Co to są szumy uszne?

Szumy uszne to złudne wrażenie słyszenia dźwięku przy braku hałasu w świecie zewnętrznym. Najbardziej powszechną formą jest klasyczne "dzwonienie w uszach", ale w rzeczywistości odbierany dźwięk może przybierać różne formy, takie jak brzęczenie, dzwonienie, szelest czy syczenie.

Szumy uszne, zwane też tinnitus, mogą być ostre, jeśli są odczuwane tylko przez krótki okres czasu, lub przewlekłe, jeśli utrzymują się dłużej niż rok. Według badań przeprowadzonych przez naukowców z Instytutu Mario Negri w Mediolanie, około 65 milionów Europejczyków cierpi z powodu szumów usznych - to jeden na siedmiu! Oczywiście, w zależności od formy szumów usznych, jakość życia ulega pogorszeniu, utrudniając codzienne funkcjonowanie (życie towarzyskie, zawodowe, rodzinne, itp.).
Szumy uszne dzielą się także na subiektywne i obiektywne. Subiektywne szumy uszne są odczuwane tylko przez osobę dotkniętą problemem w uchu lub w mózgu, podczas gdy obiektywne szumy uszne mogą być również odczuwane przez zewnętrznego obserwatora, np. lekarza używającego stetoskopu, ponieważ są one spowodowane zjawiskami fizjologicznymi zachodzącymi w uchu środkowym lub w jego pobliżu.

Niestety, nie ma ostatecznego lekarstwa na szumy uszne, ale istnieje kilka opcji leczenia, które mają na celu zmniejszenie objawów i poprawę jakości życia pacjentów.

Co powoduje pojawienie się szumów usznych?

Szumy uszne to bardzo subiektywna dolegliwość, której przyczyny mogą być różne u różnych osób. Można jednak wyodrębnić listę najczęstszych czynników wyzwalających:
 
 • Narażenie na głośne dźwięki (koncerty muzyczne, eksplozje, strzały itp.).
 • Efekty uboczne przyjmowania leków
 • Ubytek słuchu związany z wiekiem
 • Zatyczka do woskowiny usznej
 • Zaburzenia neurologiczne
 • Degeneracja kosteczek słuchowych ucha środkowego
 • Zaburzenia skroniowo-żuchwowe (TMD)
 • Zakażenia układu oddechowego (np. COVID-19)

Co łączy ubytek słuchu i szumy uszne?

Audiolog jest osobą, która najlepiej potrafi określić, czy w przypadku szumów usznych mamy do czynienia z towarzyszącym im ubytkiem słuchu. Jeśli cierpisz z powodu ubytku słuchu, w mózgu zachodzą zmiany neuroplastyczne, które zmieniają sposób, w jaki przetwarza on różne częstotliwości.

Ponieważ ubytek słuchu zmniejsza zdolność słyszenia dźwięków zewnętrznych, objawy szumów usznych mogą być wzmocnione, ponieważ są one odbierane wewnętrznie i nie są już łagodzone ani ukrywane przez dźwięki ze świata zewnętrznego. Co więcej, ubytek słuchu spowodowany postępującym wiekiem lub innymi patologiami, w połączeniu z szumami usznymi lub tinnitus, jeszcze bardziej utrudnia prawidłową komunikację. Nie ma się jednak co zniechęcać, bo aparaty słuchowe mogą być przydatne także w przypadku szumów usznych.

Czy istnieją aparaty słuchowe na szumy uszne?

Wiele nowoczesnych aparatów słuchowych ma wbudowaną funkcję maskowania gwizdów i innych dźwięków, które są odczuwane jako skutek szumów usznych. Na przykład, mogą odwracać uwagę od szumów usznych poprzez wzmacnianie dźwięków z zewnątrz lub emitować tak zwane "białe szumy", czyli dźwięki, które zakłócają częstotliwości szumów usznych i je znoszą. Ta technika jest bardzo skuteczna, o czym świadczą świadectwa wielu pacjentów. Dlatego też dźwięki maskujące szumy uszne są zintegrowane z najnowszymi aparatami słuchowymi lub dostępne za pośrednictwem aplikacji na smartfony.
young man with hearing aid
Inną strategią walki i radzenia sobie z szumami usznymi jest tak zwana "habituacja": technika ta reedukuje system nerwowy tak, że szumy uszne stają się neutralnym dźwiękiem, do którego nasz mózg się przyzwyczaja. Dzięki tej technice pacjenci uczą się ignorować dokuczliwe dźwięki generowane przez szumy uszne i koncentrować się na innych dźwiękach z otoczenia.

