Dlaczego ważne jest badanie słuchu?

Ogólnie rzecz biorąc, pierwsza wizyta u specjalisty i częstotliwość rutynowych badań zależy od twojej osobistej historii medycznej. Na przykład rodzinna historia ubytku słuchu lub praca w środowisku o dużym natężeniu hałasu to dwa czynniki ryzyka, które sprawiają, że regularne badania słuchu są niemal obowiązkowe.

W każdym razie dobrą praktyką jest przeprowadzanie regularnych badań audiometrycznych co roku, dwa lub trzy lata, począwszy od dzieciństwa.

Kto powinien poddać się badaniu słuchu?

Odpowiedź jest prosta: każdy i w każdym wieku! Po pierwszej wizycie zwykle sugeruje się regularne badania kontrolne co dwa do trzech lat. Po 55-60 roku życia zaleca się jednak coroczne badania słuchu, ponieważ naturalny proces starzenia się przynosi ze sobą wiele problemów, które mogą wpływać na naszą zdolność słyszenia.

Co muszę wiedzieć, zanim poddam się badaniu słuchu?

Podstawowe badanie audiometryczne jest w zasadzie obrazem Twojej zdolności słyszenia w danym momencie Twojego życia. Ponieważ ubytek słuchu spowodowany jest czynnikami środowiskowymi i naturalnym procesem starzenia się, może on rozwijać się przez długi czas. Dlatego tak ważne jest wykonanie podstawowego audiogramu, by Twój lekarz mógł monitorować zmiany progu słyszenia na przestrzeni lat.

Przeprowadzenie wstępnego badania słuchu jest więc niezbędne, jeśli chcesz zachować zdolność słyszenia w dłuższej perspektywie. Większość lekarzy ogólnych nie posiada niezbędnego sprzętu do przeprowadzania badań słuchu lub po prostu nie ma odpowiedniego wykształcenia, dlatego upewnij się, że skonsultujesz się z laryngologiem lub audiologiem.
Certyfikowany protetyk słuchu będzie w stanie dokładnie ocenić Twoją zdolność słyszenia, a tym samym zapewni Twojemu lekarzowi doskonałą dokumentację wyjściową do monitorowania ewentualnych przyszłych zaburzeń słuchu.
Pierwsze badanie słuchu trwa zazwyczaj około 30 minut. Jeśli wykryty zostanie ubytek słuchu, konieczne może być przeprowadzenie bardziej szczegółowych badań.

Badanie słuchu może być jednak utrudnione przez obecność korka woskowinowego. Skonsultuj się ze swoim lekarzem rodzinnym w sprawie usunięcia ewentualnego korka woskowinowego, tak abyś na pierwsze badanie słuchu przyszedł w doskonałym stanie.  

Come si suddivide un test dell’udito esaustivo

1. Ocena osobistej historii medycznej
Po pierwsze, specjalista będzie musiał ustalić, jak dźwięki i głośność wpływają na Twoje codzienne życie. Następnie dokładnie przeanalizuje Twoją historię medyczną, zadając pytania dotyczące Twojego ogólnego stanu zdrowia oraz innych aspektów, o których wiadomo, że mogą mieć wpływ na Twoją zdolność słyszenia.

Podczas wizyty ze specjalistą:
 • Przedyskutuj swoje cele i obawy
 • Omów wpływ, jaki ubytek słuchu ma na Twój styl życia
 • Omów inne kwestie zdrowotne
 • Naucz się, jak dbać o zdrowie swojego systemu słuchowego 
2. Badania referencyjne
 • Otoskopia: jest to badanie wzrokowe przewodu słuchowego i błony bębenkowej przy użyciu mikroskopu optycznego w celu określenia stanu zdrowia ucha zewnętrznego (poszukiwanie korków woskowinowych lub infekcji).
 • Tympanometria: Jest to badanie mające na celu ocenę funkcjonowania ucha środkowego, błony bębenkowej, kosteczek słuchowych oraz zdolności Twojego ucha do wysyłania sygnałów do błony bębenkowej. Robi się to w prosty sposób, wprowadzając do przewodu słuchowego sondę z miękką gumą. Poczujesz jedynie lekki ucisk w uchu i różne sygnały akustyczne.
 • Audiometria: Jest to test oparty na sygnałach akustycznych, który określa zdolność słyszenia danej osoby. Test przeprowadzany jest w dźwiękoszczelnej kabinie w słuchawkach lub nausznikach, przez które przesyłane są bodźce o różnym natężeniu i częstotliwości.
Jeśli wykryty zostanie ubytek słuchu, oceniana jest zdolność rozumienia mowy. Następnie audiometrysta będzie transmitował do Ciebie słowa o różnej głośności i zdania z hałaśliwym tłem, aby określić stopień uszkodzenia i ubytku słuchu.
Dla bardziej precyzyjnej diagnozy specjalista może wykonać badanie przewodnictwa kostnego, aby wykryć, gdzie koncentruje się ubytek słuchu i określić, czy konieczny jest implant ślimakowy lub operacja.
3. Diagnoza i omówienie możliwości leczenia
Na podstawie wyników tych badań Twój lekarz będzie w stanie postawić dokładną diagnozę i omówić możliwe opcje leczenia.

