanie on zaklasyfikowany jako subiektywny pulsujący szum w uszach. Twój lekarz lub protetyk słuchu może zalecić wizytę u laryngologa w celu dokładniejszego zbadania możliwych przyczyn.

Leczenie szumu w uszach

dlaczego słyszę bicie serca w uchu

W wielu przypadkach leczenie pulsujących szumów usznych jest skierowane na chorobę, która je wywołuje.
Na przykład, jeśli jest to spowodowane nadciśnieniem lub zaburzeniami związanymi z żyłami i tętnicami, pulsujący szum w uszach będzie leczony poprzez połączenie leków i zmiany stylu życia. Mogą one obejmować:

 • Regularne uprawianie aktywności fizycznej
 • Rzucanie palenia
 • Zmniejszanie stresu
 • Stosowanie diety niskosodowej

 

Niektóre przyczyny mogą wymagać leczenia farmakologicznego lub chirurgicznego, ale lekarz lub laryngolog będzie w stanie udzielić właściwej porady, co należy zrobić w zależności od stanu pacjenta.
W przypadku braku choroby lub gdy niemożliwe jest jej zidentyfikowanie, pulsujące szumy uszne można nadal leczyć. Twój mózg musi nauczyć się ignorować te dźwięki, aby ograniczyć ich wpływ na codzienne życie. Przykładowe sposoby leczenia:

 • Terapia dźwiękiem
 • Terapia poznawczo-behawioralna
 • TRT (Tinnitus Retraining Therapy) terapia dźwiękiem
 • Techniki relaksacyjne
 • Techniki mindfulness

Często zadawane pytania

Czy pulsujące szumy uszne mogą być niebezpieczne?

Szumy uszne lub pulsujące szumy uszne same w sobie nie są zazwyczaj niebezpieczne, jednak dla wielu osób ich objawy mogą być uciążliwe. Lekarz lub audiolog będzie w stanie doradzić Ci skuteczne metody leczenia, które pozwolą Ci pozbyć się tego irytującego, pulsującego hałasu w uchu.
Możliwe, że Twoje pulsujące szumy uszne są objawem choroby współistniejącej, dlatego pamiętaj, aby przy pierwszych objawach zgłosić się do lekarza rodzinnego lub specjalisty protetyki słuchu, aby mógł on zlecić niezbędne badania i poprawić swoje samopoczucie, stosując się do jego zaleceń.

Czy pulsujące szumy uszne mogą ustąpić samoistnie?

Pulsujące szumy uszne mogą zniknąć, ale każdy przypadek jest inny. Ponadto wiele zależy od czynnika wywołującego.

Na przykład, dokuczliwe dzwonienie w uszach podczas szczególnego wysiłku fizycznego, który stymuluje ciśnienie krwi, ma tendencję do ustępowania, gdy tylko przepływ krwi wraca do normy.
dudnienie w uszach
Jak mogę zatrzymać pulsujące szumy uszne?

Pulsujące szumy uszne można czasem całkowicie wyeliminować, lecząc ich przyczynę. Na przykład, jeśli cierpisz na wysokie ciśnienie krwi, dieta niskosodowa i regularna aktywność fizyczna z pewnością przyniosą Ci korzyści.
Jednak zawsze ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem w celu znalezienia odpowiedniego leczenia lub właściwego postępowania w przypadku pulsujących szumów usznych.

Czy istnieje związek między pulsującymi szumami usznymi a lękiem?

Chociaż nie ma konkretnych dowodów na to, że istnieje związek między szumami usznymi a stresem, stres z pewnością może przyczynić się do pogorszenia sytuacji. Nowe badania wskazują na związek między lękiem a pulsującymi szumami usznymi, zwłaszcza po znacznym stresie.
Jeśli tak jest w Twoim przypadku, możesz zauważyć nasilenie objawów w sytuacjach silnego stresu. Pamiętaj, aby dbać zarówno o swoje samopoczucie psychiczne, jak i fizyczne. Może się okazać, że jest to klucz do zmniejszenia wpływu pulsujących szumów usznych na codzienne życie.

Czy pulsujące szumy uszne są przewlekłe?

Zazwyczaj pulsujące szumy uszne są stanem stałym, chyba że są spowodowane chorobą podstawową lub nadmiernym wysiłkiem fizycznym. W takim przypadku, po wyleczeniu schorzenia lub zakończeniu wysiłku, szumy uszne mogą ustąpić. Rzadko ustępuje samoistnie, ale zależy to od każdego przypadku.
Istnieją jednak różne sposoby radzenia sobie z tym schorzeniem. Wielu pacjentów jest w stanie znaleźć ulgę dzięki sprawdzonym środkom, takim jak terapia dźwiękiem, techniki relaksacyjne lub terapia poznawczo-behawioralna (CBT).

Czy pulsujące szumy uszne można wyleczyć?

Jeśli szumy uszne są spowodowane chorobą podstawową, którą można skutecznie leczyć, wówczas szumy uszne będą leczone w tym samym czasie, co ta choroba.
Niestety, zdarzają się przypadki, w których nie można określić, co jest czynnikiem wyzwalającym, więc leczenie przechodzi od wyleczenia do opanowania stanu chorobowego. Istnieje wiele sposobów radzenia sobie z dyskomfortem, takich jak terapia TRT (Tinnitus Retraining Therapy), techniki mindfulness i terapia dźwiękiem.

Czy pulsujące szumy uszne są dziedziczne?

Dzięki ostatnim badaniom stwierdzono, że niektóre formy szumów usznych występują w tej samej rodzinie. Oznacza to, że istnieje możliwość genetycznej predyspozycji do wystąpienia klasycznych lub pulsujących szumów usznych. Istnieją jednak również konkretne dowody na to, że czynniki środowiskowe odgrywają istotną rolę.

Czy pulsujące szumy uszne mogą być przerywane?

Tak. Dźwięki i odgłosy związane z pulsującymi szumami usznymi - takie jak pulsowanie, gwizdanie i dzwonienie - nie zawsze są stałe i mogą mieć charakter przerywany.
Jest to szczególnie prawdziwe, jeśli dolegliwości wynikają z określonej aktywności fizycznej: objawy ustępują, gdy tylko przepływ krwi wraca do normy.
Pulsujące szumy uszne same w sobie nie są częstym powodem do niepokoju. Ponieważ jednak w niektórych przypadkach mogą one ukrywać poważne schorzenia, ważne jest, aby przy pierwszych objawach szumów usznych lub pulsujących szumów usznych niezwłocznie zgłosić się do lekarza rodzinnego lub protetyka słuchu.