Tylko 1 na 20 osób może być określona jako amuzykalna, ale ponieważ jest to zaburzenie neurologiczne, które wpływa na codzienne życie, liczby te nie są bez znaczenia. Dla osoby z amuzją słuchanie muzyki może być nieprzyjemnym doświadczeniem, podobnym do brzęku metalowych garnków i patelni. Nawet przyjemna melodia może być odbierana jako hałaśliwy zgiełk, ponieważ ta tonalna głuchota uniemożliwia odróżnienie jednej melodii od drugiej.

Chcesz wiedzieć, czy cierpisz na amuzję, czy po prostu jesteś głuchy na tony? Czytaj dalej, by poznać różne znaki, które mogą potwierdzić lub rozwiać twoje wątpliwości.

Co to dokładnie znaczy amuzja? 

Termin amuzja pochodzi od greckiego a-musìa, czyli brak harmonii. Jest to w istocie zaburzenie rozpoznawania melodii i nut muzycznych. Oczywiście, jeśli jesteś po prostu rozkojarzony (w potocznym rozumieniu tego słowa) lub nie potrafisz wydobyć z siebie wysokich tonów, nie oznacza to, że cierpisz na amuzję.

Czym jest ton?

Jeśli zastanawiasz się, czym jest ton, przeczytaj uważnie nasze wyjaśnienie, zanim przejdziesz do dalszej części artykułu. Ton to po prostu stopień podniesienia dźwięku. Wyobraź sobie, że grasz na pianinie: pierwszy klawisz ma niski ton, podczas gdy ostatni klawisz wydaje wysoki ton.

Fortepian ma w sobie około 220 strun o różnej długości, w zależności od tonu. Klawisze z niskimi tonami są połączone z dłuższymi strunami, podczas gdy klawisze z wyższymi tonami są połączone z krótszymi strunami. Kiedy uderzasz w klawisz fortepianu, wyrafinowany mechanizm składający się z kozła, pionu i młotka uderza w strunę, wprawiając ją w drgania i przenosząc dźwięk w powietrzu. Dźwięk dociera następnie do Twoich uszu i jest przetwarzany przez Twój mózg.
Jeśli nie znasz fortepianu, spróbuj wyobrazić sobie tę samą zasadę na gitarze: szarpiąc najgrubszą strunę, wprawiasz ją w drgania. Te wibracje są odbierane przez Twoje ucho, przetwarzane przez Twój mózg i w końcu tłumaczone na dźwięk. Szybkość tych wibracji jest tym, co sprawia, że ton jest niski lub wysoki. Jeśli poderwiesz najcieńszą strunę w gitarze, zabrzmi ona dużo wyżej, ponieważ wibruje dużo szybciej niż struna najgrubsza. Mówiąc bardziej szczegółowo, szósta i pierwsza struna gitary brzmią tak samo, czyli E, ale ich wysokość znacznie się różni.

Symptomy amuzji

Jeśli nie potrafisz odróżnić właściwych nut od niewłaściwych, bez względu na to, jak bardzo się starasz, to prawdopodobnie jesteś jednym z głuchych na nuty. Jeśli wciąż popełniasz błędy podczas śpiewania lub grania na instrumencie, to prawdopodobnie jesteś jednym z głuchych na nuty, czyli tych, którzy słyszą niewłaściwe nuty, ale nie potrafią ich poprawić. Zanim jednak diagnoza amuzji zostanie potwierdzona, potrzebne są dalsze badania, by ustalić, czy problemem jest zwykłe niedopasowanie, czy też amuzja wrodzona lub nabyta.
Brak harmonii lub nieskazitelne poczucie harmonii nie oznacza, że ktoś jest amuzykalny, ponieważ te cechy nie wpływają w żaden sposób na odbiór muzyki. Przeciwnie, osoba, u której zdiagnozowano amuzję, ma zaburzenia percepcji, które uniemożliwiają jej rozróżnianie różnych tonów muzycznych, co sprawia, że usłyszenie prostej melodii staje się trudne lub wręcz nieprzyjemne.
Chociaż wydaje się, że amuzycy nie mają żadnych uderzających różnic anatomicznych w swoich mózgach, badacze znaleźli pewne różnice. Na przykład, kiedy naukowcy porównali osoby z amuzją z osobami bez specyficznych trudności muzycznych, stwierdzili, że u osób z amuzją istota biała jest cieńsza. Dlaczego to ma znaczenie? Aby odpowiedzieć na to pytanie, musimy zrozumieć rolę istoty białej. 
W wielkim skrócie istota biała to sieć włókien nerwowych łączących prawy płat czołowy i prawy płat skroniowy mózgu. Prawy płat czołowy jest obszarem, w którym zachodzą wyższe funkcje psychiczne związane z produkcją dźwięku i języka. Prawy płat skroniowy jest miejscem, w którym odbywa się podstawowe przetwarzanie dźwięku. Ponieważ osoby z głuchotą tonalną mają cieńszą istotę białą, badacze stawiają hipotezę o osłabieniu tego połączenia między tymi dwoma częściami mózgu. 