Dlatego też, jeśli zdecydujesz się na tę drogę diagnostyczną, Twój protetyk słuchu lub audiolog wykona następujące czynności:
 1. Przepisz najbardziej odpowiednie leczenie dla Twojego poziomu ubytku słuchu.
 2. Doradzić Ci, jak zmienić styl życia, aby zaprzestać zachowań, które zagrażają Twojemu zdrowiu słuchu.
 3. Jeśli to się nie powiedzie, otrzymasz wskazówki, jak zachować swoją obecną zdolność słyszenia.
 4. Ten etap konsultacji trwa od 30 do 90 minut, w zależności od tego, co ma być zrobione.

Po badaniach referencyjnych

Jeśli wstępne testy słuchu wykryją ubytek słuchu lub jeśli wyniki będą statystycznie różne w odniesieniu do Twojej grupy wiekowej i stanu zdrowia, Twój audiolog wykona dalsze testy podczas fazy konsultacji. Jeśli wyniki tych testów mieszczą się w normie, nie ma potrzeby, by iść dalej; będziesz jednak musiał podjąć kroki, by zachować i monitorować swoją zdolność słyszenia.

Jak możesz zauważyć zmiany w swoim słuchu?
Jak już wcześniej wspomniano, ubytek słuchu ma tendencję do stopniowego rozwoju. Osoba może spędzić lata w naturalny sposób kompensując swój ubytek słuchu, nie zdając sobie z tego sprawy, aż do momentu, kiedy zacznie on wpływać na jakość jej życia. Z tego powodu osoby starsze z zaburzeniami słuchu powinny co roku poddawać się badaniom słuchu, by wcześnie podjąć działania w przypadku głuchoty.
A ponieważ zaburzenia słuchu często wiążą się z innymi problemami zdrowotnymi, badania słuchu są jeszcze ważniejsze. Na przykład dobry przepływ krwi sprzyja zdrowym komórkom włoskowatym, które wykrywają i przekazują dźwięki do mózgu, dlatego niektóre choroby układu krążenia mogą być wcześniej wykryte dzięki dokładnym badaniom przeprowadzonym z powodu ubytku słuchu.

Czy dzieci i młodzież powinny poddawać się badaniom słuchu?

Większość dzieci jest rutynowo poddawana badaniom słuchu po urodzeniu i w wieku szkolnym, ale nie ustalono jeszcze precyzyjnej praktyki diagnostycznej dla dzieci. 

Jednakże, jako że współczesne społeczeństwo charakteryzuje się coraz wcześniejszym korzystaniem z urządzeń multimedialnych (smartfony, tablety, gry wideo itp.), poddawanie dzieci pewnym testom słuchu miałoby wiele sensu. Jeśli jesteś rodzicem nastolatka, który nadmiernie używa słuchawek do słuchania głośnej muzyki lub grania w hałaśliwe gry wideo, warto, byś przeprowadził wstępne badanie słuchu, by dowiedzieć się, czy te czynności już wpływają na jego słuch.
Audiogram

Podsumowując

Ubytek słuchu może być niszczący, dlatego warto chronić swoje zdrowie, poddając się badaniu słuchu i informując o tym swoich bliskich. Te proste i bezbolesne badania diagnostyczne są niezbędne do wykrycia każdego rodzaju zaburzeń słuchu, zanim staną się one nie do opanowania lub nieuleczalne.

Wykonaj nasz darmowy test słuchu online!