Aby wybrać najlepszy aparat słuchowy dla szumów usznych, radzimy Ci postępować zgodnie z poniższymi wskazówkami:
 • Upewnij się, że jest to "Wyrób Medyczny" zgodnie z definicją zawartą w Rozporządzeniu o Wyrobach Medycznych (UE) 2017/745 (MDR).
 • Zrób dokładne badania online na temat różnych dostępnych marek i przeczytaj opinie innych pacjentów.
 • Wybierz markę o dobrej reputacji, a przede wszystkim aparat słuchowy z wbudowaną funkcją maskowania dźwięków, by zmniejszyć objawy szumów usznych lub tinnitus.
 • Zastanów się, jaka jest różnica między aparatami słuchowymi z baterią wielokrotnego ładowania a tymi z wymiennymi bateriami. Następnie wybierz model, który najlepiej odpowiada twoim potrzebom.
 • Aparaty słuchowe na szumy uszne są dostępne w różnych kształtach i rodzajach: zauszne, wewnątrzuszne i ze słuchawką wewnątrzuszną.

Ile kosztuje aparat słuchowy z funkcją tinnitus?

Aparaty słuchowe są zaawansowane technologicznie i dlatego często są drogie. Są one zatem prawdziwą inwestycją w Twoje zdrowie. Cena aparatu słuchowego dla osób z ubytkiem słuchu i szumami usznymi waha się od 1 000 do 3 000 euro.

Ponieważ aparaty słuchowe są klasyfikowane jako Urządzenia Medyczne, ich zakup może być odliczony w Twoim zeznaniu podatkowym w wysokości 19%. Ponadto wiele osób z problemami ze słuchem, w tym inwalidzi cywilni, inwalidzi pracy i osoby niepełnoletnie cierpiące na jakikolwiek rodzaj ubytku słuchu, może zwrócić się do swojego lokalnego ASL o częściowe lub całkowite pokrycie kosztów.
young man with hearing aid
Dlatego przed zakupem modelu aparatu słuchowego, który najlepiej odpowiada Twoim potrzebom słuchowym, pamiętaj, by zapytać o ulgi podatkowe i wymagania dotyczące częściowego lub pełnego pokrycia kosztów. Jeśli masz prywatne ubezpieczenie zdrowotne, dowiedz się, czy obejmuje ono aparaty słuchowe. Jeśli masz prywatne ubezpieczenie zdrowotne, upewnij się, że aparaty słuchowe są w nim uwzględnione jako objęta ubezpieczeniem pomoc medyczna.

Jakie są inne metody leczenia szumów usznych?

Terapia dźwiękiem

Terapia dźwiękiem polega na użyciu specjalnych urządzeń lub aplikacji maskujących dźwięk, które mogą tworzyć szum tła, biały szum, różowy szum lub dźwięki natury. Wiele osób cierpiących na szumy uszne umieszcza te urządzenia w swoich domach, aby zamaskować irytujące brzęczenie spowodowane szumami usznymi i zrelaksować się, odzyskując choć na chwilę stan pełnego komfortu.

Te specjalne urządzenia zaprojektowane do maskowania niepożądanych dźwięków mogą być umieszczone na stole lub stoliku nocnym i zaprogramowane tak, by odpowiadały twoim potrzebom. Do maskowania irytujących dźwięków szumów usznych można jednak wykorzystać także zwykłe urządzenia domowe, takie jak wentylatory, telewizory, radia, a nawet twój własny komputer: są to urządzenia emitujące specjalny dźwięk, który słusznie uważany jest za "biały szum" i dzięki któremu można odwrócić uwagę od hałasu odczuwanego w głowie.
Urządzenia maskujące dźwięk mają jednak poważną wadę, a mianowicie przynoszą korzyści tylko w czasie ich działania lub przez krótki czas po ich użyciu. Niestety, nie są one w stanie zapewnić długotrwałej ulgi. Dlatego używanie aparatów słuchowych z funkcją maskowania dźwięków może być idealnym wyborem, by korzystać ze stałej i zindywidualizowanej ulgi.
young audiologist
Podsumowując, jeśli masz szumy uszne z ubytkiem słuchu lub bez, zalecamy, byś skonsultował się ze swoim protetykiem słuchu, który będzie w stanie wybrać najbardziej odpowiedni dla Ciebie model aparatu słuchowego.