Jakie są przyczyny amuzji?

Chociaż poziom ekspozycji na muzykę we wczesnym dzieciństwie ma znaczący wpływ na rozwój umiejętności leżących u podstaw procesu percepcji i słuchania muzyki, jest mało prawdopodobne, by czynniki środowiskowe były odpowiedzialne za wystąpienie amuzji. To zaburzenie neurologiczne ma w przeważającej mierze podłoże genetyczne, ponieważ dotyczy zdolności przetwarzania danych przez mózg, a nie zdolności do odbierania dźwięków. Jest to więc choroba dziedziczna, która może być przekazywana potomkom. 
Wrodzona natura amuzji została również wykazana w kilku badaniach bliźniąt z takim samym poczuciem harmonii. Dotychczasowe badania w dziedzinie amuzji pozwoliły ustalić jej wrodzone pochodzenie, gdyż jest to deficyt w mózgu przy braku zmian w systemie słuchowym. Amuzja może być jednak również nabyta, czyli wynikać z uszkodzenia niedominującego płata skroniowego.
Z naukowego punktu widzenia amuzja jest zaburzeniem neurologicznym, w którym powięź łukowata, czyli grupa włókien nerwowych, które łączą płat skroniowy mózgu (gdzie znajduje się kora słuchowa) z płatem czołowym (gdzie znajduje się podstawowa kora ruchowa), nie funkcjonuje prawidłowo lub jest zniekształcona. Według literatury naukowej istota biała w prawej powięzi łukowatej jest zmniejszona u pacjentów z amuzją wrodzoną, a czasami powięź łukowata jest całkowicie nieobecna.
Bezpośredni transfer dźwięków z obszaru skroniowego (odpowiedzialnego za percepcję słuchową) do obszaru czołowego (odpowiedzialnego za produkcję) mózgu poprzez powięź łukowatą jest zatem zaburzony, co uniemożliwia osobom amuzykalnym dokładne odtwarzanie dźwięków. Mówiąc prościej, ludzie z amuzją dosłownie nie słyszą, że nie słyszą siebie samych. Nie da się śpiewać zgodnie z melodią bez właściwej relacji pomiędzy wytwarzaniem i rozumieniem dźwięków.

Interesującym minusem amuzji jest całkowity brak odniesienia do tego, jak zbudowany jest wzór muzyczny. Nie będąc w stanie rozpoznać i zakodować wariacji tonalnych, amuzyk odbiera muzykę jako niezrozumiały i denerwujący chaos.

A teraz dobra wiadomość!

Kilka badań wykazało, że przetwarzanie rytmiczne i melodyczne są od siebie niezależne; dlatego osoby cierpiące na amuzję mogą odtwarzać rytm tak samo dokładnie, jak osoby bez amuzji, przy takiej samej ilości ćwiczeń. To wspaniała wiadomość, ponieważ bycie "głuchym na nuty" nie oznacza, że nie możesz uczestniczyć w muzyce w znaczący sposób. Tak więc kupno zestawu perkusyjnego może być zwycięskim wyborem dla tego małego procenta populacji, który jest prawdziwym amatorem muzyki.