Co to jest badanie słuchu?

Badanie słuchu jest niezwykle cenne, ponieważ pozwala ocenić wrażliwość Twojego zmysłu słuchu. Badanie przesiewowe słuchu jest zwykle wykonywane przez audiologa lub innego protetyka słuchu przy użyciu audiometru. Audiometr pomaga określić Twoją wrażliwość słuchową dla różnych częstotliwości dźwięku.

Najczęstsze badania przesiewowe słuchu

Test czystych tonów
Jest to jeden z najczęstszych rodzajów testów, które Twój protetyk słuchu prawdopodobnie zleci jako pierwszy krok w ocenie Twojego problemu. Podczas testu czystych tonów, przy pomocy słuchawek, audiolog odtwarza dźwięki od niskich do wysokich, aby sprawdzić, czy je słyszysz. Kiedy usłyszysz ton, naciskasz przycisk lub podnosisz rękę. Wynik testu przedstawia Twój próg słyszenia w formie audiogramu lub wykresu.
Tympanometria
Podczas gdy test tonów czystych ocenia funkcjonowanie ucha wewnętrznego, tympanometryczny test słuchu ocenia funkcjonowanie ucha środkowego.
Test Mowy
Twój lekarz może zdecydować, że test mowy jest najodpowiedniejszym badaniem przesiewowym dla Ciebie. Pomocnym aspektem tego testu jest to, że może być przeprowadzony w cichym lub głośnym otoczeniu. Jeśli więc masz trudności z odróżnianiem mowy od szumu tła w głośnym otoczeniu, test mowy jest bardzo pomocny. 
Test przewodnictwa kostnego
Podobnie jak test tonów czystych, test przewodnictwa kostnego mierzy reakcję ucha wewnętrznego na dźwięki. Największa różnica między tymi dwoma rodzajami testów polega na tym, że podczas gdy audiometria tonalna wykorzystuje słuchawki, to w teście przewodnictwa kostnego dźwięki są przekazywane przez opaskę na głowę.
Test Odruchów Akustycznych
Ten test jest przeznaczony do oceny Twojego ucha środkowego. Jedną z jego zalet jest to, że pomaga określić rodzaj ubytku słuchu, jaki masz, oraz dokładną lokalizację problemu.
Reakcja pnia mózgu na bodźce słuchowe (ABR)
Jest to specyficzny rodzaj oceny słuchu, który pomaga audiologowi określić, czy Twoje objawy wynikają z problemów z nerwami słuchowymi, czy z zaburzeń neurologicznych. 
Emisje Otoakustyczne (OAEs)
Celem tego testu jest sprawdzenie, jak dobrze funkcjonują komórki rzęsate w Twoim uchu wewnętrznym.

Dlaczego ludzie unikają badań słuchu?

Jest kilka powodów, dla których ludzie unikają badania słuchu. Po pierwsze, zamiast traktować badania słuchu jako badania przesiewowe, większość myśli o nich jak o badaniach dla osób z problemami związanymi z wiekiem. Nie zdają sobie sprawy, że badając uszy, audiolodzy mogą wykryć różne problemy medyczne wykraczające daleko poza ubytek słuchu. 

Innym powodem braku badań jest to, że wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że ma jakiekolwiek problemy ze słuchem. Ponieważ ubytek słuchu pojawia się głównie stopniowo i z czasem - tak jak w przypadku ubytku słuchu związanego z wiekiem - nie zawsze łatwo jest rozpoznać, jak poważny jest to problem.
W końcu zmierzenie się z rzeczywistością pogarszających się zdolności słyszenia może być trudne. Niektórzy mogą czuć się zakłopotani lub obawiać się stygmatyzacji związanej z tym stanem, a inni mogą nie lubić idei noszenia aparatu słuchowego.

Jakie są zagrożenia wynikające z zaniechania badania słuchu?

Brak diagnozy podstawowych stanów chorobowych

Jednym z głównych zagrożeń wynikających z niestawienia się na wizytę u audiologa w celu zbadania słuchu jest to, że możesz przegapić diagnozę pewnych schorzeń. Na przykład cukrzyca może być przyczyną ubytku słuchu, co oznacza, że leczenie cukrzycy może pomóc w rozwiązaniu problemu ze słuchem. 
Wysokie ciśnienie krwi jest kolejnym schorzeniem, które powiązano z szumami usznymi (dzwonieniem w uchu) i utratą słuchu. Przeprowadzenie badania słuchu może pomóc Twojemu lekarzowi zidentyfikować przyczynę i zalecić leczenie schorzenia, o którym nawet nie wiedziałeś, że je masz. 

Bez regularnych badań słuchu nie będziesz wiedział, jak poważny jest Twój ubytek słuchu i czy się on pogłębia

Wiele osób sprawdza wzrok co roku, by śledzić stan swojego zdrowia. Podchodzenie do badań słuchu w ten sam sposób jest korzystne, ponieważ pozwala na bieżąco kontrolować, jak szybko postępuje ubytek słuchu. Umawiaj się na regularne wizyty u protetyka słuchu i unikaj niepotrzebnego cierpienia z powodu ubytku słuchu. 
Twój audiolog może porównać Twoje poprzednie audiogramy z aktualnymi. Jeśli pojawią się jakiekolwiek oznaki niepokoju, np. pogłębiający się ubytek słuchu, Twój protetyk słuchu może Cię ostrzec, podjąć niezbędne działania i szybko zająć się takimi problemami, jak infekcja ucha, gromadzenie się woskowiny, problemy z przewodem słuchowym, błoną bębenkową czy ubytek słuchu spowodowany hałasem. 

Jak widzisz, minusy zaniechania badania słuchu są znacznie większe niż poddanie się temu badaniu. W rzeczywistości wczesne wykrycie lekkiego ubytku słuchu może zapobiec jego pogłębieniu. Protetyk słuchu, który posiada odpowiednią wiedzę, może przeprowadzić Cię przez cały proces i pomóc Ci znaleźć najlepsze dla Ciebie rozwiązanie. 
Informacje zawarte w tym artykule służą wyłącznie celom edukacyjnym i informacyjnym. Nie powinieneś używać tych informacji jako substytutu ani zastępstwa profesjonalnej porady medycznej. Jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące swojego zdrowia, zawsze powinieneś skonsultować się z lekarzem lub innym specjalistą.